Maraton Dębno 2019: trasa biegu

Przyjedź 7 kwietnia do historycznego Dębna, noszącego zaszczytny tytuł stolicy polskiego maratonu, i powalcz o życiówkę na szybkiej trasie maratonu z najdłuższą tradycją w Polsce.

Maraton Dębno 2019: trasa biegu
Budynek Biblioteki Publicznej to jeden z najpiękniejszych zabytków na trasie Maratonu Dębno (fot. Andrzej Gondek/Wikipedia CC)

Dębno tworzyło historię maratonu w Polsce (od 1966 roku) i należy do najstarszych biegów na królewskim dystansie w Europie. To tu otwierały się dla wielu sportowców bramy igrzysk olimpijskich, a inni przenosili w nowy wymiar rekordy kraju. Średnia 10 najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:33:05, a w kategorii mężczyzn 2:11:30.

Start maratonu

Biegacze ruszą do walki z 42-kilometrowym, certyfikowanym dystansem Maratonu Dębno o godzinie 10:00 na ul. Kostrzyńskiej. Trasa składa się z czterech pętli, z których dwie prowadzą przez Dębno i dwie przez okoliczne zalesione miejscowości. Bez obaw – na odcinkach poza miastem też biegniemy asfaltem!

Kilometry 1-2

Na rozgrzewkę rzut oka na górujący nad pl. 3 Maja neoromański kościół św. Piotra i Pawła. Nieco dalej Pomnik Orła Białego (A), z tablicami nawiązującymi do najważniejszych dla miasta dat. Historię masz też dosłownie pod nogami, bo skwer przy ul. Armii Krajowej to pamiątka po pierwszym ratuszu spalonym przez czerwonoarmistów. Większość murów znajduje się właśnie pod chodnikiem.

Kilometry 5-6

Poczuj ducha świetności Dębna, które w latach 1890-1930 przeżywało rozkwit przemysłu. Na trasie masz zabytkowe fabrykanckie wille, m.in. budynek Biblioteki Miejskiej (B), kamienice (np. drukarza Juliusza Neumanna) czy dawną manufakturę kapeluszy, które trafiły stąd do większości krajów Europy, Ameryki, a nawet na Daleki Wschód.

Kilometry 13-36

Poza miastem też nie brakuje turystycznych atrakcji. W Dargomyślu zwolnij templariuszy – budowlę z pogranicza romanizmu i gotyku, z zachowanym w wieży średniowiecznym dzwonem (C).

Meta maratonu

Wykrzesaj z siebie resztki sił, bo na horyzoncie już ul. Mickiewicza z bramą finiszową. Dzień wcześniej ten sam odcinek w biegu im. Henryka Witkowskiego będą pokonywały gwiazdy formatu Wandy Panfil czy Bogusława Mamińskiego. To zobowiązuje!

Maraton Dębno 2019: trasa biegu

Trasa 46. Maratonu Dębno - animacja

Wyniki 45. Maratonu Dębno:

Kobiety:

1. Iryna Somava (BEL) - 2:39:06

2. Ruth Chemisto Matebo (KEN) - 2:44:01

3. Helen Jepkosgei Kimutai (KEN) - 2:44:27

Mężczyźni:

1. David Kiprono Metto (KEN) - 2:14:48

2. Boniface Wambua Nduva (KEN) - 2:16:21

3. Wladislav Pramau (BEL) - 2:17:16

Ukończyło: 2291 biegaczy

RW 03-04/2019

REKLAMA
}