Ten artykuł to statystyczne kompendium wiedzy o rekordowych maratonach - znajdziesz w nim tabele prezentujące najlepsze wyniki na królewskim dystansie w kilku kategoriach:
-
10 najszybszych maratończyków i maratonek świata w historii na trasach spełniających wymogi formalne
-
10 najszybszych Polek i Polaków na dystansie maratonu w historii na trasach spełniających wymogi formalne
-
10 najlepszych wyników w rywalizacji kobiet i mężczyzn w maratonie na trasach spełniających wymogi formalne
-
progresja rekordów świata w maratonie od 1988 roku
-
najszybsze trasy maratonów na świecie
Jak łatwo zauważyć, tabele uwzględniają tylko te wyniki, które mogą być zaliczane do oficjalnych rekordów. Dlatego nie znajdziesz tutaj kosmicznego czasu 1:59:40, w jakim Eliud Kipchoge pokonał dystans maratoński 12 października 2019 roku w Wiedniu, jak również wyniku 2:00:25, który Kenijczyk osiągnął w maju 2017 roku na włoskim torze Monza, bo nie były to biegi zgodne z regulaminami IAAF - złamane zostały tam m.in. zasady korzystania ze wsparcia pacemakerów i odżywiania na trasie. Z podobnych powodów w rankingach tych zabrakło też miejsca dla rewelacyjnego osiągnięcia wyniku Geoffreya Mutaia z Boston Marathon, który w kwietniu 2011 roku wygrał z czasem 2:03:02 - różnica poziomów pomiędzy startem i metą w Bostonie jest za duża, by uwzględniać wyniki tam uzyskane w tabelach najlepszych rezultatów na świecie.
Każdy maratończyk na liście najszybszych zawodników w historii pojawia się tylko raz. Wiele razy mogą znaleźć się w rankingach 10 najlepszych wyników w historii (np. rekordzista świata Eliud Kipchoge pojawia się na tej liście aż trzy razy) oraz w tabeli progresji wyników.
Tabele przedstawiają stan aktualny na dzień 10 października 2022 roku.