Dobek wygrywa w świetnym stylu i powalczy o medal!

W niedzielę Polacy nie wystąpili w żadnym biegu finałowym. Walczyli natomiast o awans do finałów w biegach półfinałowych. Jako jedyny swoją szansę wykorzystał Patryk Dobek, który do niedawna specjalizował się w biegu na 400 m przez płotki, ale szybko wyrasta na rasowego 800-metrowca.

Dobek wygrywa w świetnym stylu i powalczy o medal! Giuseppe Cacace / East News
Patryk Dobe po awansie do finału biegu na 800 m (fot. Giuseppe Cacace / East News)

Finał 100 m przez płotki nie dla Polek

Niestety, do finału biegu na 100 metrów przez płotki nie udało się awansować żadnej z naszej reprezentantek. W pierwszym biegu półfinałowym Klaudia Siciarz była piąta, a w kolejnym Pia Skrzyszowska szósta, co żadnej z nich nie dawało szansy na miejsce w ósemce, która powalczy o medale. Na pewno Skrzyszowskiej nie pomógł fakt, że z niewyjaśnionych przyczyn bieg był trzykrotnie zatrzymywany, mimo braku falstartu którejkolwiek z zawodniczek, i dopiero za czwartym razem zawodniczki mogły pomknąć do mety. Pia była bardzo rozczarowana po swoim starcie i niezadowolona z popełnionych błędów technicznych, ale przecież swój plan na te igrzyska, czyli rekord życiowy i półfinał, osiągnęła. Igrzyska w Paryżu za trzy lata mogą być jej imprezą.

Bez awansów w biegu na 3000 m z przeszkodami

W sesji porannej w biegu na 3000 metrów z przeszkodami startowały siostry Alicja i Aneta Konieczek. Niestety, żadnej z nich nie udało się awansować do finału. Aneta, której ewidentnie nie wyszedł ten start,  była  w swoim biegu dwunasta, ze słabym czasem 10:07,25. Dużo lepiej pobiegła w kolejnej sesji Aneta, której czas  9:31,70 był słabszy od rekordu życiowego o zaledwie 5 sekund, ale wystarczyło to do zajęcia dopiero ósmego miejsca w biegu eliminacyjnym, które nie dawało awansu do finału.

W biegach na 400 m stawiamy na sztafety

Sporo strachu napędził nam w swoich eliminacjach Karol Zalewski, który w biegu na 400 m mocno ruszył od startu, ale już po 100 metrach zupełnie zwolnił i truchtem dotarł do mety po ponad 2 minutach. Były obawy o kontuzję, ale zawodnik, który wczoraj został mistrzem olimpijskim w sztafecie mieszanej, uspokoił nas, że jednak wspólnie z trenerem Aleksandrem Matusińskim zdecydowali oszczędzać siły i zdrowie na starty w sztafecie.

„Po zdobyciu złota i nieprzespanej nocy zapadła decyzja, by bardziej postawić na regenerację przed biegiem sztafetowym. Mamy tam dużo do zrobienia, chcemy dostać się do finału i tam powalczyć, więc nie chciałem przeciążać organizmu” – powiedział nasz mistrz.

Z indywidualnego startu zrezygnowała również jego partnerka ze sztafety mieszanej Justyna Święty-Ersetic. Powodem jest oczywiście kontuzja, której uległa na obozie w Zakopanem i brak stuprocentowej sprawności, która gwarantowałaby że lekkoatletka zniosłaby bez żadnych negatywnych konsekwencji starty indywidualane i w drużynie. Mistrzyni olimpijska oszczędza siły na start sztafetowy, którego eliminacje odbędą się we wtorek (godz. 02:45).

Dobek wygrywa i jest już w finale!

Patryk Dobek startował jako pierwszy z Polaków awansował do finału biegu na 800 metrów. Polak w eliminacjach nie pobiegł zgodnie z taktyką ustaloną z trenerem Zbigniewem Królem i musiał mocno walczyć o półfinał. Tym razem jednak pobiegł bezbłędnie taktycznie. Trzymał się przez cały czas wewnętrznej krawędzi bieżni i przyśpieszył na ostatniej prostej, wygrywając swój bieg. Wydaje się, że Polak ma olbrzymie rezerwy, kiedy bieg nie jest zbyt szybki i może wygrywać piorunującym finiszem. Patryk powiedział, że awansował dzięki błędom rywali, którzy otworzyli mu pierwszy tor na ostatniej prostej.

Drugi z naszym reprezentantów w biegu na 800 metrów, Mateusz Borkowski, nie dał niestety rady i zajął w swoim biegu eliminacyjnym ostatnie miejsce.

Zobacz także: Kiedy starty Polaków na igrzyskach w Tokio? (kalendarz biegów)

MD

REKLAMA
}