Mały kęs przed snem: nocne przekąski dla biegaczy

Jak wynika z badań, w pracy podjadamy o 60% częściej niż wieczorem w domu. Jeśli bezwiednie sięgasz po przekąski, zadbaj przynajmniej o to, żeby były zdrowe. Objadać się nimi co prawda nadal nie można, ale zdrowa przekąska wieczorem uciszy burczenie, a rano doda mocy.

Mały kęs przed snem: nocne przekąski dla biegaczy Mariana Velasquez
fot. Mariana Velasquez

Jeśli masz problemy z zasypianiem, wypijaj codziennie przez 2 tygodnie 2 szklanki soku wiśniowego (to nic, że kwaśny). Zawiera melatoninę, która reguluje rytm snu. Jeśli jednak to nie wystarczy, musisz wytoczyć działa większego kalibru. oto 6 przekąsek, które mogą Cię uratować przed snem.

1. Masz ochotę na coś słodkiego

Zrób owocowy sorbet z małą ilością kalorii. Zblenduj mrożone jagody ze świeżym arbuzem. Antyoksydanty w jagodach likwidują stres oksydacyjny po ciężkich treningach, a arbuz zawiera aminokwas o nazwie L-cytrulina, likwidujący bóle mięśniowe.

2. Chcesz zrzucić kilka kilogramów

Wybierz zwykły jogurt grecki, dodaj cynamon i wanilię. Białko i odrobina tłuszczu uspokoją burczenie w brzuchu. Cynamon działa przeciwzapalnie, a nasiona z wanilii dodają smaku. Zjedz 30 minut przed snem, a podniesiesz swój metabolizm o poranku.

3. Biegniesz następnego dnia po śniadaniu

Łyżka masła orzechowego, truskawki i chleb pełnoziarnisty. Dzięki tej kombinacji dostarczasz kompleks węgli i białka, które poskromią głód o poranku. Do tego taka przekąska 3 godziny po kolacji utrzyma glikogen na najwyższym poziomie.

4. Po ciężkim dniu treningowym

Mleko czekoladowe nawodni, zawarte w nim węglowodany odbudują glikogen, a białko odżywi mięśnie. Badanie z „Medicine & Science in Sports & Exercise” dowodzi, że kazeina z mleka, dostarczona 30 min przez snem, zwiększa syntezę białka do odbudowy mięśni.

5. Nie możesz zasnąć przed ważnym startem

Zjedz kilka krakersów lub wafl a ryżowego z żółtym serem. Kombinacja węglowodanów i białka uruchamia wyzwalanie tryptofanu – aminokwasu, który koi nerwy. „American Journal of Clinical Nutrition” informuje, że odrobina węglowodanów ułatwia zaśnięcie.

6. Startujesz w nocnym biegu po 22

Zjedz pożywną kolację o godz. 18-19, inaczej będzie Cię skręcać z głodu koło północy. Zrób jajecznicę, dodaj warzywa i zawiń w pełnoziarnistą tortillę. Jajka przyspieszą pobiegową regenerację, a warzywa dostarczą antyoksydanty potrzebne organizmowi wieczorem.

RW 07/2016  

REKLAMA
}