Cykl zawodów CityTrail - biegi w miejskiej dżungli

Czasem jest tak że liczy się tylko wynik. Wtedy nie jest istotne, czy biegniesz po betonie, asfalcie czy tartanie. Ale jeśli chcesz poczuć łączność z naturą, musisz spróbować czegoś więcej. Swoją przygodę z trailem zacznij najlepiej od tego organizowanego w mieście - weź udział w którymś z biegów cyklu CityTrail.

Cykl zawodów CityTrail. Biegi w miejskiej dżungli Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus

Wstajesz skoro świt albo czekasz do późnego wieczora, żeby swój bieg zrobić w miarę spokojnych warunkach. Bez setek samochodów, złośliwie zmieniających się na czerwone świateł, tłumów na chodnikach czy przylepiającego się do butów roztopionego asfaltu. Oczywiście jeśli biegasz głównie w mieście. Ale możesz to zmienić i wcale nie musisz przeprowadzać się na wieś – możesz po prostu wystartować w zawodach z cyklu CityTrail.

Trailowe przedszkole

Na pomysł biegania trailowego w mieście wpadli w 2009 roku Piotr Książskiewicz i Piotr Bętkowski, którzy zauważyli pewne braki w kalendarzu biegowym w Polsce. Mianowicie było bardzo mało biegów trailowych jesienią i zimą, mało biegów na dystansie 5 km i mało imprez dla biegowego narybku. I postanowili te braki nadrobić, organizując cykl biegów na 5 km po terenowych trasach Poznania.

Trafili tą „piątką” w dziesiątkę. W zeszłorocznej edycji w już 10 miastach w Polsce udział w całym cyklu wzięło 9467 biegaczy. I to tylko tych dorosłych, bo na dystansach dla dzieci wystartowało 3029 zawodników (na krótszych oczywiście, bo od 300 m do 2 km). Najważniejszy dla organizatorów tej imprezy jest właśnie jej rodzinny charakter. Wierzą mocno w przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie...” i dzięki takiemu podejściu ściągają na zawody całe rodziny.

„Wypad na kolejne zawody CityTrail jest dla nas trochę jak rodzinne święto” – mówi Piotr Kotkowski z Poznania, który wystartował we wszystkich dotychczasowych imprezach. Startuje cała rodzina: tata, mama i dwóch synów, z których starszy już ściga się z rodzicami w dorosłych zawodach. „To chyba jest właśnie w tych imprezach najfajniejsze, że swój bieg znajdą tutaj absolutnie wszyscy” – dodaje Piotr, który traktuje swoje starty bardzo poważnie i pokonuje trailową „5” w niewiele powyżej 17 minut.

Bo startują tu i „ścigacze”, i ci, którzy nigdy jeszcze w terenie nie biegali, a górskie trasy są dla nich zbyt trudne.

Trailowy uniwerek

Impreza ma oczywiście niuanse, które wymagają doświadczenia – zarówno sportowego, jak i logistycznego. „Trailowe trasy z reguły są dużo węższe niż miejskie, dlatego jeśli komuś zależy na dobrym wyniku, to od startu musi być w czubie – radzi Piotr Kotkowski. – Wyprzedzanie na nich jest dużo trudniejsze, a bywało, że po nocnych opadach śniegu wręcz niemożliwe”.

Przydaje się więc dobry start. Przy bieganiu całą rodziną liczy się z kolei dobra organizacja. „Pogoda potrafi być różna, a ponieważ dzieciaki z reguły startują przed biegiem głównym, to trzeba wiedzieć, w co i kiedy je przebrać, by nie czekały na rodziców z mokrymi nogami. Na szczęście mamy sobie z tym świetnie radzą” – śmieje się biegacz z Wielkopolski. Bo trzeba pamiętać, że główne imprezy cyklu odbywają się jesienią i zimą (wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie citytrail.pl).

Organizatorzy idą jednak za ciosem i w tym roku po raz drugi odbędzie się cykl biegów letnich – zasady te same, tylko mniej problemów z ciuchami. Wszystko rozegra się między 17 a 28 lipca (sprawdź na stronie ontour.citytrail.pl), więc wcale nie musisz czekać na swój trailowy debiut do jesieni. Ruszaj w teren, nawet jeśli nie możesz ruszyć się z miasta.

ID biegu

Nazwa: City Trail

Miejsce: Polska

ukończyło: 10 155 biegaczy (2016)

Największa frekwencja w 2016 roku:

 • Poznań – 20%
 • Warszawa – 12%
 • Bydgoszcz – 12%
 • Szczecin – 11%
 • Katowice – 9%
 • Wrocław – 8%
 • Łodź – 8%
 • Olsztyn – 7%
 • Lublin – 7%
 • Trójmiasto – 7%

Masz dość asfaltu?

Oto imprezy dla Ciebie.

Przechlewska RUNda

 • Data: 17 lipca
 • Miejsce: Przechlewo

Pierwsza edycja tego przełajowego biegu po malowniczej, 10-kilometrowej trasie jest doskonałą okazją do integracji w biegowo- -triathlonowym gronie, a przede wszystkim do rozgrzewki przed Prime Food Triathlon Przechlewo 2017. Jeśli interesujesz się triathlonem lub szukasz motywacji do startu w Przechlewie, znajdziesz prawdziwych sportowych freaków!

Pogoń za Wilkiem

 • Data: 29 lipca
 • Miejsce: Jeziory

10-kilometrowa trasa po Wielkopolskim Parku Narodowym zachęca nie tylko samym miejscem. Zabawy ruchowe i biegi dla dzieci, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i dodatkowo możliwość startu z psem! Bardziej rodzinnie już się nie dało!

Bieg Szlak Trafi

 • Data: 5 sieprnia
 • Miejsce: Parchatka

Wymagająca trasa biegnąca głębokimi lessowymi wąwozami z licznymi podbiegami i zbiegami to nie lada gratka nawet dla doświadczonych biegaczy, dlatego do wyboru mamy 7, 21 i 57 kilometrów. Po biegu, jak co roku, organizatorzy zapraszają na jarmark i wspólne biesiadowanie przy wegetariańskim leczo.

Retro Przełaj

 • Data: 28 października
 • Miejsce: Sopot

Chcesz choć na chwilę przenieść się do przeszłości? Lasy, łąki, pola i naturalne przeszkody terenowe pozwolą Ci tutaj na chwilę wrócić do biegowych korzeni (dosłownie!). Do wyboru dwie trasy: Maraton z Hakiem (44 km) i Prawie Połówka (19 km).

RW 07/2017

REKLAMA
}