Pod samym niebem: Bieg Granią Tatr

Bieganie może być metafizyczne. Szczególnie wtedy, gdy masz cały świat pod stopami, w nogach kilkadziesiąt kilometrów, a nad sobą jedynie niebo. Jak na Biegu Granią Tatr. Następna okazja, żeby zakochać się w bieganiu po górach już w sobotę, 19 sierpnia.

Pod samym niebem: Bieg Granią Tatr organizatorzy
fot. organizatorzy

Czy zdarzyło Ci się biec i właściwie nie zdawać sobie z tego sprawy? Kiedy właściwie się płynie, nie czujesz zmęczenia, a wszystkie sprawy w realu jakby zostały wyłączone przyciskiem ? Może tak być, bo biegniesz bardzo wolno i bujasz myślami w obłokach. Ale może być też tak, że masz za sobą kolejne granice wysiłku i biegniesz w najprawdziwszych chmurach.

Edycja limitowana

Flexistav Bieg Granią Tatr ma bardzo krótką historię (do tej pory odbyły się dopiero dwie jego edycje: w 2013 i 2015 r.), a już jest właściwie legendarny. Ale jak ma nie być, jeśli jego trasa prowadzi najpiękniejszymi szlakami turystycznymi polskich Tatr Zachodnich oraz Wysokich, impreza odbywa się co dwa lata, bo na taki cykl godzi się Tatrzański Park Narodowy, a limit startujących wynosi 350? Chętnych, mimo wysokich wymagań biegowych i konieczności wykazania się punktami zdobytymi na innych biegach górskich, nie brakuje.

Organizatorzy zmuszeni są do losowania i wielu biegaczy woli znaleźć się na liście startowej, niż wygrać w Lotto. Ale kiedy już się na niej znajdą, to dopiero zaczynają się schody. „To jedyna w Polsce trasa w tak wysokich górach” – mówi Anna Figura, zwyciężczyni tego biegu 2 lata temu, jak również rekordzistka trasy w biegu na wierzchołek Elbrusa. Trasa liczy 71 km i prowadzi z Doliny Chochołowskiej (start o 4 rano) do Zakopanego. Limit czasu to 17,5 godziny (najszybsi pokonują ją w 9 godzin).

Na trasie musisz mieć wyposażenie obowiązkowe (m.in. pojemnik na wodę o pojemności przynajmniej 1 litra, czołówkę z dobrymi bateriami, folię NRC, gwizdek czy mapę trasy – dostarczoną przez organizatora), a brak któregokolwiek z 15 (lub 18 w przypadku złej pogody) elementów tej listy, stwierdzony przez sędziów na trasie, grozi dyskwalifikacją.

„To nie jest jakiś wymysł organizatorów. Na takich wysokościach musisz być przygotowany na wszystko: przez kilkanaście godzin pogoda może się zmienić od upału do gradobicia” – ostrzega Anna Figura, która jest również przewodnikiem tatrzańskim. A o Tatry dba również regulamin, bo za wyrzucanie śmieci poza wyznaczonymi miejscami też można złapać dyskwalifikację.

Wersja niebiańska

To wszystko przestaje mieć znaczenie, kiedy znajdziesz się już na trasie. Powiedzieć, że nie jest łatwa, to tak jak powiedzieć, że Tatry Wysokie to pagórki. Jest trudna technicznie: ekspozycja, dużo skał, luźnych kamieni, znaczne przewyższenia, zmienna pogoda. Ale jest naprawdę niebiańska i to nie tylko dlatego, że czasem czujesz, że możesz dotknąć nieba.

„Może ci się wydawać, że znasz góry, ale one za każdym razem wyglądają inaczej” – zachwyca się zwyciężczyni poprzedniej edycji. Ale znajomość trasy się przydaje. „Ja osobiście lubię sobie wizualizować to, co mnie czeka, szczególnie trudne odcinki, bo wiem, że po nich będzie już łatwiej" – mówi Figura. I choć dla większości biegaczy na tej trasie słowo „łatwiej” właściwie mogłoby nie istnieć, to na mecie czujesz się, jakbyś był w niebie.

Pagórki to dla Ciebie za mało? Oto biegi na dużych wysokościach

Gorce Ultra-Trail

 • Data: 11-13 sierpnia.
 • Miejsce: najpiękniejsze zakątki Gorców i najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielica, czyli jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Jeśli nie kuszą Cię 102 km trasy, to do wyboru masz jeszcze 4 krótsze dystanse. Do wyboru i do boju!

The North Face Ultra Trail du Mont Blanc

 • Data: 28 sierpnia-3 września.
 • Miejsce: Chamonix. Święty Graal dla ultrasów. Trasa wiodąca przez Szwajcarię, Francję i Włochy. 168 km szlaku, 9600 m łącznego przewyższenia i jeden szczytny (dosłownie!) cel: obiegnięcie masywu Mont Blanc. Wyzwanie fizyczne, ale i finansowe. Spróbuj i posmakuj tej krainy!

Tor Des Geants

 • Data: 13-15 września.
 • Miejsce: Courmayeur. Czy da się przebiec 336 km z 24 tys. m przewyższeń w czasie 150 godzin? ! Ekstremalny bieg po górach w Dolinie Aosty, zwany inaczej Biegiem Gigantów, to już impreza dla prawdziwych twardzieli. W pakiecie startowym liczne kontuzje, zmęczenie, bezsenność i halucynacje, a jednak jest wciąż wielu śmiałków, którzy podejmują się tego wyzwania.

Łemkowyna Ultra Trail

 • Data: 4-15 października.
 • Miejsce: Komańcza. Beskid Niski i jego dzika kraina Łemków, mimo swojej błotnistej aury, zdobył sobie bardzo liczne grono wielbicieli. Wiele kapliczek na trasie, opuszczone wioski, cerkwie, a to wszystko w jesiennej oprawie. W tym roku organizatorzy pokusili się o pięć dystansów. Do wyboru, do koloru.

Bieg Granią Tatr

Miejsce: Zakopane / Polska

Dane z roku 2015:

 • pierwsza kobieta Anna Figura (11:51:33)
 • pierwszy mężczyzna Bartosz Gorczyca (9:16:05)
 • ukończyło w limicie czasu 241 zawodników

Wyniki:

 • 9-11 h – 4%
 • 11-13 h – 14%
 • 13-15 h – 29%
 • 15-17,5 h – 53%

RW 08/2017

REKLAMA
}