Trasa 16. PKO Poznań Maraton: Z historią Polski, Poznania i maratonu

W tym roku już po raz szesnasty maratończycy wybiegną na ulice Poznania, by zmierzyć się z królewskim dystansem. Tegorocznej edycji przyświeca hasło Siła, Odwaga, Szybkość. To cechy, które z pewnością odegrają ważną rolę w pokonaniu trasy poznańskiego maratonu.

Poznań Maraton, maraton w Poznaniu materiały prasowe/ fot. Marek Zakrzewski
materiały prasowe/ fot. Marek Zakrzewski

Tegoroczna trasa jest mieszanką szybkich, szalonych zbiegów na Hetmańskiej i Warszawskiej, z wymagającymi siły mięśni i hartu ducha podbiegami na Górny Taras Rataj i na ul. Św. Wawrzyńca. Jest mieszanką tego, co już dobrze znane, z nowymi, pięknymi odcinkami prowadzącymi przez najciekawsze miejsca naszego miasta - Maltę, Ostrów Tumski, Sołacz, INEA Stadion i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 W okolicy 24 kilometra zabierzemy zawodników w sentymentalną podróż do miejsca, gdzie narodził się nasz maraton, gdzie w pierwszych edycjach było jego serce, start i meta. Teraz, po latach, znów nad Maltą pojawią się maratończycy – mówi Łukasz Miadziołko, Dyrektor Maratonu.

To nie koniec tej podróży. Po drodze zawodnicy przebiegną przez Ostrów Tumski, czyli miejsca w którym narodziło się państwo polskie. To tu, w miejscu gdzie znajduje się katedra Św. Piotra i Pawła, Mieszko I tworzył podwaliny naszego kraju. Dziś znajduje się tu m.in. Brama Poznania - muzeum, które w nietuzinkowy sposób opowiada o historii i dziejach tego miejsca oraz ludziach z nim związanych. Po przeprawie przez Wartę zawodnicy pobiegną prosto do ul. Solnej i dalej Aleją Wielkopolską w kierunku zielonego zakątka Poznania, jednej z najpiękniejszych dzielnic naszego miasta – Sołacza. Na koniec jeszcze wizyta na INEA Stadionie – miejscu rozgrywek nowego mistrza Polski, następnie ulicą Grunwaldzką, prosto do mety na Plac Św. Marka na Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 INEA Stadion pojawia się na mapie poznańskiego maratonu już po raz drugi, ale pierwszy raz dopiero przy końcu trasy, gdy zawodnicy biegną w o wiele większych odstępach. Mamy nadzieję, że przebiegając przez sam środek boiska INEA Stadionu poczują się tak wspaniale jak nasi mistrzowie Polski, którzy dopiero co wywalczyli na tej murawie zwycięstwo – mówi Michał Korzeniewski, Dyrektor Marketingu INEA.

Mapa 16. PKO Poznań Maraton (kliknij, żeby powiększyć)

Mamy nadzieję, że tegoroczna trasa jest ciekawa, a pokonanie jej będzie źródłem ogromnej satysfakcji.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z wymogami Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych i Długodystansowych dokładny pomiar trasy odbędzie się w lipcu i po tym terminie nastąpi oficjalne ogłoszenie trasy 16. PKO Poznań Maraton. Do tego czasu w jej przebiegu mogą nastąpić drobne zmiany.

Wkrótce przedstawimy materiał video z przebiegu trasy, tymczasem zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z nią kilometr po kilometrze na stronie internetowej: www.marathon.poznan.pl / zakładka trasa.

Przypominamy, że ostateczny termin zapisów mija 1 października br., opłata startowa do 31 sierpnia wynosi 100 zł, po tym terminie ulega zwiększeniu do 150 zł, a od 22 września wynosić będzie 200 zł. 

Do zobaczenia 11 października w Poznaniu!

REKLAMA
}