Electrum Ekiden: Wespół w zespół

Co prawda bieganie to z reguły sport indywidualny, ale czy nie jest przypadkiem tak, że na największych zawodach najwięcej emocji wzbudzają sztafety? Wcale nie musisz być sprinterką czy 400-metrowcem, by poczuć dreszcz takiej rywalizacji. Wystarczy, że 10 czerwca wystartujesz w zawodach Ekiden, czyli sztafecie na dystansie maratonu.

Electrum Ekiden: Wespół w zespół organiaztorzy
fot. organiaztorzy

Słowo „ekiden” pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Nazwa wzięła się od systemu pocztowego z XVII wieku, w którym szybka komunikacja między obecnym Tokio a Kioto możliwa była dzięki wymianie koni (eki). Współcześnie takie zmiany na zawodach ekiden odbywają się na dystansie maratonu.

Zespoły są z reguły 6-osobowe, ale nie każdy ma do przebiegnięcia taki sam dystans. Na Electrum Ekiden w Białymstoku pierwszy odcinek ma 7195 m, drugi i trzeci 10 km, a czwarty, piąty i szósty tylko po 5 km. Aha, jedna ważna sprawa: nieważne, w jakim stanie dobiegnie do mety ostatni zawodnik z drużyny. Ważne, by do mety dotarła pałeczka. Fajne jest też to, że może to być zespół rodzinny, bo na odcinkach 5-kilometrowych mogą biec już 12-latki, a na tych dłuższych limit wieku to 15 lat (oczywiście za zgodą rodziców).

Pomoc zespołowa

Drużyny są bardzo różne. Przygotowujące się razem do zawodów albo skrzyknięte na ekiden. „Moje doświadczenia z biegami sztafetowymi są bardzo pozytywne. Od zawsze była to świetna okazja, aby zarażać biegową pasją innych ludzi i zapraszać ich do wspólnej biegowej zabawy, np. w ramach drużyn firmowych – mówi Marcin Dulnik, autor bloga dulnikbiega.pl. – W ubiegłym roku wpadłem na pomysł, aby nieco bardziej zintegrować środowisko biegowych blogerów i zaproponowałem stworzenie dwóch drużyn, które wystartowały w Ekiden w Białymstoku”.

Co jest najlepsze w takich zawodach? Wzajemne wsparcie, dopingowanie się nawzajem, poczucie przynależności do zespołu – rzadkie w bieganiu, gdzie 99 proc. zawodów to indywidualne starty, w których biegniesz sam dla siebie. „W powietrzu unosi się duch rywalizacji, każdy daje z siebie 100 procent i nie chce zawieść innych. A potem jest czas na wspólną radość i analizowanie wyników” – dodaje Dulnik.

Sztafeta pokoleń

Zawody Electrum Ekiden w Białymstoku są świetnie zorganizowane, z fantastyczną bazą na stadionie BOSiR. Bieg poprowadzony jest po pętli: kilka razy mijasz strefę zmian, gdzie otrzymujesz od kibiców niesamowity doping! Poza tym to świetna okazja, aby odwiedzić urokliwy Białystok, skosztować podlaskiej kuchni i spędzić czas ze znajomymi.

„Biorąc udział w sztafecie, pomagasz fundacji »Pomóż Im« – Hospicjum dla Dzieci. Część z opłat startowych jest przeznaczana na potrzeby hospicjum. I taki wymiar biegania kocham najbardziej” – mówi trener i bloger Mateusz Jasiński. Pomagać mogą też dzieci w Electrum Ekiden Mini. Każda drużyna składa się z 4 dziewcząt lub chłopców, którzy muszą mieć między 4 a 15 lat. Fajna jest sztafeta, w której może biec czterolatek z piętnastolatkiem.

ID biegu

Nazwa: Electrum Ekiden

Miejsce: Puck / Polska

Dane z roku 2016:

pierwsza sztafeta: Juniorzy

ukończyło: 151 sztafet 6-osobowych

  • 2:38-3:00 – 7%
  • 3:00-3:30 – 38%
  • 3:30-4:00 – 45%
  • > 4:00 – 10%

Lubisz biegać zespołowo? Oto imprezy dla Was.

Oto miejsca, gdzie możesz pobiec wespół w zespół.

Bieg Firmowy

  • Data: od 10 czerwca
  • Miejsce: Warszawa

Dystans maratoński Cię przeraża, a chętnie odreagowałbyś stres związany z pracą? Dobrze trafiłeś! Dystans 4,2 km w sztafecie to nie tylko okazja do zintegrowania się w ramach firmy i między firmami, ale piknik, na którym nie brakuje atrakcji dla dzieci i dla kibiców. A może będziesz szybszy od swojego szefa?

NCDC Business Race

  • Data: 10 czerwca
  • Miejsce: Szczecin

Masz rozbieganych kontrahentów? Zaproś ich do wspólnego udziału w biegu! A może chcesz się zmierzyć na sportowym polu z konkurencją? Rzuć im wyzwanie do sportowej walki fair play! Niech wygra lepszy! Malowniczy park Kasprowicza i dystans 4 km aż się proszą o pakiet startowy! Poznańska Piwna Mila Data: 17 czerwca Miejsce: Poznań 1600 metrów do przebiegnięcia i 4 przystanki z piwem. Co trudniejsze? Trasa po forcie nie należy do najłatwiejszych... Zaproś kolegów z pracy, zintegruj się z sąsiadami, spędź czas z rodziną podczas Poznańskich Targów Piwnych! Na pewno nie pożałujesz!

Adecco Brussels Ekiden

  • Data: 14 października
  • Miejsce: Bruksela

Brukselski Ekiden jest największą sztafetą maratońską w Europie. Podzielona jest na zmiany o długościach: 4900 m + 10 150 m + 5275 m + 10 450 m + 4975 m + 6445 m i przebiega m.in. pod słynnym Atomium. W 2014 roku w sztafecie maratońskiej wystartowało ponad 1600 drużyn.

RW 06/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}