Wyzwanie Runner's World na mecie

Za nami pierwsza edycja Wyzwania RW. Blisko pięćdziesięciu uczestników programu spotkało się w Pile na 21 Philips Półmaratonie. Wraz z nimi udział w biegu wzięli trenerzy i redaktorzy pisma.
Runner\'s World
Fot. Jacek Urbanowicz

2.114 biegaczy przekroczyło linę mety w Pile, wśród nich prawie 50 uczestników programu Wyzwanie Runner's World.

W specjalnym namiocie dla uczestników Wyzwania Runner's World ruch zaczął się już o 8.30. Team RW wydawał pierwsze pakiety startowe i już po chwili zaroiło się od osób w czerwonych koszulkach Reebok z logiem akcji. Uczestników przywitał Marek Dudziński, redaktor naczelny Runner's World. Było to pierwsze spotkanie całej grupy osób, która od 3 miesięcy trenowała w różnych częściach Polski, konsultując wirtualnie swoje poczynania z osobistymi trenerami.

Oczekiwanie w namiocie na start umilała muzyka z odtwarzaczy i słuchawek Philips. Nie brakowało napojów, ciastek i owoców. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i cała grupa pomaszerowała na linię startu. Trenerzy przeprowadzili ze swoimi podopiecznymi rozgrzewkę. Rzeka biegaczy rozlała się po ulicach Piły punktualnie o godzinie 11. Wszyscy spoglądali w niebo, ale tym razem nie zaklinali deszczu tylko słońce.

Kilka chwil przed startem przydzieleni trenerzy w ramach akcji Wyzwanie Runner's World dawali ostatnie wskazówki biegaczom, ale na trasie każdy walczył już sam. Jeszcze przed 12 słońce zaczęło mocno prażyć. Woda z kubków lądowała nie tylko w gardłach, ale i na głowach. Mimo to zdarzały się omdlenia.

Najbardziej dał się we znaki kilkusetmetrowy podbieg - zdecydowanie najtrudniejszy moment biegu  - podkreślali wspólnie uczestnicy akcji, ale jak wyzwanie to wyzwanie - nikt nie obiecywał, że będzie łatwo - mówili biegacze ocierając pot z czoła i chroniąc się przed prawie 30 stopniowym upałem.

Wszyscy, którzy podjęli Wyzwanie i wystartowali, ukończyli półmaraton. To największy sukces akcji, choć szczególne gratulacje należą się Marcinowi Kęsemu z Poznania, który ukończył pilski półmaraton w czasie 1:18:46 i był tylko o 31 sekund za Przemkiem Walewskim, jednym z trenerów uczestników Wyzwania RW - najbardziej  doświadczonym i utytułowanym biegaczem wśród naszej ekipy.

Wiele osób, mimo tropikalnej pogody, pobiegło lepiej niż zakładało np. Marta Krywulko obrała za cel 1;45, a pobiegła w czasie 1.43, a był to jej debiut w półmarartonie. Ale chodziło nie o bicie rekordów i rywalizację w grupie, tylko o wspólny bieg na miarę możliwości i pokonanie samego siebie.  

Po biegu, kiedy wszyscy trochę ochłonęli ze zmęczenia i upału, był czas na podsumowanie i niespodzianki od Philipsa - specjalne słuchawki dla biegaczy. Każdy z uczestników Wyzwania Runner's World nie tyle poczuł się, co był traktowany w strefie Runner's World jak VIP.

Na uczestników akcji czekał masaż przeprowadzony przez fizjoterapeutów, regeneracyjne przekąski, izotoniki i woda, która tego dnia wsiąkała jak w gąbkę. Uczestnicy podziękowali także swoim trenerom: Łukaszowi Kalaszczyńskiemu  (grupa zaawansowana), Kamilowi Poczwardowskiemu (grupa średniozaawansowana) i Przemkowi Walewskiemu, który przygotował początkujących.

W Pile biją rekordy

 Po pierwsze frekwencja - metę przekroczyła rekordowa liczba biegaczy 2.114. Po drugie - po 10 latach został ustanowiony nowy rekord trasy, który teraz wynosi 1:02:25. Autorem tego rekordowego wyniku jest Martin Mukule z Kenii. Na finiszu reprezentant Polski Marcin Chabowski stoczył z Kenijczykiem zaciętą walkę i pokazał prawdziwą klasę, ale Mukule okazał się o włos lepszy.

Chabowski uzyskał czas 1:02:26 poprawiając tym samym swój rekord życiowy jedną sekundę. W tym roku jest to najlepszy wynik w Polsce w półmaratonie. Wśród Pań najlepszą była Polka Agnieszka Gortel, która uzyskała wynik 1:14:43. Została jednocześnie Mistrzynią Polski w Półmaratonie 2011.

Zobacz również:
REKLAMA
}