Piwo po bieganiu? Naukowcy dają zielone światło

Picie piwa po treningu zazwyczaj jest odradzane przez dietetyków i lekarzy. Tymczasem naukowcy twierdzą, że złocisty trunek wcale nie wpływa na nasz organizm gorzej niż woda. Może mieć nawet bardziej pożądane działanie. Pod warunkiem, że dodasz do niego szczyptę soli.

piwo jako izotonik, piwo po bieganiu, piwo z solą, piwo po treningu shutterstock.com
Piwo po treningu wcale nie jest złe - twierdzą naukowcy (shutterstock.com).

Co pić po bieganiu: Piwo czy wodę?

Celem naukowców z uniwersytetu w Granadzie było sprawdzenie, czy piwo naprawdę ma nie najlepszy wpływ na zmęczony organizm. Wzięli oni pod lupę 16 zdrowych mężczyzn - ochotników w wieku 20-30 lat, którzy musieli spełnić kilka wymagań, m.in. być aktywnymi fizycznie, bez uzależnień i problemów alkoholowych w rodzinie, nie przestrzegający jakiejś ścisłej diety, będący umiarkowanymi konsumentami alkoholu.

Badani mieli za zadanie przeprowadzenie dwóch wyczerpujących treningów w odstępie trzech tygodni. Oba polegały na bieganiu na mechanicznej bieżni przez godzinę w temperaturze 35ºC. Po każdym z nich przez dwie godziny mężczyźni dbali o uzupełnienie płynów. Za pierwszym razem pijąc wodę, za drugim pijąc 660 ml piwa (4,5%) i następnie wodę.

Bezpośrednio przed i po treningu oraz po ponownym nawodnieniu uczestnikom badano różne parametry, takie jak:   

  • skład ciała
  • krew
  • mocz
  • markery uszkodzenia mięśni i zapalenia stawów
  • parametry immunologiczne
  • zdolności psychokinetyczne (m.in. koordynacja, refleks, pole widzenia).

W żadnym z parametrów badania nie wykazały negatywnych skutków picia piwa w porównaniu do spożywania samej wody. Wniosek jest taki, że w przypadku młodych, zdrowych mężczyzn picie piwa w umiarkowanych ilościach w celu regeneracji po wysiłku, jest równie skuteczne co picie wody

Czytaj też: Piwo a sport: Zakazany owoc czy dobry izotonik? oraz Czy piwo jest dobre dla biegaczy?

1 2
STRONA 1 z 2
REKLAMA
}