Biegowa etykieta: Dobre maniery na zawodach

Zawody biegowe to nie wykwintne salony, rządzą tu pot i emocje. To jednak nie powód, żeby zapominać o innych uczestnikach i przynajmniej postarać się nie uprzykrzać im biegu. Stąd ten poradnik dla debiutantów i przypomnienie dla doświadczonych, co wypada, a co już mniej na trasie.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Na zawodach panują reguły, które ułatwiają życie biegaczom i organizatorom. Większość znajdziesz w regulaminie, ale wiadomo, różnie bywa z jego czytaniem. Pozostałe to dobre obyczaje, których uczysz się na imprezach, obserwując innych. Dama i dżentelmen biegania nie zapominają o pozostałych uczestnikach.

Barbarzyńca to ten, który myśli, że zawody organizowane są tylko dla niego, a inni mu statystują. Kilkutysięczny potok biegaczy musi współpracować, żeby nie utrudniać sobie rywalizacji i nie podnosić dodatkowo ciśnienia. To jak na zatłoczonej autostradzie: bez przepisów ruchu drogowego kierowcy szybko skoczyliby sobie do gardeł.

Przyjrzyj się skróconemu kodeksowi biegacza ulicznego i reprezentuj zawsze kulturalną elitę zawodów. Wypisaliśmy różne zachowania, z jakimi możesz spotkać się na trasie. Podzieliliśmy je na trzy kategorie: "ZAKAZANE", "DOZWOLONE", "TO ZALEŻY". Warto się do nich stosować na biegowych salonach.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Przeklęta koszulka

TO ZALEŻY

Niektórzy biegacze uważają, że ubieranie koszulki z zestawu startowego na zawody przynosi pecha. Bierze się to stąd, że kiedy ją nosisz, dajesz do zrozumienia, że bieg, którego logo widnieje na piersi, masz już za sobą. To trochę tak, jakby zawodnicy na linii startu dostali medale.

To tylko przesąd, natomiast istotniejsze jest, że nie wiesz, czy koszulka nie spowoduje, że będziesz się przegrzewać, nie obetrze Cię lub nie sprawi innych bolących niespodzianek. Tyczy się to głównie maratonu i półmaratonu. 

Sprawa wygląda całkowicie inaczej na imprezach okolicznościowych i krótszych zawodach, np. Bieg Powstania Warszawskiego. Tam organizatorzy proszą, aby ubrać ich sprzęt, żeby wszyscy w jednych barwach przebiegli ulicami.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Bandyta na trasie

ZAKAZANE

Niestety, zdarza się, że na zawodach pojawiają się niezarejestrowani biegacze. Wybierają się na trening z pełną obsługą, od wody przez jedzenie po pomoc lekarską.

Zużywają prowiant, narażają służby medyczne na dodatkową pracę, zbiegając z trasy, mogą za sobą kogoś „pociągnąć”. Dlatego tak ważne jest, żeby mieć numer zawsze w widocznym miejscu, wówczas organizatorzy łatwiej wyłapią „biegaczy na gapę”.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Pożyczony numer startowy

ZAKAZANE

Zawsze informuj organizatorów, jeśli chcesz udostępnić komuś swój numer startowy. Wyobraź sobie taką sytuację: na trasie zdarza się – odpukać! – wypadek, jesteś facetem, a według numeru nazywasz się Anna Kowalska. Spowodujesz spore zamieszanie i nikt nie powiadomi Twoich bliskich. To ekstremalna sytuacja, ale podobny bałagan możesz wywołać w wynikach. Jako Jan Kowalski biegasz średnio, ale pożyczając numer koleżanki, możesz wygrać w jakiejś klasyfikacji wiekowej wśród kobiet.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Zmiana strefy czasowej

ZAKAZANE

Na starcie zawodnicy są rozdzielani do stref według czasów, które już osiągnęli na zawodach, lub tych, którzy planują wybiegać na tej imprezie. Jeżeli biegasz maraton w 4 godziny, to nie przeciskaj się do osób, które pokonają dystans w 3 godziny i krócej. Inaczej będziesz jak święta krowa, którą inni będą musieli wyminąć.

