Tropem Wilczym 2017: Biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych

26 lutego przynajmniej 60 tysięcy biegaczy w ponad 200 miejscach w całej Polsce pobiegnie na dystansie 1963 m śladem "Wilków". W ten sposób będą świętować Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i wspominać walczących w polskim podziemiu antykomunistycznym.

Tropem wilczym  - biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych Organizatorzy projektu
26 lutego 2017 roku w różnych lokalizacjach w Polsce zorganizowane zostaną biegi Tropem Wilczym / fot. organizatorzy projektu "Tropem Wilczym"

„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert „Wilki”

Projekt Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – jest największym wydarzeniem sportowo-społecznym w Polsce. W tym roku, w piątej już edycji, w projekt zaangażowało się kilka tysięcy organizatorów z 200 miast w Polsce i kilkunastu za granicą (biegną w tym roku takie miasta, jak Londyn, Nowy Jork, Chicago i Wilno; organizację tras biegowych planują Oslo, Paryż, Sztokholm i wiele innych miast za granicą).

Długość tras biegowych ustalana jest lokalnie – może to być 5 lub 10 km, ale jednak jeden dystans jest obligatoryjny dla wszystkich 200 miast organizatorów. Jest to bieg na 1963 metry – co upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego o pseudonimie „Lalek”.

Od 50 do 40 000

W 2013 r. grupa pasjonatów postanowiła zorganizować Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy!

Od 2015 r. wydarzenie ma już charakter ogólnopolski i nie jest to jeden bieg, ale setki odbywających się tego samego dnia pod tą samą nazwą. W ubiegłym roku w 160 miejscach udział w biegu wzięło ponad 40 tysięcy biegaczek i biegaczy. 2017 Kolejna edycja już bardzo blisko, ale jeśli masz ochotę na zostanie częścią, choćby niewielką, tego wydarzenia, możesz to zrobić w najbardziej naturalny dla siebie sposób – wziąć udział w jednym z biegów. Pełną listę znajdziesz na stronie: Tropem Wilczym 2017: Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych.

Cała Polska

Fenomen biegu Tropem Wilczym tak naprawdę przerósł przewidywania organizatorów. W żadnej innej intencji historycznej nie udało się zmobilizować całej Polski do tak aktywnego udziału i tak mocno połączyć społeczeństwo we wspólnym czynnym wsparciu, i tak naprawdę niezależnie od przekonań politycznych. Ambasadorami biegów są między innymi Jacek Rozenek, Tomek Wolny, prof. Krzysztof Szwagrzyk czy Anna Popek, a nowe nazwiska pojawią się już wkrótce.

Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja, mecenat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej, a prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda został poproszony o kontynuację honorowego patronatu nad wydarzeniem.

Przeczytaj też: Biegi patriotyczne, czyli moda na biało-czerwone bieganie

„Temat żołnierzy wyklętych jest od kilku lat bardzo nagłaśniany. Pomagają w tym osoby ze świata sztuki i mediów. Powstają filmy, spektakle Teatru Telewizji, temat jest mocną częścią repertuaru wielu autorytetów polskiej sceny muzycznej. Zespoły i wokaliści, aktorzy i reżyserzy, sportowcy i dziennikarze wspierają przybliżanie wiedzy na temat powojennych wydarzeń swoją twórczością i działalnością – mówi Barbara Konarska, rzecznik prasowy całego projektu. – My swoim biegiem, na którym będą różne wydarzenia promujące historię, chcemy połączyć wszystkich tych, którym po prostu leży na sercu Polska” – dodaje.

Bieganie historyczne

Okazuje się, że wehikuł czasu masz we własnych nogach. Sprawdź, w który moment historii mogą Cię one zanieść.

26. Półmaraton „Cud nad Wisłą”

  • Data: 15.08.2017
  • Miejsce: Radzymin

Na ulicach Radzymina biegacze pojawiają się od 1992 roku w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Organizatorzy za pobicie rekordu trasy półmaratonu należącego do Kenijczyka Abla Kirui (1:04:15 z 2006 r.) fundują dodatkową nagrodę w wysokości 1000 zł.

55. Bieg Westerplatte

  • Data: początek września 2017
  • Miejsce: Gdańsk

Start i meta zlokalizowane na Westerplatte, u stóp pomnika upamiętniającego bohaterskich obrońców polskiej placówki we wrześniu 1939 roku. Do pokonania 10 km. W ostatnich edycjach startowało ponad 3000 biegaczy.

Bieg Republiki Ostrowskiej

  • Data: koniec października 2017
  • Miejsce: Ostrów Wielkopolski

Bieg upamiętnia wystąpienie Polaków w Ostrowie Wielkopolskim przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego w 1918 r., i podtrzymuje tradycję czczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Start i meta usytuowane na ostrowskim Rynku. Biegnie około 500 osób.

31. Międzynarodowy Bieg Zaślubin

  • Data: 12.03.2017
  • Miejsce: Kołobrzeg

Start upamiętnia obchody rocznicy zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim po zdobyciu Kołobrzegu przez oddziały I Armii Wojska Polskiego w 1945 r. Nawiązuje też do pierwszych zaślubin z morzem z 10 lutego 1920 r. przez wrzucenie pierścienia do wód Zatoki Puckiej przez gen. Hallera. 15 km poprowadzone bulwarami i promenadą w Kołobrzegu.

RW 01-02/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}