Sensacyjne rekordy w półmaratonie i maratonie w Walencji!

Fenomenalny rekord świata w półmaratonie Kibiwotta Kandie! Wyśrubowane rekordy imprezy w maratonie Peres Jepchirchir i Evansa Chebeta! 40. Marathon Valencia i 30. Valencia Half-Marathon miały w wielkim stylu zwieńczyć kończący się sezon biegowy i tak też się stało. Jak mogliśmy się już w ostatnich miesiącach przyzwyczaić, główne role w obu biegach odgrywali zawodnicy, których w znakomitym tempie niosły do mety nowe buty adidas adizero adios Pro.

Sensacyjne rekordy w półmaratonie i maratonie w Walencji! adidas
Kibiwott Kandie z nowym rekordem świata na mecie półmaratonu w Walencji (fot. adidas)

Rozegrane jednego dnia półmaraton i maraton w Walencji przyniosły emocje, których z powodu odwołania przez pandemię koronawirusa większości wielkich imprez tak bardzo brakowało w tym roku kibicom biegania. Organizatorzy zapewne zupełnie inaczej wyobrażali sobie jubileuszowe edycje swoich biegów - zamiast wielotysięcznych tłumów pasjonatów biegania z całego świata na ulice miasta wybiegli tylko zawodnicy z elity - ale z całą pewnością mogą być zadowoleni z tego, co się działo w niedzielne przedpołudnie w Walencji.

Obsada obu biegów była wyjątkowo mocna - na listach startowych pojawiły się nazwiska biegaczy ze ścisłej światowej czołówki, z których bardzo wielu, jeśli brać pod uwagę ich życiówki, miało szansę nie tylko na zwycięstwo, ale i na nowe rekordy. Już po kilku pierwszych kilometrach półmaratonu wiadomo było, że będzie to bardzo szybki bieg, a kiedy na półmetku zawodów zegar pokazał czas 27:25, wszyscy zaczęli głośno zastanawiać się, kto i o ile pobije aktualny rekord świata Geoffreya Kamworora (58:01) ustanowiony w ubiegłym roku.

Długo na czele stawki utrzymywali się ugandyjski mistrz świata z Gdyni Jacob Kiplimo oraz rekordzista świata na 10 km Kenijczyk Rhonex Kipruto, ale na 5 km przed metą do walki włączyli się kenijski wicemistrz świata Kibiwott Kandie, a zaraz po nim jego rodak Alexander Mutiso. Ostatecznie kwestię zwycięstwa rozstrzygnęli między sobą Kandie i Kiplimo - Kenijczyk trzy kilometry przed metą wysunął się na prowadzenie i umiejętnie kontrolował rozwój sytuacji, nie pozwalając rywalowi z Ugandy na skuteczny atak.

Sensacyjne rekordy w półmaratonie i maratonie w Walencji! adidas
KIbiwott Kandie ze swoim rekordowym butem adidas adizero adios Pro (fot. adidas)

Na ostatnich 250 metrach Kandie nagle przyspieszył, zbudował sobie bezpieczne 15-20 metrów przewagi i przeszczęśliwy wpadł na metę, by niedługo potem pozować fotoreporterom ze swoimi butami adidas adizero adios Pro z wypisanym na nich nowym rekordem świata, lepszym od poprzedniego aż o 29 sekund. O tym, jak niesamowicie szybki był to półmaraton, najlepiej świadczy fakt, że trzech kolejnych zawodników również ukończyło go w czasie lepszym niż dotychczasowy rekord Kamworora, a granicę 60 minut złamało w sumie aż ośmiu biegaczy.

W rywalizacji kobiet, pozostającej nieco w cieniu wydarzeń, które miały miejsce w wyścigu mężczyzn, również nie brakowało ciekawych momentów. Pod nieobecność Peres Jepchirchir, która w Walencji zdecydowała się pobiec maraton, przez większość dystansu w walce o zwycięstwo liczyły się trzy zawodniczki: Sheila Chepkirui z Kenii oraz Senbere Tefiri i Genzebe Dibaba z Etiopii. Długo biegły razem, ale na kilka minut przed metą ostatnia z nich, aktualna rekordzistka świata na 1500 metrów na bieżni, zdecydowała się na ucieczkę. Etiopka z zaskakującą łatwością oddalała się od swoich rywalek, by dotrzeć do mety z nową życiówką 1:05:18.

Sensacyjne rekordy w półmaratonie i maratonie w Walencji! adidas
Evans Chabet finiszuje jako zwycięzca maratonu w Walencji (fot. adidas)

Chociaż w rozpoczętym pół godzinie po starcie "połówki" maratonie pobiegło tylko 134 zawodników (do Hiszpanii nie dotarł m.in. rekordzista Polski w półmaratonie Krystian Zalewski, który miał tego dnia zadebiutować na dystansie 42,195 km, ale tuż przed wylotem z kraju dowiedział się, że jest zarażony koronawirusem), to na starcie stawili się zawodnicy, których rekordy osobiste gwarantowały w Walencji zaciętą walkę i znakomite wyniki. Dość powiedzieć, że aż 9 biegaczy miało życiówki poniżej 2:05 (najszybszym z nich był Etiopczyk Birhanu Legese - PB 2:02:48), a 44 biegaczy mogło pochwalić się wynikami poniżej 2:10.