Największą krzywdę wyrządzisz jednak sobie, bo zamiast biec od początku swoim tempem, zaczniesz gonić szybszych od siebie zawodników, którzy w setkach będą Cię wyprzedzać, co spowoduje, że cały Twój plan na bieg weźmie w łeb.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Na starcie z pupilem

TO ZALEŻY

Na co dzień biegasz ze swoim czworonożnym pupilem lub zabierasz swojego brzdąca i pchasz go w wózku? Świetnie. Zastanów się jednak dwa razy, czy to dobry pomysł zabierać ich na maraton. W czasie biegu może być mało miejsca na wózek lub psa. Nie wiesz też, jak zniosą trudy biegu, a ekipa medyczna może nie mieć środków dla zwierzaka, który odniesie kontuzję, lub dziecka, które nagle poczuje się gorzej. Dlatego czasami organizatorzy zakazują startu z dziećmi i zwierzętami. Upewnij się przed imprezą, czy możesz wystartować w takim tandemie. Lepszym pomysłem będzie wspólny udział na krótszych zawodach, gdzie liczy się dobra zabawa, a nie rywalizacja.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Słuchawkowy odlot

TO ZALEŻY

Słuchanie muzyki na większości imprez jest dozwolone dopóty, dopóki nie zaczniesz walczyć o nagrody. Czołówka zawodników nie może używać takiego sprzętu: zabraniają tego przepisy PZLA i IAAF. Jeżeli nie rywalizujesz o najwyższe lokaty i regulamin danego biegu nie stanowi inaczej, możesz słuchać muzyki, audiobooka czy radia.

Pamiętaj tylko, żeby mieć kontakt z otoczeniem. Często biegacze ze słuchawkami w uszach przenoszą się na inną planetę i nie słyszą komend organizatorów, innych zawodników, a nawet jeżdżących obok samochodów. To jak bawienie się w ciuciubabkę na zawodach.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Papużki nierozłączki

TO ZALEŻY

Długie biegi łatwiej pokonać z kompanem, z którym nawzajem będziecie pilnować tempa i wspierać się w chwilach kryzysu. Pamiętajcie jednak, by nie być zawalidrogą i nie biegnijcie non stop ramię w ramię. Musicie mieć świadomość innych zawodników na trasie i w razie potrzeby, np. przy zwężeniach trasy, ustawiać się gęsiego. Ustalcie przed biegiem, kto w takich sytuacjach będzie biegł pierwszy, a kto drugi.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Skok na wodę

ZAKAZANE

Wody, izotoników i prowiantu na trasie wystarczy dla wszystkich. To priorytet dla organizatorów. Nie musisz się rzucać na pierwszy stolik z wodą jak drapieżnik na ofiarę. Początkowe stanowiska z piciem i jedzeniem są najbardziej oblegane, a po swoją porcję trzeba się przepychać. Biegnij dalej swoim tempem. Nawiąż kontakt wzrokowy z wolontariuszem z dalszych stolików, który będzie trzymał wodę lub izotonik (co potrzebujesz) i wyciągnij po nie rękę. Potem odsuń się od stołów, żeby inni mieli więcej miejsca. Natomiast po wypiciu nie rzucaj kubków pod nogi innych zawodników. Woda wyschnie, ale izotonik będzie się lepił, a biegacz, którego uraczysz takim prysznicem, będzie Cię wyklinał od najgorszych aż do mety.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Gadu-gadu

TO ZALEŻY

Nie musisz milczeć jak grób przez całe zawody. Jeśli znajdziesz inną osobę, która też lubi pogadać w czasie biegu – w porządku. Tylko niech to nie będzie monolog. Biedak, którego zagadujesz, może nie mieć sił od Ciebie uciec.

