XXIII Energa Maraton Solidarności: Biegowe 3 w 1

Uczcij pamięć stoczniowców i pokonaj maratoński dystans na historycznej trójmiejskiej trasie. Zanim 15 sierpnia staniesz na linii startu XXIII Energa Maratonu Solidarności, prześledź trasę kilometr po kilometrze z ekipą Runner's World.

XXIII Energa Maraton Solidarności: Biegowe 3 w 1 shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Start

Miejsce bez zmian, ale wstać trzeba będzie o godzinę wcześniej. Start honorowy wyznaczono już o 9 przy pomniku Pamięci Ofiar Grudnia 70’ w Gdyni (A). Pozostali zawodnicy ruszą na trasę pół godziny później spod urzędu miasta przy al. Piłsudskiego. Wcześniej tradycyjny hołd dla poległych strajkujących. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątek kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto.

1-5 km

Na rozgrzewkę pętla po przybrzeżnym centrum Gdyni. Po prawej okręty- -muzea: „Dar Pomorza” (B) i „Błyskawica”, dalej sklepy i kamienice na ul. Świętojańskiej.

5-30 km

Teraz możesz całkowicie oddać się bieganiu. Kolejne 25 kilometrów prowadzi główną arterią w kierunku Gdańska przez Sopot. Aby nie paraliżować komunikacji, do dyspozycji zawodników będą wydzielone pojedyncze pasy jezdni. Na 15. kilometrze zielony park Oliwski i przystanek na punkcie odżywczym – to szansa na przybicie piątki zawodnikom Wybrzeża Gdańsk, którzy będą pełnić rolę... wolontariuszy.

35-42 km

Po lewej stronie ostatni podmuch nowoczesności na trasie. Stadion Energa Gdańsk poznasz po charakterystycznej złotej kopule. Przy historycznej sali BHP nawrót i już przez bramę II Stoczni Gdańsk wbiegasz na Długi Targ. Jeśli masz szansę na wynik w granicach 2:30 h, przyspiesz: może załapiesz się na widok słynnej Panienki z Okienka, wyglądającej z jednej z kamienic punktualnie w południe...

Meta

Prawdziwa „wisienka na torcie”, czyli finisz na przepięknej starówce Gdańska. Doping usłyszysz już z daleka, kibicować będzie Ci przecież sam Neptun! (C). Nowość: dla tych, którzy będą chcieli wygrawerować osiągnięty czas, zostało dodane specjalne miejsce na rewersie medalu.

Za kulisami

Zaplanuj dłuższy pobyt w Trójmieście. W ramach znanego na całym świecie Jarmarku Świętojańskiego Gdańsk oferuje mnóstwo ciekawych imprez. W pakiecie czeka na Ciebie z kolei wejściówka do Europejskiego Centrum Solidarności. Obowiązkowo odwiedź także Muzeum II Wojny Światowej.

XXIII ENERGA MARATON SOLIDARNOŚCI

Miejsce: Trójmiasto / Polska

Wyniki z 2016 roku

Pierwsza kobieta: Matebo Ruth 02:54:34

Pierwszy mężczyzna: Biwot Wycliffe 02:18:41

Ukończyło: 630

  • < 3:00 – 3%
  • 3:00-3:30 – 10,5%
  • 3:30-4:00 – 27,9%
  • 4:00-5:00 – 49,7%
  • > 5:00 – 8,9%

RW 08/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}