Biegowe rekordy Guinnessa, czyli patent na mistrzostwo świata

Kto z nas nie chciałby być mistrzem świata w jakiejś konkurencji... Okazuje się, że jest to prostsze, niż Ci się wydaje. Wszystko dzięki Księdze Rekordów Guinnessa, która jest otwarta na kreatywne umysły i czeka, aby wypełnić się kolejnymi osiągnięciami. Tymi biegowymi także.

Biegowe rekordy Guinnessa

Wchodzisz do całkowicie osobliwego świata. Krainy rodem z dzieciństwa, gdzie każdy przechwala się, że potrafi plunąć dalej niż koledzy. Tutaj takie samo znaczenie ma forma fizyczna i kreatywność. Świat rekordów Guinnessa pozwala wykazać się w konkurencji, którą samemu się wymyśli. A biegacze wymyślają na potęgę.

Niektóre z rekordów wzbudzają szacunek, inne uśmiech, część wręcz przerażenie. Ale kto by nie chciał powiedzieć, że jest najlepszy na świecie w swojej dyscyplinie?

Poniżej przedstawiamy przegląd rekordów Guinnessa związanych z bieganiem.

Największa związana grupa

W Würzburgu w Niemczech grupa 73 biegaczy związała się metalowym łańcuchem i razem ukończyła maraton. Wyglądali jak uciekinierzy z więzienia. Wyobraź sobie te ich postoje w toi-toiu...

Amatorskie wideo z bicia tego rekordu

Najszybszy półmaraton tyłem

Achim Aretz zaczął biegać tyłem i w ten sposób ustanowił kilka rekordów świata w tej konkurencji. Półmaraton w Essen pokonał w 1:40:29 (więcej o bieganiu tyłem: Retro running: Na wspak, czyli bieganie tyłem).

Najszybsze 100 m na czworaka

Katsumi Tamakoshi miałby szanse wygrać z Usainem Boltem, tylko wyścig musiałby się rozgrywać na jego zasadach, czyli na czworaka. W tej nietypowej postawie Japończyk potrafi pokonać 100 m w 15,86 s.

Najdłuższy dystans pokonany bez snu

Kim Allen tak bardzo kocha bieganie, że nie śpi, by biegać. Podjęła się wyzwania, które nazwała „Bezsennością w Auckland”. Pokonała 500 km w 86 godz. 11 min i 9 s bez przerwy choćby na drzemkę.

Najszybszy maraton żonglując

Michal Kapral to Kanadyjczyk o polsko brzmiącym imieniu i nazwisku, który zrobił maraton w 2:50:12, w czasie biegu non stop żonglując trzema piłeczkami.

Michal Kapral opowiada o swoich dwóch pasjach: żonglowaniu i bieganiu

 

Najszybsza mila pokonana w płetwach

Zachary Miller pokonał milę w 5 minut i 48,86 sekundy w płetwach. Wyglądał przy tym jak biegający Kaczor Donald. Ten kaczor może się jednak pochwalić najlepszym wynikiem na świecie.

Zachary Miller podczas bicia rekordu Guinnessa

Najszybsze 100 m po lodzie boso

Nico Surings z Holandii przebiegł 100 m w 17,35 s boso po lodzie. Niektórzy chodzą po rozżarzonych węglach, on z „Pieśni lodu i ognia” wybiera ten pierwszy wątek. Zapewne zasuwał tak, bo było mu zimno w stopy.

Najdłuższy dystans na bieżni w 7 dni

Już po 2 minutach umierasz z nudów na bieżni? Krzysztof Tumko w ciągu tygodnia zrobił na niej 823 km i 330 metrów. Daje to po około 120 km dziennie.

 

Najdłuższy szalik zrobiony w biegu

Nie masz czym zająć myśli w biegu? Weź przykład z Davida Babcocka, który podczas Kansas City Marathon w 2013 roku zrobił szalik długości 3,70 m. Królewski dystans udało mu się pokonać w 5 godzin 48 minut i 27 sekund.

Najszybsze 10 km w dwuosobowym kostiumie

Laurie Luscombe i Rob Szczepaniak-Sloane przebrali się za wielbłąda i w takim tandemowym kostiumie pokonali 10 km w czasie 40:02. Chociaż, po prawdzie, głowa pokonała metę o sekundę szybciej.

Najdłuższa deska

Jednym z ulubionych ćwiczeń biegaczy jest deska. Ile wytrzymasz w takiej pozycji? Bo chiński policjant Mao Weidong 8 godzin i 1 minutę. Najlepszy wynik kobiety, Marii Kalimery z Cypru, to 3 godziny i 31 minut. Zamurowało nas.

Wideo z bicia rekordu Guinnessa przez Mao Weidonga

 

Najszybsze 100 m w szpilkach

Niemka Julia Plecher swoimi wyczynami udowadnia, że w szpilkach nie tylko można chodzić, ale też z powodzeniem biegać. Elegancka biegaczka 100 m potrafi przebiec w szpilkach w czasie 14,53 s. Żaden tramwaj jej nie ucieknie.

Najwięcej par w biegu na barana

514 - o tyle par pobito rekord Guinnessa w biegu na barana. Aż 637 par przebiegło 100 metrów w Australii 25 listopada 2012 roku. Rekord prędkości to 16,97 s - niezmienny od 2007 roku.

Najszybszy bieg z jajkiem na łyżce

"Nigdy nie sądziłam, że mój pierwszy rekord świata zdobędę dzięki jajku i łyżce" - tak pobicie rekordu Guinnessa komentuje Sally Pearson - mistrzyni olimpijska z Londynu w biegu na 100 m przez płotki, która 100 m z jajkiem przebiegła w 16,59 s. 

Sally Pearson bije rekord Guinnessa

 

Londyński maraton w stroju ze "Słonecznego Patrolu"

Carl Smith połączył pasję pomagania z pasją biegania i przebiegł londyński maraton w 2013 roku w stroju ratownika wodnego. Na metę wbiegł po trzech godzinach. Dzięki swojemu wyczynowi udało mu się zebrać ok. 5 tys. zł na cele charytatywne.

Najszybsze bieganie w pionie

Masz czasem ochotę w jakiś niezwykły sposób urozmaicić swoje bieganie? Spróbuj może treningu po ścianie. Record Guinnessa należy do Marca Slusznego, który w 15,5 s. przebiegł po ścianie wieżowca mierzącego 102 m. 

Marc Sluszny bije rekord Guinnessa

Najlepszy czas w maratonie dla człowieka przebranego za nabiał

Dla pomagania ludzie są w stanie zrobić chyba wszystko. Joe D’Amico przebiegł maraton w Nowym Jorku przebrany za shake'a z McDonald's, aby wspomóc  w ten sposób fundację Ronalda McDonalda. Co więcej, na miesiąc przed maratonem przeszedł na ścisłą dietę polegającą na żywieniu się tylko produktami z popularnej sieci gastronomicznej.

Przeczytaj również: Hot-dog przebiegł maraton i pobił rekord Guinnessa [RELACJA]

Najszybsze 10 km z obciążeniem

Zastanawialiście się kiedyś, ile waży wyposażenie żołnierza idącego na wojnę? Około 18 kg. Brytyjczyk Lee Riley był w stanie z takim obciążeniem przebiec 10 km w 41 minut i 24 sekundy.

Najszybsze 100 m na gumowej piłce do skakania

Są wśród Was tacy, których nie można było w dzieciństwie ściągnąć z gumowej piłki do skakania? Może warto do tego wrócić i pobić rekord Guinnessa na 100 m? Wynosi on 30,2 s. i ustanowił go Ashrit Furman. Należy do niego też rekord w najszybszej pokonaniu mili na sprężynowych szczudłach. Zrobił to w 7 min. i 13 s. Ten freak jest też właścicielem rekordu Guinnessa w... pobitych rekordach Guinnessa.

Najszybszy półmaraton z wózkiem

11-miesięczna dziewczynka, Holland Neff, była pierwszą osobą, która przekroczyła metę półmaratonu podczas Katy Half Marathon w Teksasie. Ten zaszczyt zawdzięcza ojcu, który dzielnie pchał ją w wózku przez cały dystans. Calum Neff wykręcił przy tym imponujący czas - 1:11:27. Nie tylko wygrał zawody, ale pobił też rekord Guinnessa w najszybszym półmaratonie, pchając dziecięcy wózek.

Wśród kobiet rekordzistką jest Lindsy James, która z wózkiem pokonała połówkę w 1:27:34. Rekord pobiła 5 czerwca 2016 w Derby w Wielkiej Brytanii.

Tak 11-miesięczna dziewczynka pierwsza przekroczyła linię mety półmaratonu

Najdłuższy dystans pokonany bez snu

Ultramaratonka Kim Allen przez 86 godzin powstrzymywała się od ucięcia sobie choćby króciutkiej drzemki, aby pobić rekord świata w kategorii Najdłuższy dystans przebiegnięty bez snu. Nowozelandzka biegaczka i matka czworga dzieci pokonała w tym czasie równe 500 km, poprawiając poprzedni rekordowy rezultat aż o 14 kilometrów. Źródła nie podają, jak długo Kim odsypiała to wyzwanie, które sama ochrzciła mianem "Bezsenności w Auckland".

RW 08/2015

REKLAMA
}