JAN B, czyli narto-bieganie w Jedlinie

Śniegu za oknami jeszcze na Dolnym Śląsku za bardzo nie widać, ale w Jedlinie-Zdroju już ruszył kolejny sportowy projekt nazwany tajemniczo JAN B. Za skrótem tym kryje się narciarsko-biegowa inicjatywa Jedlińska Akademia Narciarska „Biegówkowo”. W ramach cyklicznych spotkań będzie można poznać tajniki narciarstwa biegowego i porozmawiać z narciarskim doradcą serwisowym, a zmarznięci i zmęczeni zostaną poczęstowani gorącą herbatą i czekoladą.

Jedlińska Akademia Narciarska „Biegówkowo”

Sezon zimowy 2013/14 nie był zbyt sprzyjający dla miłośników sportów zimowych. Był krótki i z niewielką ilością śniegu, co skutkowało odwołaniem wielu popularnych imprez narciarskich w regionie. Brak śniegu odczuli nawet uczestnicy Biegu Piastów, który został rozegrany wyjątkowo na bardzo skróconych dystansach.

Nie inaczej było w Jedlinie-Zdroju, choć plany były ambitne. Zostały wytyczone atrakcyjne biegowe trasy narciarskie, kupiono sprzęt do zakładania śladów i z utęsknieniem czekano na śnieg. Pojawił się, ale tak szybko, jak spadł, tak i stopniał, ku utrapieniu fanów białego szaleństwa.

W przededniu kolejnego sezonu pracownicy Centrum Kultury J-Z i wolontariusze z grupy „Biegaj w Jedlinie” są mimo to pełni optymizmu i każdego dnia sprawdzają prognozy pogody. A te wskazują, że w połowie grudnia jest szansa, aby ruszyć na szlaki biegowe na dwóch deskach. Aby zachęcić szersze grono mieszkańców i turystów, odwiedzających ten zakątek Dolnego Śląska, Jedlińskia Akademia Narciarska „Biegówkowo” zaprosi amatorów w swoje skromne progi i zapozna z narciarstwem biegowym.

Będą to cykliczne spotkania organizowane w niedzielne przedpołudnia od grudnia do marca. Najbliższe zaplanowane są na 4 i 18 stycznia, a kolejne w dniach 1 i 22 lutego oraz 15 i 29 marca. Spotkania będą rozpoczynać się o godz. 10. przy Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym przy ul. Kłodzkiej w Jedlinie-Zdroju. Zostanie tam zorganizowana m.in. giełda narciarska, na której będzie można kupić używany sprzęt, z butami i kijkami włącznie, oraz stoisko ze sprzętem do serwisowania i smarowania nart marki ToKo. Do dyspozycji uczestników będzie konsultant z zakresu techniki biegowej oraz doradca serwisowy. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję do zapoznania się z arkanami tej popularnej formy rekreacji i wykonania swoich pierwszych kroków na nartach.

Miejsce spotkania jest świetna bazą wypadową, gdyż zlokalizowane jest w pobliżu trzech tras biegowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Ciekawostką jest to, że jedna z nich jest oświetlana, co powoduje, że nie trzeba się spieszyć przed zachodem słońca i można spokojnie cieszyć się zimą także po zmroku.

W tym roku nie ma obaw, że brak śniegu pokrzyżuje plany organizatorom, gdyż został przygotowany wariant awaryjny na wypadek, gdy puchu zabraknie. W takim przypadku zajęcia będą miały charakter ogólnorozwojowy, budujący siłę biegową i poprawiający motorykę. Zalecane jest wówczas zabranie ze sobą butów biegowych.

Organizatorzy zadbali też o gorącą herbatę na rozgrzewkę i krzepiącą czekoladę dla wzmocnienia organizmu dla wszystkich uczestników.

Przygotowane atrakcje, poza sprzętem narciarskim i serwisowym, są dla uczestników całkowicie bezpłatne, dzięki zaangażowaniu pracowników Centrum Kultury J-Z, wolontariuszy i osób z grupy „Biegaj w Jedlinie”.

Będzie to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu i poprawę kondycji przed kolejną edycją Półmaratonu Górskiego Jedlina-Zdrój, który odbędzie się 24 maja 2015.

Trasy narciarstwa biegowego w Jedlinie-Zdroju

Trasa biegowa I: Promenada Słoneczna o długości ok. 2000 m. Jest to najłatwiejsza trasa z przeznaczeniem dla początkujących, seniorów i dzieci. Trasa jest praktycznie płaska, co stanowi ogromną zaletę dla mało wprawnych biegaczy, ma doskonałą infrastrukturę (parking, toaleta), wspaniały widok na góry i niebagatelną przewagę nad większością innych tras w Polsce – jest oświetlona.

Trasa biegowa II: Park Południowy o długości ok. 2000 m. Jest to łatwa trasa z przeznaczeniem dla początkujących i młodzieży. Wiedzie przez Park Południowy, znajduje się przy Stoku narciarskim „Czarodziejska Góra", gdzie łatwo można zaparkować i wybrać się także na zjazdy na nartach.

Trasa biegowa III: Szlak Uzdrowiskowy o długości ok. 3000 m. To trudna trasa z przeznaczeniem dla wprawionych biegaczy narciarskich. Przebiega wzdłuż szlaku uzdrowiskowego przez las. Po drodze jest kilka trudniejszych podbiegów i zjazdów, ale to właśnie te elementy są atrakcyjne dla zaawansowanych biegaczy narciarskich. Wejść na trasę można w trzech miejscach: od strony parkingu przy wyjeździe z serpentyn, przy źródełku oraz przy stoku narciarskim „Czarodziejska Góra".

Partnerami spotkań w ramach Jedlińskiej Akademii Narciarskiej „Biegówkowo” są:

• partnerzy techniczni: ToKo, Elephant Pro Sport, Decathlon Szczawno–Zdrój, Sportiwo-Team W. Maciukiewicz, PoMoc z Toyoty

• patroni medialni: nabiegowkach.pl, Runner’s World, FotoPortal.com.pl i Radio Wrocław

Więcej informacji o JAN B. można znaleźć na stronach ckjedlina.plnartyjedlina.pl oraz na facebookowym profilu facebook.com/BiegajwJedlinie.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}