Przed Tobą kręta, wąska ścieżka wije się wokół srebrzystego zbocza, zanim zniknie na zamglonym szczycie.
W czasie wspinaczki rumor osuwających się kamieni przyciąga Twój wzrok do grupy kozic, które jakimś cudem utrzymują się na stromym zboczu. Kto by nie chciał mieć takiej przyczepności?
Ze szczytu masz niesamowity widok na dolinę z błyszczącą taflą jeziora. A potem wbiegasz do lasu, wręcz frunąc po pachnącej sosnową żywicą wąskiej ścieżce. Plecak jest lekki i dopasowany, ale nogi ciężkie po kilku dniach na szlaku, a głowa pełna obrazów z tej przygody. Przy kolacji dzielisz się nimi w schronisku z innymi, zanim padniesz do łóżka.
Dla każdego biegacza, który kocha zatapiać się w dzikiej, przepięknej przyrodzie, nie może być nic lepszego. Witaj w świecie fastpackingu! Zaraz, zaraz, ale co to jest fastpacking?
„Nazwałem to fastpacking”
„To było dzikie bieganie. Mocne wspinanie. Rodzaj trekkingu, ale dużo szybciej. Ascetycznego, odbywającego się prawie z chirurgiczną precyzją. Wpadasz i lecisz dalej"
Tak pisał o tym w roku 1988 amerykański ultras Jim Knight w artykule opublikowanym w magazynie „UltraRunning” po pokonaniu trasy wiodącej po szczytach Wind River Range w stanie Wyoming. Razem z kumplem, Bryce'em Thatcherem, pokonali 160 kilometrów w 38 godzin.
Chociaż termin „fastpacking” pojawił się ponad 30 lat temu, to wciąż nie ma jednej precyzyjnej definicji. Wręcz rozrosła się ona do wielodniowych wypraw biegowych w dowolnym stylu. Ale łączy je wszystkie podejście „szybko i na lekko”, czyli masz ze sobą tylko to, co zapewni Ci bezpieczeństwo i zadowolenie. A to pozwala pokonywać dłuższe dystanse w porównaniu do tradycyjnego trekkingu, na ile oczywiście pozwala na to teren.
Coraz więcej biegaczy wykorzystuje fastpacking jako sposób podróżowania i odkrywania. Anna McNuff i Jamie McDonald pokonali w ten sposób Nową Zelandię i USA. Jenny Tough jest w trakcie samotnego pokonywania górskich pasm na każdym kontynencie i ma już za sobą Tienszan (Azja), Atlas Wysoki (Afryka), Kordylierę Wschodnią (Ameryka Południowa), Alpy Południowe (Australia i Oceania) i Canadian Rockies (Ameryka Północna).