6 rad, jak zminimalizować skutki picia alkoholu

Nadmiar alkoholu prowadzi do kaca. O tym pewnie wiesz bez książek, ale warto pamiętać też o tym, że alkohol sabotuje również Twoją formę i wyniki. Zanim element magiczny zacznie krążyć we krwi, zastosuj czary i mikstury ochronne. Inaczej mówiąc, dowiedz się, jak pić, żeby się nie upić i zminimalizuj wpływ alkoholu na swoje bieganie, korzystając z tych kilku przydatnych wskazówek.

6 rad, jak zminimalizować skutki picia alkoholu Lucky If Sharp
fot. Lucky If Sharp

Nadmiar alkoholu prowadzi do kaca. O tym pewnie wiesz bez książek, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, jak jeszcze alkohol sabotuje Twoje zdrowie i wyniki biegowe. Zminimalizuj wpływ alkoholu na swoje bieganie, korzystając z tych kilku przydatnych wskazówek.

Po pierwsze, picie może zaburzać sen i czasowo zmniejszać zdolność organizmu do magazynowania glikogenu, co jest kluczowe dla Twej wytrzymałości. Może też zwiększać podatność na kontuzje, bo alkohol może podwyższać poziom kortyzolu, hormonu stresu, co spowalnia procesy naprawcze organizmu. Jak więc ograniczyć do minimum wpływ tych paru świąteczno-noworocznych, urodzinowych, jubileuszowych i każdych innych drinków na swoje bieganie?

Warto przeczytać: Bieganie i alkohol: niebezpieczny związek z procentami

1. Utrzymaj nawodnienie

Alkohol działa moczopędnie, zmniejszając poziom hormonu antydiuretycznego (ADH) i zwiększając produkcję moczu. Zwiększone wydalanie płynów zwiększa ryzyko odwodnienia, co może wpłynąć na Twoją formę. Pij dużo wody przed i po piciu alkoholu. Naprzemienne picie napojów alkoholowych i wody także pozwoli uniknąć odwodnienia oraz bolesnego syndromu dnia poprzedniego.

Warto przeczytać: Alkohol a zdrowie. Plusy i minusy różnych trunków

2. Zamawiaj mądrze

Wybór „zdrowszych” napojów pomaga uniknąć spożycia wraz z alkoholem nadmiernej ilości cukru i innych niekorzystnych składników. Wybieraj wina wytrawne, które mają stosunkowo niską zawartość cukru. Unikaj regularnego picia piwa, koktajli i alkopopów – zbyt duża ilość węglowodanów może prowadzić do wahań poziomu cukru we krwi, co skutkuje spadkami energii, wzrostem apetytu i brakiem koncentracji, z których żadne nie pomoże Ci biegać. Twoich zdolności konwersacyjnych też nie poprawi...

3. Zabezpiecz żołądek

Jedzenie przed piciem spowolni uwalnianie alkoholu do krwiobiegu, dlatego jeszcze przed pierwszym toastem warto zjeść niewielki posiłek lub najlepiej pić (również wodę!) i jeść jednocześnie. Zmniejszysz w ten sposób nie tylko ryzyko upicia się, ale też kursu do fastfoodowego baru w drodze powrotnej.

4. Sięgnij po zioła

Bynajmniej nie w formie ziołowej nalewki. Kiedy pijesz więcej niż zwykle, wspomóż organizm ostropestem plamistym. Ten ziołowy suplement działa jako przeciwutleniacz i wykazano, że chroni wątrobę przed uszkodzeniem. W Niemczech, gdzie rząd reguluje stosowanie preparatów ziołowych, ostropest plamisty znalazł się na liście leków na marskość i uszkodzenia wątroby, dlatego warto włączyć go w cięższych dla tego organu dniach do swego menu.

Warto przeczytać: Kac, zmęczenie, obżarstwo i brak snu: czy tak da się biegać?

5. Zadbaj o równowagę

Woda to kluczowa sprawa, ale dużą rolę odgrywają także elektrolity. Alkohol nasila wydalanie tych związków, niezbędnych dla prawidłowej gospodarki wodnej organizmu. Warto mieć przy sobie tubkę tabletek elektrolitowych i wrzucać jedną do szklanki wody co parę godzin. Jeśli to nie wchodzi w grę, wypij jedną szklankę przed wyjściem i zostaw kolejną obok łóżka, aby była pod ręką po powrocie do domu. Woda kokosowa to też dobry, naturalnie bogaty w elektrolity napój regeneracyjny.

6. Odpuść sobie fast food

Jeśli po całonocnym piciu musisz coś zjeść, wybierz coś bogatego w składniki odżywcze, a nie przetworzoną żywność typu kebab z budki na dworcu lub hot dog ze stacji benzynowej, która może jeszcze bardziej zakłócić sen. Zamiast tego zdecyduj się na kilka kromek żytnich tostów posmarowanych masłem migdałowym lub awokado, czyli zdrowszymi tłuszczami.

Jeśli planujesz biegać następnego dnia, zrób sobie śniadanie bogate w zdrowe tłuszcze, białka i węglowodany złożone, które pomogą Twemu ciału zregenerować się. Jajka w koszulce na razowym toście z awokado to świetny sposób na uratowanie treningu lub startu.

Zobacz także:

RW 01-02/2021

REKLAMA
}