7 produktów, które chronią przed słońcem

Kremy przeciwsłoneczne z filtrami UV to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Nie redukują jednak negatywnego wpływu słońca całkowicie, dlatego dobrze jest wzmocnić ich działanie od wewnątrz, jedząc produkty, które pozwalają skórze zachować zdrowie i młodość. Oto siedem takich rzeczy, które warto mieć w swojej kuchni.

7 produktów, które chronią przed słońcem Lucky If Sharp
fot. Lucky If Sharp

Kiedy tylko zrobi się cieplej, uwielbiamy spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, wliczając w to oczywiście bieganie. Ale czerpiąc przyjemność z pokonywania kilometrów w promieniach słońca, trzeba pamiętać, że ekspozycja na nie przyspiesza starzenie się skóry i może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Wszyscy doskonale wiemy, że korzystanie z kremów z wysokim filtrem SPF jest koniecznością, aby się chronić, ale niektóre produkty spożywcze też pomogą Ci zabezpieczyć skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Ich jedzenie traktuj jednak jedynie jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry – nie zastąpisz tak niezbędnych zabiegów.

Papryczki chili

Promieniowanie UV pobudza aktywność wolnych rodników w skórze, odgrywając dużą rolę w jej szkodzeniu. Filtry przeciwsłoneczne tylko w 55% blokują ten proces, więc wzmocnij ochronę, spożywając dużo przeciwutleniaczy wraz z jedzeniem. Jednym z nich jest witamina C, która pomaga zachować zdrowie skóry, chroniąc ją przed niektórymi uszkodzeniami powodowanymi przez oksydanty powstałe pod wpływem promieniowania UV.

Zamiast pić na okrągło sok pomarańczowy, zdecyduj się czasem zjeść pikantne chili. Może od jedzenia ostrych papryczek piecze w gardle, ale skóra Ci za to poświęcenie podziękuje. Jedna papryczka zaspokaja bowiem do 120% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, a ponadto może ułatwić Ci bieganie, bo są dowody na to, że zawarta w chili kapsaicyna przyspiesza spalanie tłuszczu. 

Pestki słonecznika

Kolejny ważny element pielęgnacji skóry od wewnątrz, czyli witamina E, to silny przeciwutleniacz chroniący Twoją skórę przed niekorzystnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Należy do nich fotostarzenie – przedwczesne starzenie się skóry spowodowane wielokrotną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe.

Nasiona i orzechy są jednymi z najlepszych źródeł witaminy E w pożywieniu, a nasiona słonecznika to ścisła czołówka. Dodaj łyżkę nasion do swojego koktajlu proteinowego po biegu wraz z kilkoma migdałami – kolejnym cennym źródłem witaminy E.

Marchewki, bataty i dynia piżmowa

Beta-karoten to karotenoid występujący w owocach i warzywach, który nadaje wielu z nich żywą, żółtą lub pomarańczową barwę. Organizm człowieka przekształca ten pigment w witaminę A. Badania pokazują, że beta-karoten może chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi, a witamina A jest niezbędna do regeneracji komórek skóry. Marchew, słodkie ziemniaki i dynia piżmowa to doskonałe źródła beta-karotenu.

Kimchi

Suplementacja bakteriami probiotycznymi wiąże się z korzystnym wpływem na zdrowie skóry; wykazano, że przyspiesza regenerację skóry po ekspozycji na promieniowanie UV. Włączenie do diety wielu probiotyków lub rozważenie suplementacji nie tylko poprawi zdrowie jelit, ale może również pomóc chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV podczas długich letnich biegów.

Kefir, jogurty, kiszona kapusta i ogórki, miso i tempeh to dobre źródła probiotyków, ale kimchi – pyszne koreańskie danie z marynowanych i sfermentowanych warzyw – podczas kolejnego grillowania to jeden z najsmaczniejszych sposobów na zwiększenie ich udziału w diecie.

Makrela

Dowody sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w zmniejszaniu stanów zapalnych skóry wywołanych promieniowaniem UV, dlatego nie powinno ich latem brakować w Twojej diecie. Można sięgnąć po suplementy z olejem rybnym, aby zwiększyć ich spożycie, ale lepszym pomysłem jest dodanie do swojego menu makreli. Omega-3 nie tylko pomoże chronić Twoją skórę – właściwości przeciwzapalne tych kwasów ułatwią Ci też regenerację po biegu.

Zobacz także:

RW 07-08/2021

REKLAMA
}