Zimowy Półmaraton Gór Stołowych: biegiem przez (bez)błędne skały [TRASA]

Zacznij rok wymagającą połówką i rozkoszuj się widokami Gór Stołowych zimą! 19 stycznia 2019 roku (w sobotę), punktualnie o 9:00 w Kudowie-Zdrój strzał startera rozpocznie najgorętsze wydarzenie tej zimy - Zimowy Półmaraton Gór Stołowych!

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych: biegiem przez (bez)błędne skały Wikipedia CC
Schronisko na Szczelińcu - meta Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych (fot. Wikipedia CC)

Start

O 9:00 przy Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych. Przed biegiem rozgrzewka – zumba z Agnieszką Malik.

1-7 km

Płaski początek ścieżką u podnóża Szczelińca Wielkiego, aż do Kamienia Popielnego. Dalej pierwszy stromy zbieg aż do Wodospadów Pośny (punkt A na naszej mapie poniżej) – pozostałości po kaskadach z XIX w. Tam premierowy podbieg wśród wysokich nawet na 20 metrów baszt skalnych. Po drodze zabudowania po nieistniejącej już osadzie Karłówek. Na 7. kilometrze punkt odżywczy i zespół Wolontariuszy Załogi Górskiej.

8-14 km

Czas na odzyskanie sił w leśnej scenerii. Dalej na łące naturalny „punkt widokowy”. Z lewej strony pasmo Skalniaka, z prawej w oddali Góry Wałbrzyskie i Sowie, a na wprost – Czechy. Przy dobrej pogodzie zobaczymy Karkonosze i masyw Śnieżki. Z łąk docieramy znów do lasów, które stromym jarem wyprowadzą nas do Ostrej Góry (10. km). Tutaj znajduje się stara dzwonnica z 1868 roku (B). Tutaj też rozpocznie się kolejny podbieg na zachodni kraniec Skalniaka – Błędne Skały (852 m), gdzie na 14. kilometrze czekać będzie drugi punkt odżywczy.

14-21 km

Bieg płaskim i nierównym szlakiem czerwonym po Skalniaku kończy się zbiegiem do Karłowa oraz 2-kilometrowym odcinkiem asfaltu, który prowadzi aż pod Szczeliniec Wielki.

Meta

Już tylko schody. 665 stopni, które doprowadzą do mety przy schronisku (C), gdzie co roku na finiszerów czeka mnóstwo kibiców.

Zza kulis

Niepowtarzalność Parku Narodowego Gór Stołowych słynie z niezwykle oryginalnego ukształtowania terenu. Są to jedyne w Polsce góry płytowe. Niezliczone formy skalne, „skalne miasta” i „grzyby” oraz labirynty o różnorodnych formach i kształtach dają wrażenie prawdziwie baśniowego świata.

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych - informacje

Miejsce: Kudowa-Zdrój/Polska

Wyniki z roku 2018:

Pierwsza kobieta: M. Łączak 02:18:20

Pierwszy mężczyzna: B. Przedwojewski 01:57:39

Ukończyło: 507 osób

  • < 2:30 – 8,7%
  • 2:30-3:00 – 32,9%
  • 3:00-3:30 – 36,1%
  • 3:30-4:00 – 17,6%
  • > 4:00 – 4,7%

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych - trasa biegu

REKLAMA
}