Polska sztafeta mieszana 4 x 400 m mistrzami olimpijskimi w Tokio!

Fenomenalny bieg polskiej sztafety mieszanej w finale rywalizacji 4 x 400 metrów! Biało-czerwoni nie dali żadnych szans rywalom i zapisali się w historii igrzysk oraz polskiej lekkoatletyki, zdobywając pierwsze mistrzostwo olimpijskie w tej dyscyplinie i wynikiem 3:09,87 poprawiając rekordy igrzysk i Europy! Srebrne medale wywalczyli biegacze z Dominikany, a po brązowe sięgnęła reprezentacja USA.

Polska sztafeta mieszana 4 x 400 m mistrzami olimpijskimi w Tokio! AP / East News
fot. AP / East News

Nasza drużyna wystąpiła w składzie mocno zmienionym w porównaniu do tej, która w biegu eliminacyjnym czasem 3:10,44 ustanowiła rekord olimpijski i poprawiła rekord Europy – w piątek pierwsze 400 metrów pokonał Dariusz Kowaluk, po nim pognała Iga Baumgart-Witan, która przekazała pałeczkę Małgorzacie Hołub-Kowalik, a na ostatniej zmianie pobiegł Kajetan Duszyński. Z tego kwartetu na dzisiejszy finał trener Aleksander Matusiński pozostawił jedynie tego ostatniego – pozostałą trójkę zastąpili Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek  oraz – co było ogromną niespodzianką - Justyna Święty-Ersetic, która jeszcze kilka dni temu wyznała, że ma naderwany mięsień czworogłowy uda i jej występ w mikście jest w zasadzie niemożliwy.

Rywalami Polek i Polaków byli reprezentanci Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Dominikany, Holandii, Belgii i Jamajki. W tym gronie biało-czerwoni mieli przed finałem drugi wynik. Do biegu na pierwszej zmianę trener wyznaczył Karola Zalewskiego, który po swoich 400 metrach jako drugi w stawce przekazał pałeczkę Natalii Kaczmarek. Polka, choć spadła w pewnym momencie nawet czwarte miejsce, w końcówce przyspieszyła i do strefy zmian dotarła na drugiej pozycji.  Biegnąca jako trzecia Justyna Święty-Ersetic przez niemal cały dystans goniła ramię w ramię z Holenderką za uciekającą reprezentantką Dominikany, aby ostatecznie również jako druga w stawce przekazać pałeczkę Kajetanowi Duszyńskiemu.

Polak ruszył spokojnie, podobnie jak Natalia spadł nawet na czwarte miejsce, aby na ostatnim łuku bez wahania zaatakować, w fantastycznym stylu wyprowadzić naszą sztafetę na prowadzenie, uciec rywalom na dwa metry i dobiec do mety jako pierwszy, zdobywając dla Polski pierwszy złoty medal na tych igrzyskach olimpijskich i ustanawiając nowy rekord olimpijski i Europy czasem 3:09,87! Srebro zdobyła reprezentacja Dominikany (3:10,21), a brąz wywalczyła sztafeta USA (3:10,22).

Zobacz także:

AF

Zobacz również:
REKLAMA
}