Polacy rządzą na paralekkoatletycznych ME w Berlinie!

Jeszcze mamy w pamięci wspaniałe występy polskich lekkoatletów na mistrzostwach Europy w Berlinie, a już w ich ślady idą nasi reprezentanci na paralekkoatletycznych mistrzostwach Starego Kontynentu. Po dwóch dniach zawodów mamy 11 medali, w tym 4 krążki zdobyte przez biegaczy, i drugie miejsce w klasyfikacji medalowej!

Paraatletyczni mistrzowie Europy w biegu na 1500 w kat. T11 Aleksander Kossakowski (z prawej) z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim Bartłomiej Zborowski
Paraatletyczni mistrzowie Europy w biegu na 1500 w kat. T11 Aleksander Kossakowski (z prawej) z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim (fot. Bartłomiej Zborowski)

Na paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy Berlin 2018 zorganizowane na stadionie Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark Polski Komitet Paraolimijski wysłał rekordowo liczną reprezentację - podczas trwających od 20 do 26 sierpnia zawodów wystąpi w sumie aż 60 polskich sportowców. Wielu z nich zaliczanych jest do światowej czołówki i po dwóch dniach imprezy mamy dobitne potwierdzenie ich sportowej klasy w postaci aż 11 zdobytych już przez Polaków medali.

Zobacz także: Mistrzostwa Europy Berlin 2018 w obiektywie Aleksandry Szmigiel

Cztery z nich wywalczyli nasi biegacze. Ze złota mogliśmy się cieszyć już pierwszego dnia po pierwszym zaplanowanym na tych mistrzostwach finale - w biegu na 1500 m mężczyzn w kat. T11 (zawodnicy niewidomi i niedowidzący) po świetnie rozegranym taktycznie biegu wywalczyła go para biegaczy Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim.

 

Drugiego dnia na na najwyższym stopniu podium w Berlinie stanął z kolei Michał Kotkowski, który finiszował z dużą przewagą nad resztą stawki w biegu na 400 m w kat. T37. Pytany po biegu o motywację i sportowy wzór, bez wahania wymienił nazwisko Adama Kszczota, który tydzień temu na ME w Berlinie po raz trzeci wywalczył złoto na 800 m. "Nie mogłem skończyć inaczej niż on. To mój idol, jeden z większych. Zawsze mnie pchał do przodu" - powiedział Kotkowski.

 

Brąz w sprincie na 100 m w kat. T12 zdobyła Małgorzata Ingasiak, która na mecie nie kryła rozczarowania swoim wynikiem i zapowiada walkę o krążek z cenniejszego kruszcu podczas rywalizacji na dystansie 200 m.

Poza biegaczami w dwóch pierwszych dniach paralekkoatletycznych mistrzostw Europy medale dla Polski zdobywali:

  • Bartosz Tyszkowski - złoty medal i rekord świata w pchnięciu kulą (kat. F41)

  • Łukasz Czarnecki - srebrny medal w rzucie oszczepem (kat. F38)

  • Lucyna Kornobys - złoty medal i rekord świata w pchnięciu kulą (kat. F33)

  • Joanna Oleksiuk - srebrny medal w pchnięciu kulą (kat. F33)

  • Katarzyna Piekart - srebrny medal w rzucie oszczepem (kat. F46)

  • Michał Głąb - brązowy medal w pchnięciu kulą (kat. F33)

  • Ewa Durska - srebrny medal w pchnięciu kulą (kat. F20)

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}