W cięciu i utrzymaniu wagi nie ma dróg na skróty. Potrzebujesz zdrowego balansu między treningiem a spalanym paliwem, choć możliwe jest czasem nawet naginanie zasad. Z drugiej strony nie ma także jednej strategii gwarantującej sukces biegaczom dzięki odpowiedniej diecie – możesz go osiągnąć różnymi sposobami. Zwłaszcza że dieta, w naszym rozumieniu, to nie sprinterskie zrzucanie kilogramów przy użyciu niezbyt zdrowych metod (panom Dukanowi i Atkinsowi już dziękujemy), tylko bieganie długodystansowe i sposób odżywiania na całe życie – no, przynajmniej jego dłuższą część.
Jasne, że nie gwarantuje to błyskawicznych efektów, ale zamiast nich daje większą szansę na trwałą zmianę. A na niej, i na Twoim zdrowiu, zależy nam najbardziej. Nie bez powodu większość diet zakłada odrzucenie żywności przetworzonej, redukcję cukru i białego pieczywa czy nieco większą niż ogólnie zalecana (o 10-15%) ilość białka. To także nasze typy na poprawę formy i zrzucenie balastu. Wybierz jednak te zasady, które najbardziej do Ciebie pasują, bo najłatwiej będzie Ci się do nich stosować.
Czytaj też: Zasady zdrowego odżywiania. Jak samemu ułożyć dobrą dietę?
Węglowodany albo kalorie
Choć towarzyszy im marketingowy szum i „rewolucyjne” założenia, popularne diety stosowane nie tylko przez biegaczy to najczęściej po prostu ujęte na różne sposoby dwa bardzo stare pomysły: cięcie węgli i cięcie kalorii. W diecie 5:2 ograniczasz się do 500-600 kcal dziennie przez 2 dni w tygodniu, a w inne jesz normalnie, choć bez przejadania się.
Komentarze
~Rafał, 2018-10-24 09:22:35
~Wiki, 2018-10-06 00:35:05
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?