W przeprowadzonym niedawno eksperymencie naukowcy podali rowerzystom batony energetyczne przed i w trakcie wyczerpującego treningu. Część sportowców otrzymała batony z dodatkiem kofeiny (w ilości odpowiadającej 1 filiżance kawy), a pozostali zwykłe batony.
Okazało się, że po spożyciu kofeiny kolarze z pierwszej grupy byli w stanie nie tylko dłużej trenować, ale też szybciej i trafniej odpowiadali na pytania w testach na inteligencję. To cenna wskazówka również dla biegaczy w tzw. biegach przygodowych oraz we wszystkich sportach, w których liczy się refleks i podejmowanie trafnych decyzji.
Kawa - napój sprinterów
Czeka Cię trening szybkościowy? Filiżanka kawy to strzał w dziesiątkę. Naukowcy z Australii udowodnili, że kofeina pomaga również krótkodystansowcom. Biegacze, którym przed treningiem sprintów 6 x 20 m zaaplikowano 300 mg kofeiny, byli wyraźnie szybsi od pozostałych kolegów. Uczeni są zdania, że kofeina poprawia czas reakcji i szybkość sprinterów.
Szybsza regeneracja po bieganiu
Organizm po biegu potrzebuje węglowodanów, żeby odbudować stracone zapasy glikogenu. Badania dowodzą jednak, że to właśnie kawa może być kluczem do przyspieszenia regeneracji. Kolarzy, którzy podczas wyczerpującej dwudniowej jazdy zużyli swoje zapasy glikogenu, podzielono na dwie grupy.
Naukowcy podali części z nich zwykły koktajl węglowodanowy, a innym ten sam napój, tylko że z dodatkiem kofeiny. Wyniki były zaskakujące – w grupie osób pijących koktajl z kofeiną średnie tempo odbudowy glikogenu było aż o 66% większe niż w przypadku picia napoju tylko z węglowodanami.
Czy kofeina psuje kości?
Niektóre badania dowodzą, że kofeina negatywnie wpływa na tkankę kostną, ale najprawdopodobniej osoby pijące duże ilości kawy piją ją zamiast napojów bogatych w wapń, np. mleka. Dopóki więc zapewniasz organizmowi odpowiednią dawkę wapnia, nie masz się o co martwić.
Produkty z zawartością kofeiny:
-
Mleko czekoladowe (250 ml) - 5 mg kofeiny
-
Żel energetyczny (saszetka) - 35 mg kofeiny
-
Ice tea (500 ml) - 40 mg kofeiny
-
Diet Coke (puszka 0,33l) - 45 mg kofeiny
-
ciemna czekolada (60 g) - do 50 mg kofeiny
-
Lody kawowe (1 pucharek) - do 58 mg kofeiny
-
Red Bull (1 puszka) - 80 mg kofeiny
-
Espresso (100 ml) - 100 mg kofeiny
-
Kawa z ekspresu (250 ml) - 130 mg
-
Latte ze Starbucksa (500 ml) - 150 mg
Regeneracyjny mocha shake - przepis
Węglowodany, białka i 100 mg kofeiny idealnie wspomagają regenerację po ciężkim biegu.
Składniki:
- 60 ml espresso z kawy typu mocha (lub innej mocnej kawy)
- 160 g odtłuszczonego jogurtu
- 2 łyżki stołowe startej czekolady
- 1 banan
- 5 kostek lodu
Przygotowanie:
Umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj do jednorodnej konsystencji.
Kcal: 380 kcal węglowodany: 71 g białko: 19 g tłuszcz: 6,5 g wapń: 30% zapotrz./dzień
RW 04/2012