Z octem balsamicznym jest trochę jak z nazywaniem wszystkich butów sportowych adidasami. Prosząc na stoisku z włoskimi przysmakami o ocet balsamiczny, to jak zapytać o „adidasy do biegania” w fachowym sklepie, bez wskazywania konkretnej firmy.
Prawdziwy i najlepszy ocet balsamiczny robi się długo, bo około 12 lat; te tanie gotowe są po roku. Powstaje z tłoczonych winogron i dojrzewa, odparowując w drewnianych beczkach. Szukaj tych z regionu Modeny lub Reggio Emilia. Mają gęstą konsystencję, niemal czarną barwę i niestety wysoką cenę.
Te nieco rzadsze (i tańsze) mają domieszkę oryginalnego octu, a podróbki to ocet z cukrem i karmelem (za kilka zł). Pasuje do potraw słodkich i słonych. Świetny dodatek do grillowanej cukinii, pieczonego buraka z serem kozim i wszelkich sałat.
Zredukowany sos balsamiczny
Składniki:
- 2 filiżanki octu balsamicznego (tego nieco tańszego i rzadszego)
- 1 łyżka stołowa cukru trzcinowego
- 1 gałązka rozmarynu
Przygotowanie:
Umieść wszystkie składniki w małym rondelku na średnim ogniu. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut – do momentu zmniejszenia początkowej objętości o połowę. Dla uzyskania gęstszego sosu gotuj, aż uzyskasz pożądaną konsystencję. Wyjmij gałązkę rozmarynu z rondelka. Uzyskany sos przechowuj w szczelnie zamkniętym, najlepiej hermetycznym pojemniku.
Sos do warzyw i marynata do mięs
Składniki:
- ½ filiżanki oliwy z oliwek
- ½ filiżanki octu balsamicznego
- 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka musztardy Dijon
- 2 łyżeczki posiekanego rozmarynu
- 2 łyżeczki posiekanego tymianku
- ½ łyżeczki ostrej papryki w płatkach
Przygotowanie:
Wlej oliwę do miseczki. Powoli wlewaj ocet balsamiczny, jednocześnie bardzo szybko mieszając. Dodaj czosnek, miód, musztardę, rozmaryn, tymianek oraz płatki czerwonej papryki. Dobrze wymieszaj ze sobą składniki. Otrzymasz świetny dip do świeżych lub grillowanych warzyw. Doskonały dressing do sałat oraz jako marynata do mięs. Pomaga utrzymywać właściwy poziom glukozy we krwi. Podobnie jak czerwone wytrawne wino, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko miażdżycy.
RW 05/2016