Sprawdzian na śniegu: najpopularniejsze biegi zimowe

Przebiec 10 km? Nie ma problemu. A gdyby tak pod górkę i w śniegu? Zimowe biegi górskie czas zacząć! Oto 4 imprezy biegowe o zróżnicowanym stopniu trudności: od Mazowsza (tak, tak, tam też są górki), przez Szczyrk, okolice Berlina, aż po Sopot. 

Biegi zimowe Edler von Rabenstein
fot. Edler von Rabenstein 2014/shutterstock.com

Najpierw trochę teorii. Biegiem górskim nazywamy taki bieg, którego suma przewyższeń stanowi nie mniej niż 5% długości dystansu. Dodatkowo wyróżniamy dwa systemy biegów – alpejskie i anglosaskie. Wbrew pozorom, to bardzo ważna różnica. Jeżeli mamy ochotę biec tylko pod górkę, szukajmy biegów alpejskich, jeżeli natomiast nie boimy się zbiegów, to warto rozglądać się za biegami anglosaskimi.

Dominik Ząbczyński, twórca Ligi Biegów Górskich, wyróżnia również biegi górskie na długim dystansie. Są to trasy, w których suma przewyższeń musi stanowić co najmniej 3% długości całego dystansu, a biegi te zaczynają się od 21 kilometrów. Warto zacząć od wyliczenia swoich możliwości biegowych. By poznać czas, w jakim powinniśmy przebiec bieg górski, potrzebujemy następujących informacji: dystans biegu i suma przewyższeń.

Ząbczyński przygotował algorytm, który znajdziesz poniżej. Do tego musimy jeszcze pamiętać o śniegu, wietrze i lodzie. Łatwo nie będzie, ale satysfakcja z ukończenia biegu górskiego jest większa od tego pokonanego na terenie bez wzniesień.  

Jak przeliczyć dystans górski na płaski? 

To proste: do jedności dopisujemy, za przecinkiem, sumę przewyższeń i mnożymy przez dystans – - wynik to dystans płaski. Przykład: bieg górski o długości 7 km i sumie przewyższeń 430 m to odpowiednik około 10 kilometrów dystansu płaskiego 1,430 x 7 km = 10.01 km Czyli zawodnik, który przebiega na zawodach ulicznych płaskie 10 km w 40 min, powinien w podobnym czasie przebiec te górskie 7 km.    

1. Zimowe Biegi Górskie W Falenicy

Data: 10, 24 stycznia 2015; 7, 21 lutego 2015; 14 marca 2015 (finał)

Dystans: 3333 m, 6666 m i 10 km

Przewyższenie: 85, 170 i 255 m

Opłata startowa: 10 zł za bieg (50zł za cały cykl)

Ilość uczestników: ok. 300

Rejestracja: orienteering.waw.pl/pl/entry/race

W tym roku odbędzie się już czternasta edycja zimowych biegów. Falenica jest dzielnicą Warszawy, o tyle niezwykłą dla Mazowsza, że w tutejszych lasach są pagórki i piasek. Jednym słowem – jest pod co podbiegać i z czego zbiegać. Cykl biegów wystartował 13 grudnia 2014 roku. Biegi odbywają się na trzech dystansach: 3333 metrów, 6666 metrów i 10 kilometrów. Każda osoba, która ukończy minimum trzy biegi, otrzymuje imienny, ceramiczny medal. Tym amatorskim zmaganiom w podwarszawskim lesie zawsze towarzyszy gorąca herbata i świetna atmosfera. Bieg, w zależności od wybranego dystansu, to jedna, dwie lub trzy "pętelki". Każda z nich ma 7 zbiegów i 7 podbiegów. Trasa jest oznaczona kolorowymi bibułkami i strzałkami. W zależności od pogody biegnie się po śniegu, lodzie lub błocie. Zimy są różne, dlatego każdy start jest innym wyzwaniem. Zawody odbywają się niezależnie od pogody i temperatury. Organizuje je UKS Biegaczek i Szkoła Podstawowa nr 124 w Falenicy.

2. 39. Berliner Silvesterlauf

Data: 31.12.2014

Dystans:  6300 m i 9900 m

Przewyższenie: ok. 200 m

Opłata startowa: 7-18 euro (w zależności od terminu wpłaty i kategorii wiekowej)

 Ilość uczestników: 2500

Rejestracja: berliner-silvesterlauf.de/veranstaltung/anmeldung.html

Oto alternatywny sposób na sylwestra. Bieg wygląda bardzo niepozornie i niejeden się już na tym przejechał. Do myślenia dają duże wzgórza ze starymi bazami wojskowymi. Widoki śliczne. Jednak podbiegi są tak mordercze, że ciężko się nimi nacieszyć. Biegnie się po części po alejkach parkowych, potem jednak trzeba wbiec i zbiec z okolicznych górek, w tym pokonać tzw. Diabelską Górę. Organizacja – jak to w przypadku biegów w Niemczech – doskonała. Atmosfera super, pączki na mecie i medale dla najlepszych.

3. RMD Winter Run Szczyrk

Data: początek marca 2015

Dystans: 5700 m*

Przewyższenie: 515 m *

Opłata startowa: 50 zł*

Ilość uczestników: 200 *

Rejestracja: alpinsport.pl

Start w Szczyrku, a meta pod schroniskiem na Klimczoku. Wbieg należy do tych cięższych, bo trasami narciarskimi. To zdaniem organizatora, Macieja Kałwaka, najbardziej "śniegowy bieg". W górach o tej porze roku narciarze jeżdżą na stokach, a szaleni biegacze – zamiast wyciągiem – na własnych nogach pokonują wniesienia. Bieg jest częścią festiwalu filmów górskich – Wondół Challenge. Tutaj medale należą się tylko najlepszym w poszczególnych kategoriach, ale wszyscy startujący otrzymują koszulki z polartecu.

*dane z trasy 2012 roku, brak jeszcze danych dot. biegu 2015

4. Grand Prix Sopotu

Data: 24.01.2015

Dystans: od 200 m (dzieci) do 8 km (dorośli)

Opłata startowa: 10-30 zł

Ilość uczestników: nie ma limitu

Rejestracja: mosir.sopot.pl

Czemu nie pobiegać po plaży? Od 33 lat w Sopocie odbywają się zimowe biegi po plaży. Najmłodsi zawodnicy biegną 200 m, bieg główny to dwie pętle o długości 4 km. Na prośbę starszych uczestników w tym roku odbędzie się bieg dla seniorów – jedna pętla zamiast dwóch. Grand Prix Sopotu składa się z 3 biegów. Zwycięzca jako pierwszy wbija karteczkę, z którą biegnie, na specjalny szpikulec. Na podstawie karteczek określana jest kolejność na mecie. Biegi odbywają się niezależnie od pogody; zdarzało się, że z powodu zimna i śniegu dystans był skracany, jednak uczestników nigdy nie brakowało.

RW 12/2012

Zobacz również:
REKLAMA
}