Może warto darować sobie natomiast esemesowanie, wrzucanie nowych postów na Facebooka czy tweetowanie przy każdym znaczniku dystansu. Relację online będzie okazja przeprowadzić za linią mety. W czasie zawodów to jak pisanie w czasie jazdy samochodem. Możesz zrobić krzywdę sobie lub innym.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Kwestia fizjologii

DOZWOLONE

Czasami człowiek musi zapomnieć o kulturze. W czasie biegu zdarza się, że trzeba splunąć, wydmuchać nos czy nawet uwolnić gazy. Różne są reakcje organizmu na wysiłek – to normalne. Staraj się jednak robić to tak, żeby nie „zapaskudzić” komuś zawodów. Przed „oczyszczeniem” szybko popatrz dookoła siebie, czy nie sprawisz tym nikomu przykrej niespodzianki. Tobie natomiast zapewni to spokój umysłu. Żeby splunąć lub wydmuchać nos w czasie biegu, ustaw się blisko krawężnika i zrób to na pobocze. 

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Przerwa na spacer

DOZWOLONE

To nie przestępstwo iść w czasie zawodów. Uważaj tylko, żeby nikt w Ciebie nie wbiegł, kiedy nagle się zatrzymasz. Jeżeli biegniesz w zwartej grupie i poczujesz, że musisz odsapnąć, po prostu podnieś rękę do góry i nawet krzyknij: „Sorry, muszę się zatrzymać!”. Wtedy biegnący za Tobą zdążą Cię wyminąć i nie spowodujesz karambolu.

Jeżeli planujesz cały bieg pokonać metodą Gallowaya, czyli biegnąc i maszerując, obierz swój tor biegu przy krawędzi trasy, tak aby Twoje zmienne tempo nikomu nie przeszkadzało.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Szydzenie ze słabszych

ZAKAZANE

W tłumie znajdzie się kilka osób, które zachowują się jakby nie startowały w biegu, ale w castingu do loży szyderców. To ci, którzy chętnie i głośno komentują poczynania innych. Nie przechwalaj się, ile to kilometrów robisz dziennie. Nie szydź z wolniejszych od Ciebie, bo w każdych zawodach startują lepsi i gorsi.

Bieg nie jest organizowany tylko dla wspaniałych i wspanialszych, ale dla wszystkich. Swoją klasę pokażesz, wspierając kogoś dobrym słowem, a nie podkopując jego morale głupimi docinkami.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Sesja foto na mecie

ZAKAZANE

Meta blisko! W końcu upragniony cel. Każdy chciałby utrwalić tę chwilę. Twoi bliscy z aparatami jak paparazzi już mierzą z obiektywów. Nie powtarzaj jednak po kilka razy przekroczenia mety, żeby zdjęcie pięknie wyszło. To przeszkadza innym. Opuść jak najszybciej linę mety, aby umożliwić innym jej przekroczenie.

Poza tym „słit focia” znaczy, że stać Cię było na cięższą pracę. Głupia mina w grymasie bólu odda prawdziwy obraz zawodów (Inspiracją może być ta strona: uglyracepics.tumblr.com).

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Kolega zając

TO ZALEŻY

Chcesz biec z zającem, który będzie dyktował Ci tempo? Musisz go zarejestrować i zgłosić jak każdego innego zawodnika. Wówczas może z Tobą biec i zejść z trasy w dowolnym momencie.

Jeżeli dołącza do Ciebie na 32-35 km, żeby Cię wesprzeć, a nie jest zgłoszony, to wybacz, staje się biegowym bandytą. Wyobraź sobie, że każdy z uczestników wpadłby na taki pomysł z zającem. Wówczas na mecie będzie bardziej tłoczno niż w środku sezonu na molo w Sopocie.

Etykieta biegowa Nigel Buchanan
rys. Nigel Buchanan

Medal na szyi

DOZWOLONE

Zasługujesz na to, żeby dumnie nosić medal, który kosztował tyle wysiłku. Warto trzymać go na piersi w trakcie spaceru po zawodach. Następnego dnia powieś go jednak w innym miejscu niż własna szyja.

 

Warto przeczytać również:

RW 09/2013

REKLAMA
}