Przez tysiące lat podstawą leczenia było to, co kolejnym pokoleniom szamanów, zielarek, znachorów i medyków udało się odnaleźć w lesie i na łąkach. Wymagało to daru obserwacji, prób i oczywiście błędów, ale nauczyliśmy się jako ludzkość wykorzystywać rośliny do zwalczania bólu, gojenia ran i łagodzenia objawów i leczenia wielu chorób. I chociaż dziś większość leków nie pochodzi już z przyklasztornych ogródków, tylko powstaje w sterylnych fabrykach, to nadal wiele pigułek z apteki to tylko odtworzenie lub naśladowanie substancji naturalnych.
Warto sięgnąć do oryginałów i wykorzystać zasoby natury dla własnego dobra, ponieważ rośliny zawierają niepodrabialne w laboratorium kompozycje substancji, które często działają synergicznie. Wyciągi z roślin mogą pomóc Ci zrzucić parę kilo, zmniejszyć stres i poprawić życiówkę, trzeba tylko wiedzieć, co wybrać. Poniżej znajdziesz kilka przykładów roślin, które mają w sobie ukrytą moc. Moc potwierdzoną i przez tradycję, i przez współczesną naukę.
Rozpoznaj dobre suplementy
-
Standaryzacja. Różne części roślin zawierają różne stężenie substancji aktywnych. Co więcej, nawet te same części roślin mogą mieć różne stężenie – wiele zależy od warunków, w których były uprawiane: od rodzaju gleby, nasłonecznienia, wilgotności itd. Dlatego wiarygodni producenci suplementów używają wyciągów standaryzowanych. Szukaj suplementów, które mają dokładnie opisane składniki, a będziesz wiedzieć, ile danej substancji przyjmujesz.
-
Jak to działa? Jeżeli na opakowaniu jest na przykład napisane, że tabletka zawiera 100 mg ekstraktu z liści miłorzębu, a ekstrakt jest standaryzowany na 25%, oznacza to, że w jednej tabletce jest 25 mg substancji aktywnej, czyli w tym przypadku glikozydów.
-
Przyswajalność. Zanim sięgniesz po suplement, sprawdź, w jakiej formie lub w towarzystwie jakiej substancji jest najlepiej przyswajalny, i wybierz tę, która będzie odpowiednia.