REKLAMA

Piwo po bieganiu? Naukowcy dają zielone światło

Picie piwa po treningu zazwyczaj jest odradzane przez dietetyków i lekarzy. Tymczasem naukowcy twierdzą, że złocisty trunek wcale nie wpływa na nasz organizm gorzej niż woda. Może mieć nawet bardziej pożądane działanie. Pod warunkiem, że dodasz do niego szczyptę soli.

piwo jako izotonik, piwo po bieganiu, piwo z solą, piwo po treningu Piwo po treningu wcale nie jest złe - twierdzą naukowcy (shutterstock.com).

Lepsze nawodnienie: Piwo + sól

O krok dalej poszli naukowcy z Griffith University w Australii. Oni także zbadali wpływ picia piwa po wysiłku fizycznym, ale skupili się na różnych rodzajach napoju, takich jak:

  • piwo light (2,3%)
  • piwo light z dodatkiem sodu
  • piwo standardowe (4,8%)
  • piwo standardowe z dodatkiem sodu.

Ilość piwa odpowiadała 150% utraconej masy ciała podczas ćwiczeń i musiała zostać spożyta w ciągu godziny od zakończenia treningu. Dane na temat masy ciała oraz próbki moczu pozyskiwano cztery razy co godzinę po spożyciu płynów.

REKLAMA

Wyniki są zaskakujące. Okazało się, że w przypadku picia piwa light z sodem znacznie wzrósł bilans płynów netto i ilość wydalanego moczu była wyraźnie niższa niż w przypadku picia pozostałych piw. To oznacza, że sód znacznie wspomaga uzupełnianie elektrolitów, utraconych wraz z potem, nawet w towarzystwie alkoholu.

W warunkach domowych mamy do czynienia z solą kuchenną. Nie jest ona czystym sodem, ale to nie umniejsza jej właściwościom, kiedy dodamy ją do piwa. Wystarczy ok. 1,5 g, dosłownie czubek łyżeczki i po treningu bez wyrzutów sumienia możesz delektować się trunkiem z (lekkim!) prądem. Należy jednak pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Jeżeli przesadzimy z procentami, magia soli nie zadziała. Wtedy możemy tylko doprowadzić organizm do odwodnienia i spowolnić jego regenerację.

RW

1 2
STRONA 2 z 2

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA