Maratony marzeń Czytelników RW 2018

Gdzie najbardziej chcielibyście zmierzyć się z królewskim dystansem w 2018 roku? Na stronie i fanpage'u zapytaliśmy Czytelników Runner’s World o ich wymarzone maratony w Polsce, Europie i na świecie. Oto 9 laureatów naszego plebiscytu.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
TCS New York City Marathon (fot. Getty Images)

TCS New York City Marathon

1. miejsce w kategorii Maratony na świecie (30,6% głosów)

tcsnycmarathon.org

Układając listę do głosowania na maratony marzeń 2018, zastanawialiśmy się w redakcji RW, czy wygra nowojorski, ten Święty Graal biegaczy. Czy, mimo konkurencji ze strony innych, pięknie poprowadzonych maratonów, nadal wyzwala tak niezwykłe emocje? Niespodzianki nie było. Okazało się, że blisko jedna trzecia głosujących wybrała właśnie ten bieg jako wyśniony i wymarzony. Każdy, kto biegł po ulicach NYC, potwierdza, że jest to niesamowite przeżycie, bo doping miliona mieszkańców niesie jak na skrzydłach. Wbrew pozorom zdobycie numeru startowego nie oznacza szczęścia jak przy trafieniu szóstki w Lotto, bo na 60 tys. miejsc aplikuje około 100 tys. biegaczy. Zapisy na NYC Marathon startują 15 stycznia i trwają do 15 lutego.

Zdaniem Czytelników RW

Agata Niechoćko: Chciałabym być częścią NYC Marathon i poczuć te emocje. Udział w nim byłby nagrodą za wysiłek, jaki włożyłam w to, by w wieku 38 lat „nauczyć się” biegać, by przełamać wstyd przed imprezami masowymi. Moje motto to „niemożliwe nie istnieje”.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
Boston Marathon (fot. organizatorzy)

Boston Marathon

2. miejsce w kategorii Maratony na świecie (13,8% głosów)

baa.org/races/boston-marathon

Maraton senior, protoplasta wszystkich maratonów, jest jak biblijny Adam lub dumnie wyprostowany humanoid, który opuścił Afrykę i skolonizował świat. Nic dziwnego, że na liście marzeń polskich biegaczy Boston znalazł się wysoko. Znaleźć się na liście startowej maratonu w Bostonie to wyzwanie samo w sobie, bo aplikować mogą tylko osoby, które udokumentują osiągnięty czas w certyfikowanym maratonie. A limity jak na amatorów są dość wyśrubowane. Na przykład faceci w wieku 18-34 muszą uzyskać wcześniej czas 3:05, a kobiety 3:35. Jednak im lepszy czas kwalifikacyjny, tym większa pewność, że pobiegniesz między innymi przez słynne Heartbreak Hill (Wzgórze Złamanych Serc). Start w Dniu Patriotów, który jest stanowym świętem obchodzonym w Massachusetts w trzeci poniedziałek kwietnia.

Zdaniem Czytelników RW

Rafał Glina: Dlaczego Boston? Bo to najstarszy maraton na świecie oraz jeden z najbardziej prestiżowych. Chciałbym pobiec śladami czterokrotnego zwycięzcy tego maratonu Billa Rodgersa i przekonać się, czy wzgórze Heartbreak Hill naprawdę potrafi złamać nie tylko serce.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
Tokyo Marathon (fot. Getty Images)

Tokyo Marathon

3. miejsce w kategorii Maratony na świecie (11,4% głosów)

marathon.tokyo/en

Stolica Japonii na 3. miejscu naszego rankingu była dla nas dużym zaskoczeniem, bo w puli propozycji do głosowania były naprawdę niezwykłe biegi. Na czwartym miejscu znalazł się na przykład Great Wall Marathon w Chinach – naszym zdaniem większa przygoda, ale z wyborami Czytelników się nie dyskutuje. Wybory się szanuje. Maraton w Tokio zaliczany jest do wielkiej szóstki World Marathon Majors i to zapewne przesądziło o jego niezwykłej popularności, bo to taka egzotyka trochę oswojona, szalony doping i perfekcyjna organizacja, a poza tym kamyczek do Majorsów wpada. Limit startujących wynosi 35 tys. Żeby zdobyć numer, trzeba zarejestrować się w sierpniu i liczyć na szczęście podczas losowania. Wpisowe to około 350 złotych.

Zdaniem Czytelników RW

Grzegorz Kalinowski: Aura tajemniczości i element dalekowschodniej egzotyki są jego głównym atutem. Dodatkowo kręci jego świetna organizacja, z japońską precyzją i skrupulatnością. Zostać biegowym samurajem w Tokio to moje marzenie!

