[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

REKLAMA

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Maraton poniżej 2 godzin. Kto i gdzie złamie tę granicę?

W wygodnym fotelu przed telewizorem łatwo ocenia się innych. Dlatego podczas kolejnego treningu spróbuj się rozpędzić do 22 km/h – to tempo 2:51 min/km. Utrzymaj tę prędkość, jak najdłużej potrafisz. A teraz wyobraź sobie, że trzeba tak zasuwać przez cały maraton...

maraton poniżej 2 godzin, rekord świata w maratonie, najszybszy maraton na świecie Wilson Kipsang ustanowił rekord świata w maratonie w 2:03:23. Rok później poprawił go Dennis Kimetto z czasem 2:02:57. Do złamania 2 h brakuje 177 sekund / fot. shutterstock.com

Do złamania granicy 2 godzin w maratonie brakuje 177 s, czyli trzeba ukraść 4 s na każdym kilometrze. Oznacza to, że zawodnik, który tego dokona, musiałby wyprzedzić obecnego rekordzistę świata o około 800-1000 m.

Szaleństwo? Ale człowiek, któremu się to uda, zapisze się w historii lekkiej atletyki, a przez kilka dni będzie jak gwiazda pop na czołówkach wszystkich mediów. Za tym przyjdą sława i kontrakty reklamowe. Wielu obserwatorów podkreśla, że najpierw konieczne jest złamanie 26 min na 10 000 m czy 40 min na 15 km.

REKLAMA

Takie wnioski nasuwa historia: świetne pokolenie biegaczy na 10 000 m w latach 90. poskutkowało złamaniem granicy 27 min i rekordami świata w maratonie na początku XXI wieku.

Kliknij w wykres, żeby powiększyć

Chociaż sport bywa nieprzewidywalny, spróbowaliśmy sprawdzić wspólnie z ekspertami, jakie warunki muszą być spełnione, by człowiek pokonał tę granicę swoich możliwości:

GDZIE? To będą idealne zawody

Kiedy chcesz pobić życiówkę, wybierasz trasę, która Ci w tym pomoże. Szukasz zawodów uchodzących za „szybkie”, czyli takich, gdzie można się rozpędzić, a jedynym ograniczeniem jest własna forma. Podobnie praktykuje elita. Wszystkie drogi mających chrapkę na rekord świata w maratonie prowadzą do Berlina, gdzie rekord padał już 6 razy. A może powinny wieść do Dębna?

1. To będzie chłodny dzień w marcu lub listopadzie.

Jest pogoda dla bogaczy i pogoda dla rekordzistów świata. Widać to, kiedy analizuje się 200 najlepszych rezultatów osiąganych od 1950 roku. Już w latach 70. biegacze zaczęli się skłaniać do chłodniejszych warunków. Od 2000 roku ponad połowa najlepszych wyników została osiągnięta w kwietniu lub październiku.

Wyjątkiem jest Dubaj, gdzie najchłodniejszym miesiącem jest styczeń i wtedy organizowany jest maraton. Francuski Narodowy Instytut Sportu obliczył, jakie warunki są najlepsze dla wyczynowych biegaczy. Według badań elita osiąga najlepsze rezultaty przy 4 stopniach Celsjusza.

I tutaj pojawia się pewien problem, bo zawody w ramach Major Marathons, które skupiają najszybsze nazwiska, organizowane są w kwietniu i październiku. Tymczasem w osiągnięciu wyniku poniżej 2:00 mogłoby pomóc przeniesienie jednych na listopad.

Pogoda pod maratończykiem

Francuscy badacze przeanalizowali wyniki 1,8 miliona maratończyków na przestrzeni 10 lat. Średnio najlepsze rezultaty osiągano przy temperaturze około 6 st. Celsjusza. Kiedy pod lupę weźmie się samą elitę, to bardziej im odpowiadała temperatura na poziomie 3,83 st. C (linia zielona). Średniacy osiągali najlepsze wyniki, kiedy słupki rtęci wskazywały 7,4 st. C (linia czerwona).

2. Trasa będzie płaska jak naleśnik. Dębno się nadaje.

O tym, że podbiegi i agrafki (ostre zakręty) potrafią pozbawić złudzeń w kwestii świetnego wyniku, przekonał się każdy, kto choć raz wystartował w zawodach. Dlatego rekord świata nie padnie np. w Nowym Jorku.

Od 1998 r. zwycięzcy NYC tylko trzy razy znaleźli się w TOP 20 najlepszych rezultatów w danym roku. Biegacze mają tam do pokonania łącznie 243 metry w górę i 26 ostrych zakrętów. A to na nich gubi się najwięcej cennych sekund. Bieg na poziomie rekordu świata wymaga trasy płaskiej jak naleśnik, czyli np. w Chicago, w którym różnica między najniższym i najwyższym punktem wynosi 9 metrów.

Ekstremalnym przykładem jest ultraprosty maraton w Dubaju, który ma tylko 4 zakręty. Association of Road Race Statisticians oszacowała, ile najlepsi biegacze tracą na wymagających trasach. Zawodnicy z elity na płaskiej i prostej trasie w Berlinie osiągają rezultaty średnio o 81 sekund lepsze niż na innych imprezach.

Lepiej prezentują się też w Chicago i Dubaju, osiągają tam bowiem odpowiednio o 14 i 68 sekund lepsze wyniki. Po przeciwnej stronie jest NYC, gdzie najlepsi zawodnicy są wolniejsi o 83 sekundy. W statystykach pojawiła się również Polska, a dokładnie maraton w Dębnie. To tam od 2000 roku biegacze kończą zawody średnio o 79,2 sekundy szybciej niż gdzie indziej.

Trasa jest prosta i wiedzie przez wiejskie drogi. Zawody organizowane są na początku kwietnia, natomiast średnia temperatura to 5,78 stopnia Celsjusza. Gdyby zatem światowa elita zjawiła się w Dębnie, to kto wie, czy tutaj nie padłby rekord świata.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij