Ponad 10 tysięcy osób wzięło udział w ogólnopolskim badaniu internetowym, którego celem było sprawdzenie, jakie zmiany zaszły na rynku sportu masowego po ponad roku od wybuchu pandemii, a także jak przedłużające się obostrzenia wpłynęły na kondycję psychiczną i fizyczną aktywnych Polaków.
W badaniu przeprowadzonym na przełomie stycznia i lutego przez Związek Organizatorów Sportu Masowego wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników imprez masowych (71,29% respondentów stanowili mężczyźni, a 28,71% kobiety). 96,7% respondentów zadeklarowało, że uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, a 64,8% uprawia sport przynajmniej 4 razy w tygodniu.
Przez pandemię uprawiamy mniej sportu
Aż 53,2% uczestników badania stwierdziło, że wskutek pandemii ograniczyło swoją aktywność fizyczną, blisko dwie trzecie odczuwa nasilenie stresu, a u siedmiu na dziesięciu respondentów nastąpiło pogorszenie nastroju. Jednocześnie aż 88,7% ograniczyło kontakty z innymi ludźmi.
"Imprezy sportowe pełnią niezwykle ważną rolę w promowaniu zdrowego stylu życia i są motywacją do aktywności fizycznej. Polska już dziś jest jednym z najbardziej otyłych krajów na świecie, zbliżyliśmy się do najgorszych pod tym względem krajów: USA, Arabii Saudyjskiej i Turcji. Na walce z otyłością tracimy prawie 4 procent PKB - dodaje Michał Drelich, członek zarządu Związku Organizatorów Sportu Masowego. - Wstrzymywanie imprez sportowych i rekreacyjnych, promujących aktywność fizyczną to prosta droga do pogłębienia tej już i tak tragicznej sytuacji zdrowotnej polskiego społeczeństwa".
Blisko połowa ankietowanych uważa, że ograniczenia dotyczące masowych imprez sportowych są niezbędne, ale nie zgadza się z ich formą. Jednocześnie uczestnicy imprez masowych doceniają starania organizatorów w kwestii bezpieczeństwa: 89% badanych pozytywnie ocenia wdrożone przez organizatorów procedury sanitarne. Aż 95,5% badanych deklaruje start w czasie pandemii, jeżeli na zawodach będą przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.