Chcemy w pandemii startować w zawodach - wynika z badań organizatorów imprez masowych

Chcemy powrotu imprez masowych w reżimie sanitarnym. Źle oceniamy zakazy rządowe dotyczące imprez sportowych. Czujemy się coraz gorzej, a ponad połowa z nas ograniczyła uprawianie sportu! Takie wnioski można wysnuć z wyników ogólnopolskiego badania "Sport masowy po covid-19", wykonanego na zlecenie Związku Organizatorów Sportu Masowego.

Chcemy w pandemii startować w zawodach - wynika z badań organizatorów imprez masowych Drazen Zibic/shutterstock.com
Aż 95,5% badanych deklaruje start w czasie pandemii, jeżeli na zawodach będą przestrzegane zasady reżimu sanitarnego (fot. Drazen Zibic/shutterstock.com)

Ponad 10 tysięcy osób wzięło udział w ogólnopolskim badaniu internetowym, którego celem było sprawdzenie, jakie zmiany zaszły na rynku sportu masowego po ponad roku od wybuchu pandemii, a także jak przedłużające się obostrzenia wpłynęły na kondycję psychiczną i fizyczną aktywnych Polaków.

W badaniu przeprowadzonym na przełomie stycznia i lutego przez Związek Organizatorów Sportu Masowego wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników imprez masowych (71,29% respondentów stanowili mężczyźni, a 28,71% kobiety). 96,7% respondentów zadeklarowało, że uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, a 64,8% uprawia sport przynajmniej 4 razy w tygodniu.

Przez pandemię uprawiamy mniej sportu

Aż 53,2% uczestników badania stwierdziło, że wskutek pandemii ograniczyło swoją aktywność fizyczną, blisko dwie trzecie odczuwa nasilenie stresu, a u siedmiu na dziesięciu respondentów nastąpiło pogorszenie nastroju. Jednocześnie aż 88,7% ograniczyło kontakty z innymi ludźmi.

"Imprezy sportowe pełnią niezwykle ważną rolę w promowaniu zdrowego stylu życia i są motywacją do aktywności fizycznej. Polska już dziś jest jednym z najbardziej otyłych krajów na świecie, zbliżyliśmy się do najgorszych pod tym względem krajów: USA, Arabii Saudyjskiej i Turcji. Na walce z otyłością tracimy prawie 4 procent PKB - dodaje Michał Drelich, członek zarządu Związku Organizatorów Sportu Masowego. - Wstrzymywanie imprez sportowych i rekreacyjnych, promujących aktywność fizyczną to prosta droga do pogłębienia tej już i tak tragicznej sytuacji zdrowotnej polskiego społeczeństwa".

Blisko połowa ankietowanych uważa, że ograniczenia dotyczące masowych imprez sportowych są niezbędne, ale nie zgadza się z ich formą. Jednocześnie uczestnicy imprez masowych doceniają starania organizatorów w kwestii bezpieczeństwa: 89% badanych pozytywnie ocenia wdrożone przez organizatorów procedury sanitarne. Aż 95,5% badanych deklaruje start w czasie pandemii, jeżeli na zawodach będą przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.

Zaledwie co szósta osoba aktualnie odczuwa lęk przed udziałem w masowych imprezach sportowych, a aż 93% respondentów deklaruje, że po odblokowaniu imprez będzie startować tyle samo lub nawet więcej niż wcześniej.

Niepewność, nie pandemia zabija imprezy masowe

"Masowe imprezy sportowe mogą być bezpieczne. Wspólnie z ekspertami i w oparciu o wytyczne WHO przygotowaliśmy obszerne protokoły sanitarne, które gwarantują bezpieczeństwo uczestnikom. Z powodzeniem wdrożyliśmy je na imprezach, które udało się zorganizować w 2020 roku i nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia powiązanego z uczestnictwem w biegu masowym, wyścigu kolarskim czy triathlonie" – zapewnia Michał Drelich.

"To, co zabija naszą branżę to brak wiedzy, jak długo potrwają aktualne obostrzenia i brak jasnej deklaracji, co musi się wydarzyć, żebyśmy mogli wrócić do pracy. Przygotowanie imprezy sportowej trwa nieraz kilka miesięcy. Konieczność odwoływania jej z dnia na dzień, bez żadnego odszkodowania, to dla nas zabójstwo. Nasza sytuacja jest pod tym względem beznadziejna" - dodaje reprezentant ZOSM.

"Przygotowujemy się do sezonu 2021, ponosimy ogromne koszty i nadal nie mamy pewności, czy imprezy się odbędą. Z drugiej strony, jeśli byśmy czekali i nic nie robili, to później nie bylibyśmy w stanie nadrobić tego straconego czasu i imprezy też nie doszłyby do skutku. Mamy nadzieję, że w końcu decydenci zrozumieją, że tym, co zabija niemal każdy biznes jest nieprzewidywalność. Decyzję, nawet jeśli konieczne, powinny być jednak podejmowane z poszanowaniem pewnych zasad i zdrowego rozsądku. Pandemia kiedyś się skończy i o tym też trzeba myśleć" – dodaje Michał Drelich.

Związek Organizatorów Sportu Masowego zrzesza organizatorów imprez oraz firmy działające na rzecz całej branży - wśród nich są m.in. producenci medali i pucharów, koszulek czy firmy świadczące usługę pomiaru czasu.

Zobacz także: Organizatorzy imprez masowych do rządu: mamy plan odmrożenia branży

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}