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
BMW Berlin Marathon (fot. organizatorzy)

BMW Berlin Marathon

1. miejsce w kategorii Maratony w Europie (17% głosów)

bmw-berlin-marathon.com

Majors tuż za miedzą wzbudza coraz większe pożądanie polskich biegaczy. W 2017 r. byliśmy tam 14. biegową siłą, w liczbie około 600 uczestników znad Wisły. W 2018 r. będzie nas tam zapewne jeszcze więcej. Czym Berlin kusi i przyciąga rodaków? Ano najszybszą trasą maratonową świata, płaską i poprowadzoną przez centrum stolicy Niemiec. Dobry doping, organizacja na najwyższym poziomie i spektakularna meta obok Bramy Brandenburskiej. Jeszcze kilka lat temu można było zapisać się na niego bez problemu, ale z roku na rok 40 tys. miejsc rozchodziło się coraz szybciej, jak ciepłe weiss wursty, wprowadzono więc losowanie. Zapisy ruszają pod koniec października i trzeba liczyć na szczęście. Najbardziej zdeterminowani, których nie wylosowano, mogą wykupić nieco droższe pakiety charytatywne „RTL Spendenmarathon” albo skorzystać z oferty tour operatorów, którzy także mają swoją pulę. Zapewniają oni oprócz startu cały pakiet pobytowy w Berlinie. W naszym głosowaniu ten bieg otrzymał 17% głosów, choć walka o tytuł biegu marzeń na Starym Kontynencie była zażarta i trwała do ostatniej chwili.

Zdaniem Czytelników RW

Tomasz Pasieka: Trzy próby i trzy porażki w losowaniu. Berlin jest na liście #maratonyweroniki, bo biegam je w miejscach, w których byłem ze zmarłą córką – sześcioletnią biegaczką. Czekała na mój maratoński debiut, niestety, odeszła po wznowie raka na miesiąc przed planowanym debiutem.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
Athens Marathon. The Authentic (fot. Anastasios71/shutterstock.com)

Athens Marathon. The Authentic

2. miejsce w kategorii Maratony w Europie (15,5% głosów)

athensauthenticmarathon.gr

Pobiec trasą z Maratonu do Aten to jak dotknąć historii, jak sięgnąć do korzeni i ducha sportu. Pobiegniesz niczym Filippides niosący wiadomość, ale tworząc już swoją historię. Start na stadionie w Maratonie, potem do 20. km trasa wiedzie płasko i wtedy zaczyna się 10-kilometrowy podbieg. Od 30. km już z górki. Meta znajduje się na wyremontowanym, antycznym stadionie Panathenaic, na którym rywalizowali starożytni lekkoatleci. Nie ma biegacza, którego nie przeszyje grom emocji w chwili wbiegania na tę niezwykłą arenę. Zapisy startują w pierwszej połowie kwietnia. Limit biegaczy wynosi 18,5 tys. osób, ale z rejestracją nie ma problemu. Cena też przystępna, bo podstawowy pakiet kosztuje 30 euro. Za 45 euro organizator dorzuca pamiątkową koszulkę, a za 100 euro otrzymujesz sporo gratisów, 3-dniowy bilet na transport publiczny w Atenach i okolicy oraz 50% zniżki na wizytę na Akropolu.

Zdaniem Czytelników RW

Macin Chorzęba: To tu zaczyna się historia maratonu. Chciałbym poczuć magię tego antycznego biegu, być wśród biegaczy, doświadczyć nowych przeżyć.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
Virgin Money London Marathon (fot. organizatorzy)

Virgin Money London Marathon

3. miejsce w kategorii Maratony w Europie (12,8% głosów)

virginmoneylondonmarathon.com

Maraton w Londynie to przedziwna mieszanka biegowej zabawy, ścigania się elity i imprezy charytatywnej, podczas której udało się zebrać kilkaset milionów funtów. Bieg przez Tower Bridge mniej więcej w połowie trasy potrafi ścisnąć gardło z emocji nawet biegnących w przebraniu parówki czy Batmana i biegowych twardzieli, co to już niejedno widzieli. Zapisy ruszają tydzień po zakończeniu maratonu i trzeba liczyć na szczęście w losowaniu. W razie niepowodzenia możesz próbować zdobyć miejsce przez różne akcje charytatywne lub skorzystać z akredytowanych tour operatorów.

Zdaniem Czytelników RW

Magda Kolarz: Londyn to miasto, które zawsze zajmowało bardzo ważne miejsce w moim sercu. Jest jak mój drugi dom. Fajnie byłoby pobiec w „DOMU” – takie mam marzenie.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
Zimowy Maraton Bieszczadzki (fot. organizatorzy)

