1. Bo Twój metabolizm zwalnia…
„Przyspiesz swoją przemianę materii!” – to brzmi dobrze. Według tego hasła wystarczy podkręcić spalanie kalorii przez organizm i bez wysiłku zrzucać kilogramy. Czyżby to było takie proste? Sprawdzamy. Badania potwierdzają, że niektórzy spalają kalorie szybciej niż inni. Mogą opychać się bez opamiętania, podczas gdy innym od samego spojrzenia na pączka z lukrem przybywa 5 kg. Faktycznie, na niektóre czynniki wpływające na metabolizm nie mamy wpływu.
Jednym z nich jest płeć: mężczyźni mają zwykle więcej tkanki mięśniowej niż kobiety, co oznacza, że ich metabolizm jest o 3-10% szybszy – jak wynika z badań opublikowanych w „Journal of Clinical Investigation”. Także wiek może nie być Twoim sprzymierzeńcem – podstawowa przemiana materii (PPM, ang. BMR – basal metabolic rate), czyli liczba kalorii koniecznych do utrzymania pracy organów, spada o 3-5% w ciągu każdych 10 lat po ukończeniu 18. roku życia.
Genów ani wieku nie zmienisz, ale istnieją sposoby na to, by przyspieszyć metabolizm. Po pierwsze, wysypiaj się: według badań opublikowanych w „Proceedings of the National Academy of Sciences” ci, którzy obcinali godziny snu, dodawali sobie kalorii w ciągu dnia. Według badań mniej niż sześć godzin snu zwiększa ryzyko nadwagi. Gdy już wypoczniesz, idź na siłownię: każdy kilogram mięśni spala do 13 kcal dziennie w porównaniu do niecałych 5 kcal spalanych przez kilogram tkanki tłuszczowej.
Jeśli zatem czujesz, że Twój metabolizm zwalnia jak u niedźwiedzia zapadającego w sen zimowy, najlepiej zrobisz, zwiększając swoją masę mięśniową. Dodatki takie jak chili, cynamon, kofeina i zielona herbata specjaliści od diety też wiążą z przyspieszeniem metabolizmu. Według badań rzeczywiście powodują one – wprawdzie krótkotrwały, ale zawsze – efekt podkręcenia przemiany materii.
Skup się jednak na spalaniu kalorii za pomocą biegania i ćwiczeń z ciężarami. Im szybciej biegniesz, tym więcej kalorii spalasz w ciągu minuty. Może nie przyspieszysz w ten sposób PPM, ale zwiększysz spalanie kalorii, które utrzyma się jeszcze po biegu. We wskazówce numer 9 dowiesz się, jak zwiększyć swoją prędkość podczas treningów.