[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Kofeina w treningu biegacza: Wpływ kawy na formę

Masz wyrzuty sumienia po kolejnej wypitej kawie? Niepotrzebnie. Niewielka dawka kofeiny to zastrzyk energii dla nóg i umysłu, który nie wpłynie negatywnie na Twoją formę. Zobacz, jak na Twoje bieganie wpływa dawka kawy, czekolady czy Coca-Coli.

Dopalacze dla biegacza Sprawdź, jak kawa wpłynie na Twoje bieganie / fot. Kate Sears, Kevin Sprouls

W przeprowadzonym niedawno eksperymencie naukowcy podali rowerzystom batony energetyczne przed i w trakcie wyczerpującego treningu. Część sportowców otrzymała batony z dodatkiem kofeiny (w ilości odpowiadającej 1 filiżance kawy), a pozostali zwykłe batony.

Okazało się, że po spożyciu kofeiny kolarze z pierwszej grupy byli w stanie nie tylko dłużej trenować, ale też szybciej i trafniej odpowiadali na pytania w testach na inteligencję. To cenna wskazówka również dla biegaczy w tzw. biegach przygodowych oraz we wszystkich sportach, w których liczy się refleks i podejmowanie trafnych decyzji.

REKLAMA

Kawa dla sprinterów

Czeka Cię trening szybkościowy? Filiżanka kawy to strzał w dziesiątkę. Naukowcy z Australii udowodnili, że kofeina pomaga również krótkodystansowcom. Biegacze, którym przed treningiem sprintów 6 x 20 m zaaplikowano 300 mg kofeiny, byli wyraźnie szybsi od pozostałych kolegów. Uczeni są zdania, że kofeina poprawia czas reakcji i szybkość sprinterów.

Szybsza regeneracja

Organizm po biegu potrzebuje węglowodanów, żeby odbudować stracone zapasy glikogenu. Badania dowodzą jednak, że to właśnie kawa może być kluczem do przyspieszenia regeneracji. Kolarzy, którzy podczas wyczerpującej dwudniowej jazdy zużyli swoje zapasy glikogenu, podzielono na dwie grupy. Naukowcy podali części z nich zwykły koktajl węglowodanowy, a innym ten sam napój, tylko że z dodatkiem kofeiny. Wyniki były zaskakujące – w grupie osób pijących koktajl z kofeiną średnie tempo odbudowy glikogenu było aż o 66% większe niż w przypadku picia napoju tylko z węglowodanami.

Nie martw się o kości

Niektóre badania dowodzą, że kofeina negatywnie wpływa na tkankę kostną, ale najprawdopodobniej osoby pijące duże ilości kawy piją ją zamiast napojów bogatych w wapń, np. mleka. Dopóki więc zapewniasz organizmowi odpowiednią dawkę wapnia, nie masz się o co martwić.

Regeneracyjny mocha shake

Węglowodany, białka i 100 mg kofeiny idealnie wspomagają regenerację po ciężkim biegu.

Składniki:

  • 60 ml espresso z kawy typu mocha (lub innej mocnej kawy)
  • 160 g odtłuszczonego jogurtu
  • 2 łyżki stołowe startej czekolady
  • 1 banan
  • 5 kostek lodu

Przygotowanie:

Umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj do jednorodnej konsystencji.

Kcal: 380 kcal węglowodany: 71 g białko: 19 g tłuszcz: 6,5 g wapń: 30% zapotrz./dzień

RW 04/2012

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij