Napoje dla biegaczy, czyli nawodnienie na 10 sposobów

Teoretycznie picie samej wody wystarczyłoby biegaczowi do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia ciała, ale w praktyce lepiej jest przed, w trakcie i po bieganiu uzupełniać płyny w bardziej urozmaicony sposób. Oto napoje, którymi można przy okazji napakować organizm substancjami odżywczymi i ułatwić jego regenerację, a nawet uchronić się przed niektórymi chorobami i przyspieszyć odchudzanie.

Najlepsze napoje dla biegaczy, czyli nawodnienie na 10 sposobów Levi Brown
fot. Levi Brown

Kawa i herbata

Oprócz kopa w postaci kofeiny i teiny, obydwa te napoje zapewnią Ci bogactwo antyoksydantów. Badania dowodzą, że osoby pijące herbatę mają niższe BMI, mniejszy obwód w pasie i niższą zawartość tłuszczu w organizmie. Z drugiej strony istnieją badania potwierdzające, że kawa może pomóc w powstrzymaniu cukrzycy, chorób serca i spowolnić rozwój choroby Alzheimera. Najlepiej wypić filiżankę kawy lub herbaty na 45 minut przed startem, żeby pobudzić organizm.

Zobacz także: Kofeina w treningu biegacza: Wpływ kawy na formę

Woda i napoje sportowe

Czysta, prosta i bez kalorii – woda (najlepiej o wyższym stopniu mineralizacji) powinna być Twoim pierwszym wyborem. Ale kiedy biegasz długo, wtedy izotoniki będą idealne. Zawierają elektrolity i węglowodany, które wchłaniają się błyskawicznie, a więc odżywiają i nawadniają. Dodatek sodu jest jak minister gospodarki wodnej, który dba o poziom płynów w organizmie. Pij napoje sportowe, kiedy biegasz 60 minut lub dłużej. Przy krótszych biegach pij wodę lub przepłucz usta izotonikiem – pobudzisz organizm bez dodatkowych kalorii.

Zobacz także: Jak zrobić domowy izotonik? [PRZEPISY]

Mleko czekoladowe i piwo bezalkoholowe

O ile mleko czekoladowe jest świetne po biegu, bo zawiera sporo białka i węglowodanów regenerujących mięśnie, o tyle piwo bezalkoholowe ma o wiele mniej makroskładników. Piwo zawiera natomiast więcej potasu (26 mg) niż popularny izotonik Powerade (12,5 mg) i magnezu (piwo – 9 mg, izotonik – 0,6 mg). Zatem butelka lagera bez procentów jako nagroda po biegu w upale i dodatek do regenerującej porcji ryżu z kurczakiem i warzywami świetnie się nadaje.

Zobacz także: Piwa bezalkoholowe - gorzki izotonik dla biegaczy?

Sok z wiśni i sok z buraków

Wprost stworzone dla biegaczy. Sok z wiśni zawiera potężny ładunek antyoksydantów redukujących stany zapalne po długim biegu. Sok z buraków to zaś istne paliwo rakietowe. Pity w okresie przedstartowym podnosi wydolność organizmu, dzięki azotanom poprawiającym transport tlenu w ciele biegacza. Soki te możesz pić nawet 2 razy dziennie w okresie intensywnego treningu. Ten z buraków wypij 90 minut przed biegiem.

Zobacz także: 10 najzdrowszych owoców. Jakie, jak i kiedy jeść?

Woda kokosowa i woda brzozowa

Modna woda kokosowa ma nieco mniej węglowodanów niż napoje dla sportowców, choć zbliżone parametry izotoniczności. Sok brzozy jest mniej znany – łagodnie słodki, ma tylko 15 kcal (i kilka minerałów) na 100 g. Przed długim biegiem możesz wypić wodę kokosową; wody brzozowej spróbuj raczej na krótszych trasach.

Zobacz także: Co pić przed i po bieganiu? Przegląd napojów dla biegacza

RW 09-10/2018

Zobacz również:
REKLAMA
}