Zimowy Maraton Bieszczadzki

1. miejsce w kategorii Maratony w Polsce (13,1% głosów)

maratonbieszczadzki.pl

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Pierwsze miejsce w naszej ankiecie Zimowego Maratonu Bieszczadzkiego to największe zaskoczenie. Dawid pokonał Goliata. Okazało się, że nasi Czytelnicy chcą uciec od asfaltu i smogu. Polskie, najdziksze góry nawet latem nie są skażone masową turystyką jak Tatry, a zimą będziesz tam tylko Ty, śnieg i czyste powietrze. No, ale jeśli pojawisz się w Cisnej 28.01, będziesz tam Ty i około 700 innych biegaczy. Organizatorzy nie poprowadzili trasy górskimi szlakami, bo w zimie są one często zasypane śniegiem po szyję i trudne do pokonania biegiem. Trasa wiedzie drogami nadleśnictwa Cisna, które leśnicy obiecali trochę odśnieżyć. Start rano bladym, rzeźnickim świtem, z centrum Cisnej. Na 33. km czeka bufet w Karczmie Brzeziniak (oj, niektórzy bawią tam dłużej). Na mecie czeka grzane, zbójnickie piwo. Rok temu na 693 startujących nie ukończyły biegu tylko dwie osoby, więc mimo zimy i dzikości terenu każdy da radę. Możesz przyjechać w Bieszczady z rodziną, spełnić biegowe marzenie i wypocząć.

Zdaniem Czytelników RW

Katarzyna Barczyńska: Błękitne niebo nade mną, skrzypiące płatki śniegu pod stopami, mróz widoczny na moich policzkach... Dla takich chwil czekam cały rok, dlatego z pewnością odnalazłabym się na Zimowym Maratonie Bieszczadzkim.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
Orlen Warsaw Marathon (fot. Tomasz Gola)

Orlen Warsaw Marathon

2. miejsce w kategorii Maratony w Polsce (11% głosów)

orlenmarathon.pl

Na biegowej mapie świata Warszawa stała się ewenementem. Bo gdzie indziej rozgrywane są 2 duże maratony w roku, poprowadzone przez centrum miasta? Marzenie o królewskim dystansie w mieście z Traktem Królewskim można więc spełnić 2 razy do roku. W naszej ankiecie wybraliście jednak Orlen Warsaw Marathon, który zdobył 11% głosów. Dlaczego tyle osób chce w nim pobiec, mimo że nie zalicza się go do Korony Maratonów Polskich, a wiosenny termin sprawia, że startują w nim ci, którzy nie przespali zimy? W waszych odpowiedziach przewijają się słowa o starcie wspólnie z polską elitą biegaczy, imprezy towarzyszące, dobre expo, bogaty pakiet startowy i ranga Narodowego Święta Biegania.

Zdaniem Czytelników RW

Paweł Król: Orlen Warsaw Marathon jest moim zdaniem najlepszym maratonem w Polsce – organizacyjnie, ilościowo, prestiżowo, pakiet startowy najlepszy jakościowo, miasteczko biegaczy w najlepszym wydaniu, niczego nie brakuje, a nawet jest nadmiar.

Maratony marzeń Czytelników RW 2018
Cracovia Maraton (fot. Szymon Gruchalski)

PZU Cracovia Maraton

3. miejsce w kategorii Maratony w Polsce (8,6% głosów)

pzucracoviamaraton.pl

Maraton z historią w tle – to hasło krakowskiego biegu ma przyciągnąć biegaczy z Polski i z zagranicy, bo obok warszawskiego startuje w nim najwięcej obcokrajowców. Wszyscy mamy sentyment do Krakowa, bo tu bije historyczne serce Polski i od niedawna biegowe. PZU Cracovia Maraton pnie się w rankingu popularności i frekwencji niczym Smok Wawelski w pogoni za owieczką. A biegowych owieczek przybywa. Oprócz magicznego startu i mety na krakowskim Rynku biorący udział w badaniu Czytelnicy podkreślali, że dwie pętle są w tym przypadku niemałą zaletą, ponieważ można dzięki temu liczyć na większy doping.

Zdaniem Czytelników RW

Tomasz Mądrzejewski: Marzę, żeby pobiec tam jeszcze raz. Spodobała mi się atmosfera na trasie. No i zakończenie biegu na Rynku, tak ważnym dla historii Polski – to było magiczne.

Maratony 2017 w Polsce

Pod koniec 2017 roku Polskie Stowarzyszenie Biegów ogłosiło podsumowanie frekwencji sezonu startowego. Są przetasowania i zaskoczenia! Maraton w Poznaniu wraca na pierwsze miejsce, a krakowski i wrocławski cierpliwie pną się w górę. Dołują za to maratony warszawskie. Czarnym koniem wzrostów okazał się maraton w Gdańsku, który odrodził się niczym Feniks z popiołów.

Nazwa biegu Liczba zawodników Zmiana względem 2016 roku
18. PKO Poznań Maraton 6362 +8%
16. PZU Cracovia Maraton 5615 +1%
Orlen Warsaw Marathon 5522 -19%
39. PZU Maraton Warszawski 5466 -8%
35. PKO Wrocław Maraton 4631 +12%
3. Gdańsk Maraton 2377 +51%
44. Maraton Dębno 2179 +3%
9. PKO Silesia Marathon 1810 +24%
DOZ Maraton Łódź 1282 -25%
23. Maraton Solidarności 737 -8%

RW 01-02/2018

REKLAMA
}