Szymon Kulka zwycięzcą 11. PKO Poznań Półmaratonu

Ponad 11 tysięcy biegaczy wystartowało w niedzielny poranek w 11. PKO Poznań Półmaratonie. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała szybkiemu bieganiu. Korzystne warunki w pełni wykorzystał Szymon Kulka, który został trzecim polskim zwycięzcą tego półmaratonu. Wśród kobiet triumfowała Kenijka Ruth Chemisto Matebo.

11. PKO Poznań Półmaraton Przemysław Szyszka
fot. Przemysław Szyszka

Punktualnie o godz. 10 padł pierwszy wystrzał sygnalizujący rozpoczęcie 11. PKO Poznań Półmaratonu. Ponad 11 tys. zawodników i zawodniczek przy pięknej wiosennej aurze wybiegło na trasę, mając nadzieję na uzyskanie jak najlepszych czasów.

Od początku ostro wystartował Kenijczyk Daniel Rotich Chebolei, ale ostatecznie wyprzedził go Szymon Kulka, który pobiegł po zwycięstwo, tym samym przechodząc do historii jako trzeci Polak, który wygrał poznański półmaraton (jednocześnie wygrywając również Mistrzostwa Polski Policji w Półmaratonie). Do samego końca toczył się zacięty bój o drugie miejsce,  z którego zwycięsko wyszedł Kenijczyk Daniel Rotich Czebolei. Tuż za nim na podium stanął Tomek Grycko.

Wśród kobiet pierwsza do mety dotarła Kenijka Ruth Chemisto Matebo, która objęła prowadzenie i nie oddała go do samego końca. Za nią kolejno linię mety przekroczyły Polki: Dominika Nowakowska, którą na mecie powitała kilkuletnia córka i Dominika Stelmach.

Szymon Kulka na mecie 11. PKO Poznań Półmaratonu (fot. Poznań Maraton) Przemysław Szyszka
Szymon Kulka na mecie 11. PKO Poznań Półmaratonu (fot. Przemysław Szyszka)

Najlepszymi poznaniakami na linii mety okazali się Marcin Kęsy oraz Urszula Kafarska, osiągając odpowiednio czasy 1:11:12 oraz 1:30:29.

W tegorocznym półmaratonie z sukcesem debiutował „Minister”, prowadzący program 3po3 Narożny, Minister i Ta Trzecia, który biegł z drużyną Eski Poznań. 

Ostatecznie meta została przekroczona 10 974 razy.

11. PKO Poznań Półmaraton był dla wielu zawodników szczególnie szczęśliwy, gdyż wygrali cenne nagrody. Poza nagrodami finansowymi w kategorii generalnej kobiet i mężczyzn mieszczącymi się w przedziale od ośmiu do tysiąca złotych, każdy zawodnik, który wrzucił do urny kupon konkursowy oraz ukończył półmaraton w czasie 3 godzin, miał szansę wygrać jedną z jedenastu nagród finansowych po 1000 zł każda. Wśród uczestników rozlosowano także weekend w Hotelu Sheraton w Pradze dla dwóch osób oraz komplet opon Bridgestone. Ponadto można było zdobyć akredytację prasową na mecz Lecha Poznań lub koszulkę/piłkę z autografami piłkarzy. Lista laureatów jest dostępna na stronie halfmarathon.poznan.pl.

Kenijka Ruth Chemisto Matebo zwycięża w 11. PKO Poznań Półmaratonie (fot. Poznań Maraton) Przemysław Szyszka
Kenijka Ruth Chemisto Matebo zwycięża w 11. PKO Poznań Półmaratonie (fot. Przemysław Szyszka)

Zwycięzcy 11. PKO Poznań Pólmaratonu:

Mężczyźni:

  • I miejsce: Szymon Kulka (Polska) - 01:04:33

  • II miejsce: Daniel Rotich Chebolei (Kenia) - 01:05:17

  • III miejsce: Tomek Grycko (Polska) - 01:05:31

Kobiety:

  • I miejsce: Ruth Chemisto Matebo (Kenia) - 01:15:50

  • II miejsce: Dominika Nowakowska (Polska) - 01:16:11

  • III miejsce: Dominika Stelmach (Polska) - 01:16:59

Wyniki nieoficjalne: live.sts-timing.pl/pp2018

PP

REKLAMA
}