4 produkty dla biegaczy, które poleca nauka

Poproś o dokładkę szpinaku, zjedz garść rodzynek więcej. Po treningu zadbaj o dolewkę soku wiśniowego, a przed biegiem łyknij espresso. Są dowody, że te składniki zastosowane w odpowiednim momencie poprawią wyniki. Wypróbuj, które Tobie służą najlepiej.

4 zdrowe składniki, które polecają nam naukowcy Nitr
fot. Nitr /shutterstock.com

Wiśnie

REKLAMA

Na lepszy sen

Sok z wiśni jest bogaty w melatoninę. Ten fitoskładnik reguluje biologiczny zegar człowieka, a od jego odpowiedniego stężenia w organizmie zależy spokojny sen. Dobrego snu potrzebujesz, by wspomagać układ immunologiczny oraz regenerację ciała po wysiłku. Na University Northumbria w Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie, podczas którego dwa razy dziennie przez tydzień dwie grupy testerów wypijały placebo i 30 ml soku z wiśni. Okazało się, że druga grupa zasypiała szybciej, spała dłużej i czuła się bardziej wypoczęta od grupy, która przyjmowała placebo.

Możesz dodać sok z wiśni do koktajlu regeneracyjnego. Suszone owoce świetnie skomponują się z owsianką lub mieszanką studencką, jako przekąska w pracy lub po wycieczce biegowej.

REKLAMA

REKLAMA

4 zdrowe składniki, które polecają nam naukowcy portumen
fot. portumen /shutterstock.com

Kofeina

Na moc

Australijscy naukowcy na godzinę przed wyścigiem podali jednej grupie rowerzystów napój energetyczny zawierający m.in. kofeinę, drugiej grupie tabletki z kofeiną, a trzeciej – tylko węglowodany. Dwie pierwsze grupy przejechały wyścig znacznie lepiej niż trzecia, bezkofeinowa. Co zaskakujące, grupa od napoju wcale nie poradziła sobie lepiej niż grupa od tabletek z kofeiną. Wniosek: kofeina poprawia wynik sportowy, natomiast pozostałe składniki napojów energetycznych – jak tauryna czy witamina B12 – dają znikomy efekt.

Żeby wspomóc szybkość i wytrzymałość, zażyj 100-200 miligramów kofeiny 30-45 minut przed biegiem.

Kofeinowy kop

200 mg kofeiny to...

  • 1 filiżanka mocnej kawy 250 ml
  • 2 żele energetyczne
  • 2,5 małej puszki napoju energetycznego
  • 4 filiżanki herbaty 250 ml

Zobacz: 5 złotych zasad zdrowego odżywiania

REKLAMA

4 zdrowe składniki, które polecają nam naukowcy Dionisvera
fot. Dionisvera /shutterstock.com

Szpinak

Dodaje siły

Wprawdzie nie ma tyle żelaza, ile wmawiano nam przez lata, ale według najnowszych doniesień zawiera azotany, czyli składniki, które są w stanie poprawić wyniki biegaczy dzięki dostarczanym za ich pośrednictwem tlenowi i składnikom odżywczym do mięśni.

Włoska National Council of Research opisuje badanie, w którym przez sześć dni podawano uczestnikom testu dwie porcje bogatego w azotany soku szpinakowego lub placebo. Okazało się, że grupa pijąca sok ze szpinaku radziła sobie znacznie lepiej w testach siłowych i rzadziej skarżyła się na zmęczenie.

Wprowadź do regularnej diety całe liście szpinaku – unikaj tego rozdrobnionego. Dodawaj go do ulubionych potraw (np. do naleśników razowych) lub przygotuj koktajl owocowo-warzywny (np. z dodatkiem marchwi, jabłka i pomarańczy).

REKLAMA

REKLAMA

4 zdrowe składniki, które polecają nam naukowcy titov dmitriy
fot. titov dmitriy /shutterstock.com

Rodzynki

Źródło energii

Uczestnicy badań prowadzonych na University of California zostali podzieleni na trzy grupy, które miały za zadanie biegać przez 80 minut, a następnie przebiec dystans 5 km przyjmując, odpowiednio, tylko wodę, wodę i węglowodanowe snaki lub wodę i rodzynki. Badacze zakładali, że błonnik zawarty w rodzynkach może spowodować rozstrój żołądka, okazało się jednak, że biegacze jedzący rodzynki poradzili sobie na tym dystansie tak samo dobrze jak grupa druga – i obie grupy były szybsze od tej pijącej wyłącznie wodę.

Nasza rada: planując długie dystanse, na każdą godzinę biegu przygotuj (oprócz wody) garść rodzynek będących ekwiwalentem 33 gramów cukrów.

Sprawdź też: 9 sposobów na dawkę owoców każdego dnia

RW 10/2013

Zobacz również:
Spokojne kilometry, które stanowią ogromną większość Twojego kilometrażu podczas treningów, to fundament planów treningowych biegaczy długodystansowych. Pytanie jednak brzmi: czy przypadkiem nie pokonujesz ich za szybko albo za wolno? Sprawdź, jakie tempo na długie, swobodne wybiegania będzie odpowiednie dla Ciebie, biorąc pod uwagę Twoje cele, doświadczenie oraz pozostałe obciążenia treningowe.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA