Sportowcy z Rosji i Białorusi wyrzuceni z imprez European Athletics

European Athletics ogłosiła dziś swoją decyzję o nałożeniu sankcji na federacje Rosji i Białorusi. Jednogłośna decyzja została podjęta po obradach członków Europejskiej Rady Lekkiej Atletyki w poniedziałek późnym wieczorem i jest zgodna ze stanowiskiem World Athletics.

Sportowcy z Rosji i Białorusi wyrzuceni z imprez European Athletics sportpoint/shutterstock.com
fot. sportpoint/shutterstock.com

European Athletics zdecydowała, że ​​wszyscy sportowcy, sztaby szkoleniowe, działacze i inni oficjele z Rosji i Białorusi zostaną wykluczeni z udziału w jakichkolwiek wydarzeniach europejskiej federacji w dającej się przewidzieć przyszłości ze skutkiem natychmiastowym.

W przypadku Rosji obejmuje to wszystkich autoryzowanych sportowców neutralnych (ANA), ponieważ Rosyjska Federacja Lekkoatletyki (RusAF) została zawieszona przez World Athletics od 2015 roku z powodu naruszeń dopingu.

Prezes European Athletics, Dobromir Karamarinov, powiedział, że stanowisko europejskiej federacji jest w stu procentach zgodne z przedstawionym wczoraj stanowiskiem World Athletics i wszystkich innych międzynarodowych federacji sportowych, które takimi sankcjami wyraziły potępienie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę.

"Tragiczne sceny wojny i zniszczenia, których jesteśmy świadkami codziennie na ekranach naszych telewizorów i w mediach społecznościowych, są bez precedensu w dzisiejszej nowoczesnej Europie, nie mówiąc już o naszym świecie sportu. Im szybciej dojdzie do zawieszenia broni i zakończenia tej strasznej wojny, tym lepiej dla wszystkich zainteresowanych stron” - podkreślił Karamarinov.

Decyzja European Athletics oznacza, że zawodnicy z Rosji i Białorusi nie będą mogli rywalizować przynajmniej na nadchodzących zawodach Pucharu Europy w rzutach w Leiria w Portugalii (12-13 marca) oraz Pucharu Europy w biegach na 10 000 m w Pacé we Francji (28 maja), Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Biegach Terenowych, które odbędą się w El Paso na hiszpańskiej wyspie La Palma (1-3 lipca) i Mistrzostwach Europy U18 w Lekkoatletyce w Jerozolimie w Izraelu. Najprawdopodobniej nie wystąpią również na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Monachium w Niemczech (15-21 sierpnia), najważniejszej tegorocznej imprezie lekkoatletycznej na Starym Kontynencie.

Ponadto Europejska Rada Lekkiej Atletyki spotka się w dniach 6-8 maja w Monachium, gdzie omówione zostaną dalsze środki przeciwko białoruskiej federacji lekkoatletycznej, w tym zawieszenie federacji.

AF

Zobacz również:
REKLAMA
}