XII Śląski Noworoczny Maraton Cyborg [Chorzów, 1.01.2018]

Kiedy cała Polska będzie zbierać siły po Sylwestrze, Ty udowodnij, że jesteś prawdziwym Cyborgiem, i wystartuj w pierwszym w Polsce biegu nadchodzącego roku. Zobacz trasę i przygotuj się na noworoczny start w sercu Górnego Śląska.

XII Śląski Noworoczny Maraton Cyborg shutterstock.com
XII Śląski Noworoczny Maraton Cyborg. Trasa biegu. (fot. shutterstock.com)

Pomysł

Iście szalony, no bo jak to – zawody w Nowy Rok? Że tak od razu po sylwestrze? Dokładnie tak. Okres świąteczny to przecież czas zabawowy. Ludzie snują plany noworoczne, czasem zakładają się w stylu: „Co, ja nie przebiegnę?! Potrzymaj mi piwo!”. I o to właśnie chodzi.

„W początkach Cyborga międzynarodowe federacje zgłaszały się z zapytaniami o wyniki, bo był to pierwszy maraton na świecie w danym roku. Obecnie jest prawdopodobnie drugim, po maratonie w Zurichu, startującym o północy” – wspomina Leszek Naziemiec, pomysłodawca i pierwszy organizator.

Formuła

Od lat niezmiennie taka sama. Wszyscy uczestnicy startują wspólnie i pokonują kolejne pętle wedle chęci i uznania. Można przebiec 7, 14, 21, 28, 35 lub 42 kilometry. Warunkiem sklasyfikowania jest ukończenie każdej rozpoczętej pętli. Decyzję o zakończeniu biegu można podjąć w momencie przekraczania linii mety/startu kolejnego okrążenia.

Trasa

Pętla zaczyna się przy hali wystawowej „Kapelusz”, a następnie biegnie ścieżkami parku Śląskiego. Szykuj się na asfalt i zróżnicowany teren: będzie płasko, z górki, ale też pod górkę. Chorzowski park, zwany „zielonymi płucami” Górnego Śląska, jest jednym z największych parków miejskich w Europie, w dodatku został w stu procentach zasadzony przez człowieka.

Na trasie zobaczysz m.in. śląski ogród zoologiczny (4. km), najstarsze w Polsce wesołe miasteczko (5. km) oraz odnowiony Stadion Śląski ze słynną stacją kolejki linowej „Elki” (A). Po biegu koniecznie przespaceruj się tzw. Aleją Żyrafy, z gigantyczną rzeźbą na trzech nogach (B). Gwarantujemy, że pokryta śniegiem będzie wyglądać magicznie!

Zza kulis

Startując w tym roku, staniesz się Cyborgiem o dobrym sercu. Najważniejszym aspektem tej edycji jest pomoc 11-letniej Laurze, cierpiącej na mózgowe porażenie dziecięce. Dochód z biegu pozwoli sfinansować turnus rehabilitacyjny i leczenie dziewczynki. Organizatorzy wyszli też naprzeciw oczekiwaniom z zeszłych lat. Wyjątkowo wymagający „ultrasi” będą mogli przebiec dodatkową pętlę (w sumie 49 km) pod warunkiem ukończenia dystansu głównego poniżej limitu 6 godzin.

XII Śląski Noworoczny Maraton Cyborg

Miejsce: Chorzów / Polska

Wyniki (dane z roku 2017):

Najlepsza kobieta: M. Rencz 03:26:15/6 pętli

Najlepszy mężczyzna: G. Skworc 04:31:33/7 pętli

Ukończyło: 220 osób

  • 1 pętla – 11,1%
  • 2 pętle – 12,9%
  • 3 pętle – 34,6%
  • 4 pętle – 6,5%
  • > 5 pętli – 34,9%
REKLAMA
}