Dieta na piękny umysł. Co jeść, by poprawić pracę mózgu?

Mózg podobnie jak nogi możesz trenować. Zacznij od dostarczenia głowie najlepszego pokarmu, który poprawi jego funkcjonowanie. Dobrze odżywiona głowa, będzie lepiej pracować i jeszcze wydajniej wspierać mięśnie, kiedy te już nie będą dawały rady.

Podkręć umysł: dieta na zdrowy rozsądek Rodale Images
fot. Rodale Images

Po włączeniu tych produktów do diety zauważysz, że pracując przy biurku czy ucząc się do egzaminów, łatwiej się skupiasz, a w pracy rzucasz pomysłami. Z drugiej strony podczas biegu Twój dobrze odżywiony mózg będzie zdolny do wyznaczenia nowych limitów dla wysiłku. U mastersów odpowiednia dieta może skutecznie zapobiegać zaburzeniom pamięci powiązanym ze starzeniem się organizmu.

Migdały

Jedno z najbogatszych źródeł witaminy E. Migdały są wyborem numer jeden spośród przekąsek wpływających pozytywnie na mózg. Jak wynika z badań, wit. E zwalcza stres oksydacyjny w mózgu, do którego powstawania przyczyniają się węglowodany rafinowane (cukry proste i biała mąka) oraz tłuszcz. Chroni mózgowe błony komórkowe, złożone głównie z kwasów omega-3. Jak jeść: Dorzuć je do jogurtu, płatków śniadaniowych lub posyp zapiekaną rybę.

Jajka

Zawarta w nich cholina wspiera i reguluje pracę neuroprzekaźników. Wprawdzie organizm samodzielnie produkuje cholinę, ale badacze są zgodni, że wytwarzana ilość może być różna u różnych ludzi. Nie zaszkodzi, jeśli zjesz do 10 jaj w tygodniu. Jak jeść: Włącz sadzone jajka do regeneracyjnego posiłku. Używaj całych jaj – cholina jest w żółtku.

Jarmuż

Bogate źródło luteiny, która chroni neurony przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powstałymi przez zanieczyszczenia i ciężki trening. Naukowcy sądzą, że uszkodzenia oksydacyjne są ściśle powiązane z występowaniem takich problemów, jak osłabienie funkcji poznawczych, zaniki pamięci i choroba Alzheimera. Jak jeść: Dodaj do zup, zapiekanek lub sałatek.

Łosoś

Badania wykazały, że posiłki bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 lub suplementy (jak tran) zwiększają znacznie moc obliczeniową mózgu. Omega-3 opóźniają także występowanie z wiekiem zaburzeń pamięci, a dzieciom podnoszą IQ. Jeśli nie lubisz ryb, bogatym ich źródłem są również orzechy włoskie, mielone siemię lniane, olej rzepakowy i z oliwek. Jak jeść: Łososia możesz smażyć bez tłuszczu na patelni. Posyp go tylko solą, pieprzem i koperkiem.

Białko serwatkowe

Jedno z głównych białek pozyskiwanych z mleka także może przyspieszyć Twój mózg. Naukowcy dowiedli, że myszy spożywające serwatkę były zdolne lepiej przetwarzać tlen, co oznacza szybsze działanie Twojego centrum dowodzenia i nóg na treningu. Jak jeść: Polecamy białko w formie proteinowego koktajlu po treningu: miarkę odżywki (20 g białka) zmiksuj w blenderze z wodą, bananem i kakao dla lepszego smaku oraz dawki potasu i antyoksydantów.

Jogurt

Wyniki badań przeprowadzonych na University of California sugerują, że probiotyki – korzystne bakterie, które zawierają prawdziwe jogurty – mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. U ochotników, którzy spożywali jogurt z probiotykami dwa razy dziennie przez 4 tygodnie, stwierdzono lepszą łączność między wszystkimi obszarami mózgu niż u przedstawicieli grupy bezjogurtowej. Jak jeść: Jogurt i miód to lekka przekąska zarówno przed biegiem, jak i po nim.  

Produkty na lepszą pamięć

Te produkty poprawią Ci pamięć.

  • Brukselka: Warzywo naładowane witaminą K, która jest według badaczy odpowiedzialna za zapamiętywanie i uczenie się nowych umiejętności.
  • Czekolada: Dorośli, którzy pili codziennie przez miesiąc ciemną czekoladę bogatą we flawonole, wykazywali się lepszą pamięcią podczas testów.
  • Oliwa: Ludzie, którzy dodawali oliwę z oliwek do jedzenia przez ponad sześć lat, mieli o wiele lepsze wyniki podczas testów pamięci niż ci na diecie niskotłuszczowej.

RW 10/2014

REKLAMA
}