[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Piwo po treningu? Naukowcy dają zielone światło

Picie piwa po treningu zazwyczaj jest odradzane przez dietetyków i lekarzy. Tymczasem naukowcy twierdzą, że złocisty trunek wcale nie wpływa na nasz organizm gorzej niż woda. Może mieć nawet bardziej pożądane działanie. Pod warunkiem, że dodasz do niego szczyptę soli.

piwo jako izotonik, piwo po bieganiu, piwo z solą, piwo po treningu Piwo po treningu nie jest złe - twierdzą naukowcy / shutterstock.com

Po treningu: Piwo czy woda?

Celem naukowców z uniwersytetu w Granadzie było sprawdzenie, czy piwo naprawdę ma nie najlepszy wpływ na zmęczony organizm. Wzięli oni pod lupę 16 zdrowych mężczyzn - ochotników w wieku 20-30 lat, którzy musieli spełnić kilka wymagań, m.in. być aktywnymi fizycznie, bez uzależnień i problemów alkoholowych w rodzinie, nie przestrzegający jakiejś ścisłej diety, będący umiarkowanymi konsumentami alkoholu.

REKLAMA

Badani mieli za zadanie przeprowadzenie dwóch wyczerpujących treningów w odstępie trzech tygodni. Oba polegały na bieganiu na mechanicznej bieżni przez godzinę w temperaturze 35ºC. Po każdym z nich przez dwie godziny mężczyźni dbali o uzupełnienie płynów. Za pierwszym razem pijąc wodę, za drugim pijąc 660 ml piwa (4,5%) i następnie wodę.

Bezpośrednio przed i po treningu oraz po ponownym nawodnieniu uczestnikom badano różne parametry, takie jak:   

  • skład ciała
  • krew
  • mocz
  • markery uszkodzenia mięśni i zapalenia stawów
  • parametry immunologiczne
  • zdolności psychokinetyczne (m.in. koordynacja, refleks, pole widzenia).

W żadnym z parametrów badania nie wykazały negatywnych skutków picia piwa w porównaniu do spożywania samej wody. Wniosek jest taki, że w przypadku młodych zdrowych mężczyzn picie piwa w umiarkowanych ilościach w celu regeneracji po wysiłku, jest równie skuteczne co picie wody. 

Lepsze nawodnienie: Piwo + sól

O krok dalej poszli naukowcy z Griffith University w Australii. Oni także zbadali wpływ picia piwa po wysiłku fizycznym, ale skupili się na różnych rodzajach napoju, takich jak:

  • piwo light (2,3%)
  • piwo light z dodatkiem sodu
  • piwo standardowe (4,8%)
  • piwo standardowe z dodatkiem sodu.

Ilość piwa odpowiadała 150% utraconej masy ciała podczas ćwiczeń i musiała zostać spożyta w ciągu godziny od zakończenia treningu. Dane na temat masy ciała oraz próbki moczu pozyskiwano cztery razy co godzinę po spożyciu płynów.

Wyniki są zaskakujące. Okazało się, że w przypadku picia piwa light z sodem znacznie wzrósł bilans płynów netto i ilość wydalanego moczu była wyraźnie niższa niż w przypadku picia pozostałych piw. To oznacza, że sód znacznie wspomaga uzupełnianie elektrolitów, utraconych wraz z potem, nawet w towarzystwie alkoholu.

W warunkach domowych mamy do czynienia z solą kuchenną. Nie jest ona czystym sodem, ale to nie umniejsza jej właściwościom, kiedy dodamy ją do piwa. Wystarczy ok. 1,5 g, dosłownie czubek łyżeczki i po treningu bez wyrzutów sumienia możesz delektować się trunkiem z (lekkim!) prądem. Należy jednak pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Jeżeli przesadzimy z procentami, magia soli nie zadziała. Wtedy możemy tylko doprowadzić organizm do odwodnienia i spowolnić jego regenerację.

RW

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij