Biegowy puchar świata: 24 najlepsze maratony na świecie

Piłkarskie mistrzostwa świata to opium, które wywołuje wśród kibiców futbolu zbiorową euforię. Tak samo działają maratony na biegaczy. Zobacz, jakie zawody grają w pierwszej lidze na świecie, a biegacze marzą o udziale w nich jak kibice piłkarscy w finale mundialu.

najlepsze maratony na świecie, najciekawsze maratony, maratony przewodnik Ilustracja: Sattu
Jaki maraton zasługuje na miano najlepszego na świecie? / Ilustracja: Sattu

Biegacze chcą być uwodzeni przez maratony świetną trasą, nienaganną organizacją i fanatycznymi kibicami. Biegi, które to zapewniają, nie muszą martwić się o frekwencję, bo mają więcej chętnych niż miejsc. 

Ze wszystkich maratonów na świecie wybraliśmy 24, które spełniają takie warunki i śmiało mogą rywalizować o tytuł najlepszego. Który z nich zasługuje na miano mistrza świata? Według redakcji RW na całym świecie maraton w Berlinie.

Ale lepiej będzie, jak przejrzysz wizytówki zawodów, wybierzesz najciekawsze dla siebie i sprawdzisz na własnej skórze ich wyjątkowość.

Berlin

Najszybsza ekipa w całej stawce. W ciągu ostatniej dekady padło tu 5 rekordów świata! Każda edycja wzbudza wielkie emocje, bo wszyscy wiedzą, że właśnie ta może przejść do historii. Megaszybka trasa, świetny doping kibiców i dobra pogoda na początku jesieni przyciągają zawodowców i amatorów. De facto tylko elita ma warunki do walki z czasem, reszta musi się trochę przeciskać w tłumie. Start i meta wyznaczone są przy wizytówce Berlina – Bramie Brandenburskiej.

Ten bieg jest jak Mercedes: wszystko mądrze przemyślane, precyzyjnie zaplanowane i perfekcyjnie wykonane. Mimo tłumu biegaczy, potrafią zapanować nad każdym szczegółem przed, w trakcie i po biegu. Niemal wszyscy są dopieszczeni i mogą czuć się jak potencjalni rekordziści świata. Berlin osiągnął to, o czym marzą inni organizatorzy maratonów – stworzył święto miasta i sportu, którym żyją nie tylko biegacze. Festiwalową atmosferę czuć już na kilka dni przed głównym wydarzeniem. Na trasie masz wrażenie, że dopinguje Cię całe miasto.

Finisz przy Bramie Brandemburskiej to wyjątkowe przeżycie, które mocno zapada w pamięć. 

Maraton Warszawski

Do mety w 2013 roku dobiegło 8506 osób, co dało 14. miejsce w Europie. Co ciekawe, to lepszy wynik niż polskich piłkarzy, którzy w rankingu UEFA są 18. Bieg zaczyna się na moście Poniatowskiego, a kończy na Stadionie Narodowym. Po drodze uczestnicy mijają zabytki stolicy, w tym Pałac Kultury i Nauki czy Łazienki Królewskie. Kibice z roku na rok coraz przychylniej i liczniej dopingują biegaczy.

Rock’n’Roll

Seria 28 biegów w Europie i USA, w których łącznie startuje ponad pół miliona biegaczy. Drużyny prezentują energetyczny i wesoły styl, a zawodnicy przebierają się w kolorowe i zabawne stroje. Dopingowani są przez równie rozbawiony i barwny tłum kibiców. A do tego potężne wsparcie mocnych decybeli: rock'n'roll słychać na każdym kilometrze. I mają świetne, kolorowe medale.

Big Sur

Jeżeli w Pucharze Świata przyznawane byłyby punkty za wrażenia estetyczne, głównym faworytem do zwycięstwa byłby Big Sur. Trasa maratonu wiedzie słynną Highway One, wzdłuż wybrzeża kalifornijskiego, czyli po zachodniej krawędzi świata. Gdy zawodnicy walczą na trasie, pod ich stopami fale Pacyfiku uderzają o strome klify. Słowo, które najlepiej oddaje charakter tego biegu, to „spektakularny”.

Ateny

Bieg śladami Filippidesa. To właśnie ten ateński żołnierz jako pierwszy przebiegł dystans około 40 km, który dzieli Maraton i Ateny, aby przekazać wiadomość, że Grecy pokonali Persów. Ponad 2500 tysiąca lat później po tej samej trasie organizowany jest maraton. Biegacze finiszują na stadionie Panateńskim – tym samym, na którym rozegrano pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Aż kipi od historii i symboli.

Nowy Jork

Reprezentacja, która postawiła na międzynarodowy zaciąg. W biegu bierze udział więcej cudzoziemców niż miejscowych. Patrząc z boku, można pomyśleć, że to święto ONZ, bo obok barw Holandii i Polski powiewają flagi z Papui Nowej Gwinei czy Zambii. Chętnych jest znacznie więcej niż miejsc, dlatego trzeba brać udział w obleganych zapisach, a potem losowaniu. Finisz w Central Parku smakuje lepiej niż każdy inny.

Disney

Im w głowie tylko zabawa i figle, a nie gra o wynik. Cieszą się nawet jak przegrywają. Potrafią bawić zarówno dzieci, jak i dorosłych, w tym biegających. W składzie celebryci: Myszka Miki, Kaczor Donald i Goofy. Trasa wiedzie po magicznym świecie Walta Disneya. Często na starcie temperatury są poniżej 0 stopni Celsjusza, ale o gorącą atmosferę dbają kibice. Wyjątkowe kolorowe medale są perełkami w każdej kolekcji.

Dubaj

Bogactwo Emiratów Arabskich pozwoliło zorganizować egzotyczny maraton. Elita kuszona jest płaską trasą i wielkimi gażami za zwycięstwo – bagatela, 200 tys. dolarów. Dodatkowe, wysokie nagrody przewiduje się za pobicie rekordu świata. Dlatego mimo pustynnego klimatu padają tu wyśrubowane wyniki. Uczestnicy narzekają na prostą, nużącą trasę. Oko zawiesisz jedynie na wieżowcu Burdż al-Arab.

Tokio

Europejczycy mogą mieć problemy z odnalezieniem się na starcie i mecie – to całkiem nowe znaczenie pojęcia „tłum”. Przebrani zawodnicy ustawiani są na czele peletonu; wygląda to ciekawie, ale potem sporo wysiłku kosztuje wyprzedzanie tego korowodu. Rekompensatą jest wzorowa organizacja: język angielski wystarczy do swobodnego komunikowania się z wolontariuszami. Trasa jest przyjazna, a widzowie słyną z niesamowitego dopingu.

Boston

Drużyna z największym doświadczeniem. Organizowany od 1897 roku w trzeci poniedziałek kwietnia, czyli w Dzień Patriotów. Wolne od pracy sprzyja budowaniu niezwykłej atmosfery wokół biegu. Mieszkańcy czują się częścią maratonu, a dramatyczne wydarzenia z 2013 roku tylko wzmocniły ich przywiązanie do tego symbolu miasta. Wystartować mogą tylko osoby, które wypełnią minimum kwalifikacyjne.

Data: 17/04/2017 | www.bostonmarathon.org 

1 2
STRONA 1 z 2
Zobacz również:
REKLAMA
}