Brąz dla Patryka Dobka na 800 m! Złoto i brąz dla polskich młociarzy!

Kolejne medale dla Polski na lekkoatletycznej arenie podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Paweł Dobek, który od zaledwie kilku miesięcy trenuje pod 800 metrów, zdobył brązowy medal w tej konkurencji po pasjonującej walce z duetem Kenijczyków na ostatnich metrach biegu! Dwa krążki do polskiej kolekcji medalowej dołożyli Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek.

Brąz dla Patryka Dobka na 800 m! Złoto i brąz dla polskich młociarzy! Andrej Isakovic / East News
fot. Andrej Isakovic / East News

Bez awansu do finału biegu na 400 metrów zakończyła swoje starty na tym dystansie Natalia Kaczmarek. Jedyna reprezentantka Polski, która zdecydowała się na indywidualne biegi na tym dystansie, pobiegła w swoim półfinale szybko, ale czas 50,79 s dał jej dopiero czwarte miejsce.

Bez powodzenia startowała dziś również Martyna Galant, która w półfinale biegu na 1500 m zajęła 10. miejsce (4:06,01) i niestety jej również nie udało się się zakwalifikować do fazy medalowej. Przypomnijmy jednak, że Polka w eliminacjach czasem 4:05:,03 o prawie cztery sekundy poprawiła rekord życiowy.

O wiele lepszy występ zaliczył dzisiaj były specjalista od biegania 400 metrów i 400 metrów przez płotki, a obecnie wielce obiecujący 800-metrowiec Patryk Dobek, który popołudniu stanął na starcie finałowego biegu właśnie na 800 metrów.

Pierwsza połowa tego biegu toczyła się w wolnym tempie. Dobek zaczął spokojnie, biegnąc przez niemal całe pierwsze okrążenie na ostatniej pozycji. Po 400 metrach jednak cała stawka zaczęła przyspieszać. Nasz zawodnik również wrzucił piąty bieg i błyskawicznie wskoczył na czwarte miejsce. Biegnący przy krawężniku Polak na ostatnim łuku lekko wypadł z rytmu, przyblokowany przez innych biegaczy, ale momentalnie odzyskał równowagę i zaatakował po zewnętrznej.

Na 100 metrów przed metą Patryk Dobek był już drugi, goniąc prowadzącego Kenijczyka Emmanuela Korira, ale wtedy do gry włączył się drugi Kenijczyk Ferguson Rotich, wyprzedzając na ostatnich metrach naszego biegacza. Polak utrzymał jednak trzecią pozycję i wpadł na metę z czasem 1:45:39, w swoim pierwszym sezonie startów na dystansie 800 metrów absolutnie zasłużenie zdobywając brązowy medal igrzysk olimpijskich! Warto dodać, że to dopiero pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.

Do worka z medalami olimpijskimi dla Polski swoje krążki wrzucili w środę również młociarze - po pasjonującym, stojącym na wysokim poziomie konkursie złoto wywalczył Wojciech Nowicki (82,06 m), a brąz zdobył Paweł Fajdek (81,53 m). Polaków rozdzielił Norweg Eivind Henriksen, który rzucił młot na odległość 81,58 m.

Po dzisiejszych startach Polacy w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio awansowali na 19. miejsce - mają łącznie dziesięć medali: trzy złote (jeden z nich zdobyła sztafeta mieszana 4 x 400 metrów), trzy srebrne i cztery brązowe (w tym medal Patryka Dobka na 800 metrów).

Zobacz także:

AF

REKLAMA
}