Dugway Trail and Ultra Run. Bieg na poligonie armii USA

Raz w roku amerykańska armia daje możliwość wejścia cywilom na teren poligonu doświadczalnego. To dzień biegu Dugway Trail and Ultra Run, do którego może zgłosić się każdy. Do startu dopuszczeni jednak zostają tylko ci, którzy pozytywnie przejdą weryfikację przeprowadzaną przez wojsko. 

Dugway Trail and Ultra Run Dugway Proving Ground
Biegacz podczas Dugway Trail and Ultra Run w 2015 roku/fot. Al Vogel

Dugway Proving Ground (DPG) to poligon doświadczalny armii amerykańskiej obejmujący obszar 3244 km2 Wielkiej Pustyni Słonej w stanie Utah. Prowadzone są tam między innymi ćwiczenia wielu oddziałów amerykańskich sił zbrojnych. Ponadto, jest to miejsce, w którym testowano broń biologiczną i chemiczną. Jak można się domyślić, miejsce to jest bardzo pilnie strzeżone i wydaje się być mało odpowiednie do organizowania biegów.

Na jeden dzień jednak wszystko się zmienia i jest to czas Dugway Trail and Ultra Run, który tym roku zorganizowany zostanie 22 października. Istnieje kilka dystansów do wyboru: od 5 km do 50 km, a także konkurencje dla zespołów - zarówno dla cywilów, jak i dla grup wojskowych. W poprzednim roku w wydarzeniu wzięło udział 88 uczestników.

Trasa wyścigu wiedzie przez liczne wzniesienia, wzdłuż grzbietów skalnych, a większość ścieżek jest tak wąska, że zmieści się na nich tylko jedna osoba. Suma przewyższeń w biegu na 10 km wynosi prawie 460 metrów, zaś w biegu na 50 km - ponad 1800 metrów. Trasa biegu ani przez chwilę nie prowadzi przez obszar, na którym faktycznie była testowana niebezpieczna broń, o czym zapewniają organizatorzy biegu.

Judson Joyce - zastępca dyrektora wyścigu - powiedział, że idea zawodów narodziła się w 2013 roku i początkowo wydarzenie to miało być organizowane tylko dla żołnierzy i ich rodzin mieszkających w Dugway. Każdy cywil, chcący wziąć udział w imprezie, musi przejść szczegółową kontrolę. W przypadku odkrycia przeszłości kryminalnej u zarejestrowanych uczestników, mogą oni zostać niedopuszczeni do startu. W zeszłym roku wskutek tego przepisu wykluczono jedną osobę.

Inna wyjątkowa reguła odnosi się do oświadczenia, które każdy zaakceptowany wcześniej uczestnik musi podpisać. Zawiera on informacje o tym, że uczestnicy przyjmują do wiadomości fakt możliwości napotkania podczas biegu broni, pojazdów wojskowych i innych elementów wyposażenia armii. Można jednak być pewnym, że trasa zostanie odpowiednio zabezpieczona, ponieważ nawet w trakcie trwania wyścigu, personel bezpieczeństwa będzie monitorował teren.

W dniu startu organizatorzy radzą przybyć odpowiednio wcześnie. Wszystko dlatego, aby zdążyć dopełnić formalności. Każdy wchodzący na teren wojska, zobowiązany jest do potwierdzenia tożsamości. W przypadku pojazdów należy przedstawić dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie. Nie ma wyjątków. Zabezpieczone są także trasy, aby żaden z uczestników - przypadkowo bądź celowo - nie zboczył z kursu. Organizatorzy jednak nie zdradzają szczegółów.

Ubiegłoroczny zwycięzca z Dugway na 50 km, Steve Frogley, zdradza, że chociaż nie było mu dane oglądać najdalszych zakątków poligonu, to i tak miał poczucie bycia odizolowanym od reszty świata. Inny zawodnik z kolei zwrócił uwagę na czyste powietrze. Przyznał, że bieg w takich warunkach był dla niego miłą odmianą. Na co dzień pracuje w mieście zmagającym się ze smogiem, a Dugway położone jest z dala od zakładów przemysłowych i dróg generujących duże natężenie ruchu.

Biegacze - przy odrobinie szczęścia - mają także niepowtarzalną okazję do zaobserwowania niesamowitej dzikiej natury, której innym ludziom nie będzie nigdy dane oglądać. Zwierzęta, które upodobały sobie Dugway to między innymi orły, najszybsze stworzenia występujące w Ameryce Północnej - antylopy widłorogie, a także dzikie mustangi.

"Mimo że zameldowanie się na linii startu w DPG nie należy do najłatwiejszych, jest to na tyle wyjątkowy bieg, że chciałbym tam wystąpić ponownie" - podsumował Steve Frogley. Trudno się dziwić. To, co zakazane i tajemnicze, przyciąga najbardziej.

Zobacz: Wideo uczestnika zawodów Dugway Trail and Ultra Run

RW

REKLAMA
}