Nie tylko kawa: żele i kapsułki z kofeiną dla biegaczy

Kofeina tuż przed startem oraz zażyta w trakcie biegu da Ci zastrzyk energii – pod warunkiem, że na kilka dni przez biegiem odpuścisz kawę, bo organizm przyzwyczaja się do jej działania. Zobacz, jakie produkty dla sportowców zawierają taką dawkę kofeiny, by na trasie odczuć solidnego kopa.

Produkty z kofeiną dla sportowców shutterstock.com, producenci
Kofeina to dobrze znana wszystkim substancja pobudzająca, którą najczęściej pozyskujemy z kawy. Bieg z filiżanką może być problematyczny, więc warto zapoznać się z ofertą żeli i kapsułek dla sportowców (fot. shutterstock.com)

Kofeina daje więcej mocy i wytrzymałości biegaczom – potwierdziło to wiele badań i ciągle pojawiają się nowe doniesienia o jej skuteczności. Naukowcy z Cantenbury Christ Church University przebadali 18 biegaczy na 1500 m. Podczas jednej z prób wszyscy wypili po 2 filiżanki mocnej kawy, zawierającej około 200 miligramów kofeiny każda. W kolejnym biegu wypili oni kawę bezkofeinową. 14 z nich pobiegło szybciej na kofeinowym dopalaczu, uzyskując średnio o 4 sekundy lepszy czas (4:46-4:50). Badacze stwierdzili również, że w mięśniach pijących kawę kofeinową było mniej kwasu mlekowego odpowiadającego za zakwasy i uczucie zmęczonych nóg.

O wpływie kofeiny na osiągane przez Ciebie wyniki przeczytasz więcej w artykule Kofeina w treningu biegacza: Wpływ kawy na formę.

Żele i kapsułki z kofeiną - wybór Runner's World:

Produkty z kofeiną dla sportowców shutterstock.com, producenci
Kofeinowe kapsułki Activlab Caffeine Power (fot. producent).

Activlab Caffeine Power

Zawiera 200 mg kofeiny w jednej kapsułce. To więcej niż ma np. przeciętny żel z kofeiną, więc w czasie biegu lub przed nim nie stosuj innych środków z tą pobudzającą substancją.

Cena: ok. 13 zł za opakowanie (60 kapsułek)

Produkty z kofeiną dla sportowców shutterstock.com, producenci
Żel z kofeiną SIS GO Energy Plus Caffeine (fot. producent)

SIS GO Energy Plus Caffeine

W każdej porcji zawiera 22 g węglowodanów i 75 mg kofeiny. Taka dawka węgli dostarcza energii na 20-30 minut biegu. Mniejsze saszetki ułatwiają precyzyjne dawkowanie żelu na trasie.

Cena: 8-10 zł za tubkę

Produkty z kofeiną dla sportowców shutterstock.com, producenci
Kofeinowy żel Torq Banoffee (fot. producent).

Żele Torq Banoffee

Żele Banoffe jak i te o smaku owoców leśnych firmy Torq zawierają 89 mg kofeiny pochodzącej z naturalnej guarany. Żel to mieszanka glukozy z fruktozą w proporcjach 2:1, o gładkiej konsystencji i bez sztucznych barwników.

Cena: ok 11 zł za saszetkę

Produkty z kofeiną dla sportowców shutterstock.com, producenci
Energetyczny baton z kofeiną Maxim Energy Bar (fot. producent).

Maxim Energy Bar

To niskotłuszczowy baton energetyczny wypełniony węglowodanami. Dodatkowo zawiera witaminy C i E oraz witaminy z grupy B (B2, B6, B12), poprawiające metabolizm podczas wysiłku.

Cena: ok. 7 zł za sztukę

Produkty do nabycia w specjalistycznych sklepach internetowych.

RW 10/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}