Mistrzostwa Polski Amatorów w Biegu na 1 Milę [RELACJA]

7 października na stadionie warszawskiego AWF odbyły się I Mistrzostwa Polski Amatorów w Biegu na 1 milę. Na starcie pojawiło się prawie 250 osób, które ścigały się na dystansie 1609 metrów w 17 seriach. Każdy z nich miał szansę poczuć atmosferę lekkoatletycznych zawodów na stadionie, która jest tak diametralnie różna od tego, co czujemy w czasie biegów ulicznych, a przede wszystkim sprawdzić swoje możliwości na tym nietypowym dystansie.

Mistrzostwa Polski Amatorów w Biegu na 1 Milę organizatorzy
fot. organizatorzy

Dodatkową atrakcją a zara­zem przykładem potwierdza­jącym mistrzowską rangę im­prezy, była obecność i start (poza konkursem, bo zawodnicy z licencją, chociaż mogli startować, to nie byli klasyfikowani) najwięk­szych gwiazd polskiej lekkiej atletyki – Marcina Lewandow­skiego, Joanny Jóźwik, Sofii Ennaoui, Marka Plawgi oraz... reprezentanta Polski w piłce nożnej Sebastiana Mili.

– Można powiedzieć, że to był mój stadionowy debiut na 1 milę. Chociaż jestem średnio­dystansowcem, to jeszcze nie startowałem na zawodach na 1609 metrów. W Polsce chyba na żadnym mityngu nie ma takiej rywalizacji... Być może w najbliższym sezonie zaata­kuję rekord Polaki na tym dy­stansie, który należy do Broni­sława Malinowskiego i wynosi 3.55,40. Ten rezultat czeka już na pobicie 41 lat – mówi trzy­krotny mistrz Europy Marcin Lewandowski.

Tłumnie pojawili się też dziennikarze: Be­ata Sadowska, Maciej Do­wbor, Kamil Dąbrowa, Woj­ciech Staszewski, Tomasz Smokowski, Przemysław Rudzki, piosen­karz Skubas, Mateusz Jasiński i przedstawiciel Runner's World Marek Dudziński.

Wśród panów zwyciężył Wojciech Karwowski, który pokonał dystans 1 mili w rewelacyjnym czasie 4,:34,54. Wśród kobiet najszybsza była Agnieszka Kwiatkowska z czasem 5:40,72.  

Dla niektórych była to dobre przetarcie przed niedzielnymi startami w biegach ulicznych, dla większości szansa na życiówkę w biegu na tym dystansie, a dla wszystkich naprawdę zabawa.

REKLAMA
}