Siła obsady maratonu znalazła odzwierciedlenie w wynikach biegu. Na półmetku aż 22 zawodników osiągnęło czas poniżej 1:01:41 - takiego szybkiego biegania tak dużej grupy biegaczy statystycy w maratonie nie odnotowali jeszcze nigdy. Później jednak z rozpędzonej czołówki stopniowo odpadali słabsi zawodnicy, aż na 10 kilometrów przed metą na czele stawki pozostała czwórka maratończyków - oprócz wspomnianego Legese było w niej trzech Kenijczyków: Amos Kipruto, Lawrence Cherono i Evans Chebet.

Sensacyjne rekordy w półmaratonie i maratonie w Walencji! adidas
Peres Jepchirchir wygrywa maraton w Walencji, ustanawiając nowy rekord tej imprezy (fot. adidas)

Wszyscy oni biegli razem niemal do 40. kilometra - wtedy jako pierwszy tempa nie wytrzymał Kipruto. Kilkaset metrów dalej dużo wolniej od rywali zaczął biec wyraźnie słabnący Legese i kiedy wydawało się, że zwycięstwo przypadnie Cherono, triumfatorowi ubiegłorocznych maratonów w Chicago i Bostonie, wielką niespodziankę sprawił Chebet, który po potknięciu się rywala na wykrzesał z siebie dodatkową energię, przyspieszył i jako pierwszy przekroczył linię mety, kończąc bieg z nowym rekordem imprezy 2:03:00 i poprawiając życiówkę aż o 2 minuty!

Wydarzeniem w rywalizacji kobiet był udział w biegu aktualnej rekordzistki i mistrzyni świata w kobiecym półmaratonie Peres Jepchirchir. Kenijka, która wróciła do swego ciemnoczerwonego koloru włosów, kontrastującego ostro z soczystą żółcią jej rekordowo szybkich butów adidas adizero adios Pro w nowej kolorystyce Sunrise Bliss, potwierdziła w Walencji, że jej tegoroczna znakomita dyspozycja nie jest żadnym przypadkiem. Jepchirchir była bardzo aktywna w pierwszej części dystansu i widać było, że ma chrapkę na kolejne prestiżowe zwycięstwo. W końcu w drugiej połowie biegu zdecydowała się przyspieszyć i ostatnie kilometry maratonu pokonała już samotnie, walcząc o jak najlepszy rezultat na mecie. Finiszowała w czasie 2:17:16, który jest piątym wynikiem w historii maratonu.

Gwiazdą niedzielnych zawodów bezsprzecznie były również buty, w których w Walencji zwyciężali i bili rekordy zarówno Peres Jepchirchir, jak i Kibiwott Kandie i Evans Chebet. Model adidas adizero adios Pro, "uzbrojony" we wspierające dynamikę biegu karbonowe pręty EnergyRods i gwarantującą świetną amortyzację ultra lekką podeszwę LightstrikePro, w ciągu zaledwie kilku miesięcy wyrósł na seryjnego łowcę prestiżowych zwycięstw i spektakularnych rekordów. Nawiązujący swoją najnowszą kolorystyką Sunrise Bliss do poprzednich modeli z rodziny adizero, w których sportowcy notowali historyczne wyniki, sam już w tym momencie stał się nową ikoną naprawdę szybkiego biegania.

Wyniki półmaratonu w Walencji - mężczyźni:

 1. Kibiwott Kandie, Kenia - 57:32 WR
 2. Jacob Kiplimo Uganda - 57:37 PB
 3. Rhonex Kipruto, Kenia - 57:49 PB
 4. Alexander Mutiso, Kenia - 57:59 PB
 5. Philemon Kiplimo, Kenia - 58:11 PB
 6. Kelvin Kiptum, Kenia - 58:42 PB
 7. Bravin Kipkogei Kiptoo, Kenia - 59:37 PB
 8. Julien Wanders, Szwajcaria - 59:55

Wyniki półmaratonu w Walencji - kobiety:

 1. Genzebe Dibaba, Etiopia - 1:05:18 PB
 2. Sheila Chepkirui, Kenia - 1:05:39 PB
 3. Senbere Teferi, Etiopia - 1:05:51
 4. Dorcas Tuitoek, Kenia - 1:07:18
 5. Emily Sisson, USA - 1:07:26 PB
 6. Brenda Jepleting, Kenia - 1:08:47
 7. Maria Jose Perez Moreno, Hiszpania - 1:12:57 PB
 8. Laura Mendez, Hiszpania - 1:13:30

Wyniki maratonu w Walencji - mężczyźni:

 1. Evans Chebet, Kenia - 2:03:00 PB
 2. Lauwrence Cherono, Kenia - 2:03:04 PB
 3. Birhanu Legese, Etiopia - 2:03:16
 4. Amos Kipruto, Kenia - 2:03:30 PB
 5. Reuben Kiprop Kerio, Kenia - 2:04:12 PB
 6. Chalu Deso Gelmisa, Etiopia - 2:04:53 PB
 7. Abel Kirui, Kenia - 2:05:05
 8. Abebe Negewo Degefa, Etiopia - 2:05:15

Wyniki maratonu w Walencji - kobiety:

 1. Peres Jepchirchir, Kenia - 2:17:16 PB
 2. Joyciline Jepkosgei, Kenia - 2:18:40 PB
 3. Helalia Johannes, Namibia - 2:19:52 CR
 4. Zeineba Yimer, Etiopia - 2:19:54
 5. Tigist Girma, Etiopia - 2:19:56
 6. Degitu Azimeraw, Etiopia - 2:19:56
 7. Ruti Aga, Etiopia 2:20:05
 8. Joan Chelimo Melly, Kenia - 2:20:57 PB

RW

Zobacz również:
}