Trzech biegaczy rusza do 5-kilometrowego biegu. Każdy z nich na godzinę przed startem zjadł jogurt. W połowie treningu jeden z nich mówi, że wciąż jest pełen sił i proponuje, by wydłużyć bieg. Pozostali odpowiadają zdyszani: jeden, że jest zmęczony, drugi, że chciałby coś przekąsić. Brzmi to jak zagadka? W pewnym sensie nią jest. Wszyscy trzej zastosowali się do rad ekspertów - zjedli coś lekkiego na godzinę przed biegiem. Dlaczego zatem dwóch z nich walczyło z głodem i zmęczeniem?
Jak królik doświadczalny
Biegacze zdają sobie sprawę z tego, że jedzenie ma wpływ na ich wyniki, ale większość z nich nie zawraca sobie głowy układaniem właściwego jadłospisu. Gdy opanujesz już podstawy biegania, musisz przyjrzeć się uważniej temu, co robisz, by osiągać lepsze wyniki. Jedzenie, które naładuje jednego biegacza energią, może osłabić innego.
"Biegacze różnią się budową ciała, płcią, stylem biegania, a to wszystko ma wpływ na zapotrzebowanie na węglowodany i kalorie - mówi dr inż. Marek Szołtysik, dietetyk i pracownik naukowy na Wydziale Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Żeby dowiedzieć się, co sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku, musisz eksperymentować".
Trening, sen, stres i pogoda: nie tylko to co, ale też jak dużo i kiedy jesz oraz pijesz - ma wpływ na Twoje wyniki. "Dokładnie notując te czynniki w swoim dzienniku treningowym, precyzyjnie określisz, co i jak wpływa na Twoje bieganie" - mówi maratończyk Przemysław Walewski. Nie sposób kontrolować wszystkich tych zmiennych, ale jeśli je zapiszesz, będziesz mógł łatwiej podejmować świadome decyzje dotyczące jedzenia.
Powiedzmy, że poranne treningi sprawiają, że czujesz się wyzuty z sił pomimo tego, że jesteś wyspany i trenujesz w spokojnym tempie. Dlaczego? Większość tego, co zjadasz przed pójściem spać, spalisz, zanim się obudzisz. Dlatego rano, przed biegiem, zjedz kilka kęsów łatwo przyswajalnych kalorii (np. miód, banan, batonik energetyczny), a dostarczysz dawkę energii na poranny trening.
Lustracja talerza
Notuj, jak dobrze się nawadniasz, co jesz przed i po treningu. W prosty sposób otrzymasz precyzyjny obraz Twojej diety. Zbadaj, jakie przekąski najbardziej przeszkadzają Ci w bieganiu, sprawdź częstotliwość i czas, w jakim jesz. Ustal tygodniowy plan żywieniowy, a następnie stopniowo zmieniaj różne jego elementy - to co, ile i kiedy jesz. Następnie sprawdź, jak zmiany te wpłynęły na Twoje samopoczucie podczas biegu.