5 naturalnych produktów na lepszy, regenerujący sen

Kiedy śpisz, Twoje ciało ciężko pracuje, by usunąć wszelkie usterki spowodowane wysiłkiem fizycznym i wzmocnić się przed kolejnymi wyzwaniami. Dlatego warto dbać o to, by sen był długi i głęboki. Zapomnij o liczeniu baranów i postaw na produkty, które pomogą Ci zasypiać szybko i spać jak niemowlę.

5 naturalnych produktów na lepszy, regenerujący sen Ted Cavanaugh
fot. Ted Cavanaugh

1. Ser parmezan

Ten jeden z najsłynniejszych włoskich serów zawiera nawet o 130% więcej tryptofanu niż mięso kurczaka czy indyka. Aminokwas ten wspomaga Twój organizm w produkcji melatoniny regulującej zegar biologiczny człowieka, ułatwiającej zasypianie i zapewniającej głęboki, regenerujący sen.

2. Młoda kapusta

Jej ciemne liście zawierają trzykrotnie więcej wapnia niż jarmuż, co jest doskonałą wiadomością dla Twoich kości i Twojego snu, ponieważ minerał ten pomaga w przemianach tryptofanu, wskutek których powstaje melatonina. Młoda kapusta jest też bogata w witaminę C.

3. Czarne orzechy

Orzechy i nasiona (chia, sezam, słonecznik, siemię lniane) to świetne źródła tryptofanu i me- latoniny. Jeśli spotkasz gdzieś czarne orzechy, nie wahaj się ich kupić, bo mają więcej tryptofanu niż inne rodzaje. Do tego są bogate w potas, wapń, magnez i fosfor.

4. Sok z wiśni

Z badania opisanego w „European Journal of Nutrition” wynika, że uczestnicy testu, którzy wypijali 28 ml soku wiśniowego przed snem (oraz o poranku), cieszyli się lepszą jakością snu i spali w nocy średnio aż o 40 minut dłużej. Wiśnie bowiem, jak wykazały niedawne badania naukowe, zawierają stosunkowo dużo melatoniny.

5. Ryż jaśminowy

Badanie przedstawione w „American Journal of Clinical Nutrition” dowodzi, że osoby, które jadły kombinację warzyw z jaśminowym ryżem cztery godziny przed pójściem do łóżka, zasypiały dwa razy szybciej niż te, które jadły ten sam posiłek, ale bez ryżu.

Więcej na temat roli snu w życiu biegacza:

RW 05-06/2020

Zobacz również:
REKLAMA
}