IV Półmaraton Jeleniogórski - słońce, Karkonosze i Meksykanka

Tego można było się spodziewać - nowa odsłona jeleniogórskiego półmaratonu zdobyła serca biegaczy z całej Polski, którzy w liczbie blisko 600 przyjechali do Jeleniej Góry, aby 1 maja wystartować na atestowanej trasie półmaratonu i w biegu na dystansie 10 km.

IV Półmaraton Jeleniogórski, Superbieg Jelenia Góra materiały prasowe
Superbieg w Jeleniej Górze / fot. materiały prasowe

Bieg zaczynał się i kończył na Placu Piastowskim w Cieplicach - w samym centrum uzdrowiskowej części miasta. Urokliwy spacerowy deptak pełen kafejek i restauracji, wąskie brukowane uliczki i piękny Park Zdrojowy stanowiły wymarzone tło dla majowego biegania, a liczni kibice i kuracjusze, korzystający z pięknej słonecznej pogody, znakomicie odnaleźli się w roli spontanicznej i żywiołowej publiczności.

REKLAMA

Na mecie zawodnicy podkreślali to, co kryło się za zmianami i nową lokalizacją imprezy: zachwycali się przepiękną, malowniczą trasą, fantastyczną panoramą gór i trudnościami biegu. Podkreślali też, że nie chcą biegać w kółko na krótkich rundach w centrum miasta i że trasa powinna mieć to magiczne, biegowe "coś".

Można przypuszczać, że owo "coś" łatwo było tego dnia w Jeleniej Górze odnaleźć. Górujące w oddali nad miastem białe szczyty Karkonoszy towarzyszyły biegaczom na całej długości trasy, odwracając nieco uwagę od wyczerpujących podbiegów i dokładając swoją cegiełkę do pozytywnych wrażeń z tej majowej niedzieli. Od rana Cieplice tętniły biegowym życiem, a radosna sportowa atmosfera imprezy przeniosła się również na trasę biegu. Półmaraton wystartował punktualnie o godz. 11:00. "Dziesiątka" o 11:10.

Oba dystanse poprowadzono na dwóch dużych pętlach, wiodących przez kilka pobliskich miejscowości otaczających Jelenią Górę. Ostatnich kilkaset metrów do mety wiodło przez główną aleję Parku Zdrojowego i wszyscy kończyli rywalizację w długim szpalerze kibiców.

Bieg był drugą edycją Runner's World Super Biegu i spora część zawodniczek i zawodników przyjechała do Jeleniej Góry, aby kontynuować swoją przygodę z tym cyklem, poprzednio startując w inaugurującym serię kwietniowym biegu w Miękini.

Na liście startowej znaleźć można było nazwiska z Polski i Czech, a nawet Meksyku, bowiem zawodniczka z tego kraju - Julia Marlet Erives Anchondo - właśnie u stóp Karkonoszy zdecydowała się na swój półmaratoński debiut.

Zwycięzcą na głównym dystansie został Andrzej Witek ze Szklarskiej Poręby (Inersport), który ten trudny półmaraton przebiegł w rewelacyjnym czasie 1:13:17. Drugi na mecie był Andrzej Dawidziuk (Olaws Złotoryja) z czasem 1:17:09, a trzeci Sebastian Gołębiewski z Bogatyni (1:18:29). Wśród Pań bezkonkurencyjna okazała się Anna Ficner (Oławs Złotoryja, 1:28:35), drugie miejsce dla Karoliny Dul (Family Team, Jelenia Góra, 1:39:50), a trzecie dla Ewy Paduch (Jerzmanowa, KB Lew Legnica, 1:40:39).

Na dystansie 10 km pierwsze miejsce zajął Łukasz Kondratowicz (Kamienna Góra, Faurecia Wałbrzych), który do mety dotarł z czasem 34 minuty i 35 sekund. Na drugim miejscu znalazł się Eneasz Popiół ze Świeradowa - Zdroju (00:34:44), a na trzecim Jakub Kulesza (Jelenia Góra, Triathlon Club, 00:34:47).

Najlepszą kobietą została Czeszka Aneta Khyrova, która finiszowała z czasem 00:38:46, na drugim miejscu uplasowała się Danuta Piskorowska z czasem 00:39:47 (Team LUKS Żórawina - Wrocław), a na trzecim Paulina Szarzyńska ze Świebodzic (Sudeckie Wycieczki Biegowe) z rezultatem 00:42:53.

Rywalizowano również w kategoriach wiekowych i klasyfikacji drużynowej. Najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy otrzymywali medale, nagrody i puchary, wręczane podczas dekoracji przez Pawła Domagałę - naczelnika wydziału edukacji i sportu miasta Jelenia Góra.

Podczas imprezy działało Sportowe Miasteczko Zdrowia, zorganizowane przez Polską Grupę Uzdrowisk i Uzdrowisko Cieplice. Wszyscy chętni mogli skorzystać z porad, zabiegów i konsultacji oferowanych w uzdrowiskowych namiotach na Pl. Piastowskim. Dodatkową atrakcją przed biegiem była rozgrzewka poprowadzona przez instruktorki fitnessu z Uzdrowiska Cieplice.

Tuż za linią mety na wszystkich czekały pamiątkowe medale i strefa "bufet - meta", gdzie do woli można się było raczyć napojami i owocami, a na wszystkich czekał również ciepły regeneracyjny posiłek. Sporym zainteresowaniem cieszyły się darmowe imienne dyplomy z wynikami, drukowane w biurze zawodów.

Każdy wyjechał z Cieplic z kolejnym biegowym upominkiem otrzymanym w pakiecie startowym, a na wszystkich debiutantów czekały pamiątkowe koszulki.

Jeleniogórska edycja Runner's World Super Biegu wydaje się być dobrym wprowadzeniem w góry, bo tam czeka większość biegów wchodzących w skład cyklu. Ten najbliższy odbędzie się zresztą niebawem - I Półmaraton Górski Polanica - Zdrój i bieg górski na 10 km już w najbliższą niedzielę, 8 maja.

Relacja wideo z Superbiegu w Jeleniej Górze

materiały prasowe

Zobacz również:
Planowanie w bieganiu to podstawa - dlatego postaraj się uporządkować swoje trenowanie w czasie, nawet jeśli Twoje życie to nieustanna improwizacja. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać treningowy rytm i motywację do biegania, systematycznie robić postępy, unikając przetrenowania i kontuzji, oraz realizować cele, niezależnie od tego, czy będzie to życiówka w maratonie, mniej centymetrów w pasie, czy po prostu bieganie dla dobrego zdrowia i samopoczucia.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA