Ciało to nie silnik samochodu, który po ostygnięciu i zatankowaniu paliwa jest gotowy do dalszej pracy. Po intensywnym treningu czy starcie potrzebujesz nieco więcej czasu i odpowiedniego paliwa na regenerację, bo odpoczynek i podładowanie akumulatorów są tak samo ważne, jak bieg.
Sęk w tym, by dopasować odpowiednią regenerację do dolegliwości i typu treningu. Co może pomóc w perfekcyjnej odnowie i naładowaniu akumulatorów? Na początek znalezienie precyzyjnego zestawu napojów i potraw dostarczanych w odpowiednim czasie.
Inne będą one dla interwałów czy zabaw biegowych, podczas których bardzo intensywny wysiłek przeplata się z lekkim i umiarkowanym, a inne dla treningu wytrzymałościowego, czyli długiego wysiłku fizycznego, podczas którego organizm z trudem będzie nadążał z dostarczaniem odpowiedniej ilości tlenu. Dzięki naszej ściądze z usterkami dopasujesz regenerację do swoich potrzeb.
Stres oksydacyjny
W czasie treningu w Twoim ciele zwiększa się produkcja wolnych rodników, które atakują zdrowe komórki i przyczyniają się do powstawania komórek rakowych. Według naukowców z University of Liverpool’s School of Clinical Sciences i przeprowadzonych badań wynika, że opóźniona bolesność mięśni (DOMS) przyczynia się do przedwczesnego starzenia się komórek. Jak można złagodzić ten proces?
„Najlepszym sposobem jest dostarczenie świeżych produktów bogatych w antyoksydanty – czyli z witaminami A, E i C – lub w postaci suplementów, jeśli trudno Ci o dobrą dietę. Bardzo intensywny wysiłek i brak regeneracji zwiększa produkcję wolnych rodników, a bez dobrej diety ciało ma problem z uporaniem się z tym problemem” – mówi Katarzyna Biłous.