[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.6

Jedzenie na mocne serce biegacza

Twoja pompa do wydajnej pracy potrzebuje dobrego paliwa. Dopieszczony układ krwionośny oznacza długie życie i lepsze wyniki sportowe. Zobacz, co powinno się znaleźć w Twoim jadłospisie, żebyś uzyskał gwarancję pracy serca przez awarii przez długie lata.

Dieta dla serca Ilustracja: Mitch Mandel, Rodale Images

Jako świadomy swojego organizmu biegacz konsekwentnie zwiększasz dystans pokonywany w tygodniu: kolejne kroki stawiasz wtedy, kiedy jesteś na nie gotów. Podobnie jest z jedzeniem: nie przesadzasz ze słodyczami, boczek raczej odstawiasz niż się nim delektujesz.

Mimo to, Twoje zdrowe nawyki nie gwarantują obrony przed jednym z największych zabójców współczesnych społeczeństw. Choroby serca i powikłania z nimi związane powodują więcej zgonów niż wszelkiego rodzaju nowotwory.

REKLAMA

A jakaś dobra wiadomość? Proszę bardzo - ratunkiem dla Twojego układu krążenia jest dodanie do regularnych ćwiczeń dobrej dla serca diety. Takie połączenie spowoduje, że żyły będą elastyczne i - co najistotniejsze - drożne.

Jako biegacz partię treningu i ćwiczeń fizycznych masz już za sobą. Teraz zajmij się odpowiednią dietą, a ściślej - jak i co jeść (i pić), a czego unikać, żeby Twoje posiłki zawierały wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowej pracy serca.

Ziarna, warzywa i owoce

Niezwykle bogatym źródłem błonnika, wspomagającym utrzymanie dobrego zdrowia, są produkty zbożowe, warzywa i owoce. Amerykańskie badania, przeprowadzone na grupie 1300 ponadczterdziestoletnich mężczyzn, wykazały, że spożycie 10 gramów błonnika dziennie obniża ryzyko śmierci spowodowanej chorobami serca o 17%.

Rozpuszczalny błonnik, którego źródłem są przede wszystkim owoce (pektyny w nich zawarte są podstawową frakcją rozpuszczalnego błonnika), jest odpowiedzialny za obniżanie w organizmie poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL - z ang. low density lipoproteins) i wydalanie go z organizmu zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych i chroni przed nowotworami.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia wykazały, że u ludzi, którzy do swojej codziennej diety dodali zaledwie 3 g błonnika rozpuszczalnego, poziom LDL w ciągu 6 tygodni spadł aż o 5 procent!

Błonnik nierozpuszczalny natomiast wspomaga proces trawienia, działając jak miotła wewnątrz Twojego organizmu. Usuwa z niego toksyny i zbędne produkty przemiany materii, likwiduje zaparcia, ogranicza przyrost masy ciała. Jego najbogatszym źródłem są pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe i otręby pszenicy. Upewnij się, że Twoje posiłki zawierają i jeden, i drugi rodzaj błonnika - niezbędnego dla biegacza składnika diety.

Tyle błonnika potrzebujesz: Dobowe spożycie błonnika dla osoby dorosłej powinno kształtować się na poziomie 14 g/1000 kcal posiłku. Uważaj na to, aby nie było ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie.

Tłuste ryby

Ryby, szczególnie takie jak łosoś i tuńczyk, po prostu muszą znaleźć swoje miejsce w diecie biegacza. Tłuste ryby są zdecydowanie najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. A wszystkich zalet kwasów omega-3 wymienić nie sposób.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij