[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Przepis na długie życie? Jedz warzywa i owoce!

Czy można żyć bez warzyw i owoców? Pewnie można, ale co to za życie? Ich niedobór prowadzi do zmęczenia i uszkodzenia mięśni, a także spadku odporności. Powtarzaj ten tekst (niby dla żartu): „Chcesz być szybki jak zając? Chcesz być silny jak miś? Więc 7 porcji warzyw jedz od dziś!”.

Przepis na długie życie? Jedz warzywa i owoce! fot. shutterstock.com

Nie jest Ci łatwo trzymać się przepisowych pięciu porcji warzyw i owoców dziennie? Nie tylko Tobie, nam i innym biegaczom też. Pomóc w tym może sprytne podzielenie cennych składników na porcje i połączenie z ulubionymi produktami (zerknij do kolumny obok). W badaniu przeprowadzonym przez University College w Londynie przeanalizowano diety ponad 65 tysięcy mężczyzn i kobiet. Okazało się, że najlepszym zdrowiem cieszyli się ci, którzy zjadali siedem lub więcej porcji owoców i warzyw. Badacze uważają także, że spożywanie takiej ilości zieleniny obniża o 42% ryzyko śmierci, i to z wszelkich powodów. Z badań wynika jasno, że im więcej owoców i warzyw jesz, tym mniej prawdopodobne, iż zejdziesz z tego świata jak z trasy – przed czasem.

Ile tak naprawdę to „porcja”?

REKLAMA
 • Jabłko - 1 całe (bez pestek i twardych części)
 • Truskawki - 7 owoców
 • Mandarynki - 2 całe (ale obrane ze skóry)
 • Pomidory koktajlowe - 7 owoców
 • Suszone morele - 3 sztuki
 • Owocowe smoothie - 150 ml (szklanka)
 • Szparagi - 5 łodyg
 • Papryka - połowa
 • Fasola z puszki - 3 czubate łyżki stołowe
 • Sałata - 1 średniej wielkości miseczka
 • Marchew (tarta) - 1/3 średniej wielkości miseczki
 • Sok owocowy lub warzywny - 150 ml (szklanka)
 • Buraki - 3 nieduże
 • Rodzynki - 1 łyżka stołowa

Wspaniała siódemka

Jedzenie warzyw i owoców nie musi być nudne i trudne, by osiągnąć 7 dawek. Dodawaj je do każdego posiłku i przekąski.

1. Dodaj banana, jagody i suszone owoce do owsianki albo płatków śniadaniowych. Zrób jajecznicę z pomidorami i grzybami.

2. Szklankę soku możesz zaliczyć jako jedną z porcji. Soki warzywne, np. z jarmużu, posłodź jabłkiem albo gruszką i dodaj 1 cm imbiru.

3. Twarde owoce (jabłka) wrzuć do torby – zjesz w pracy.

4. Na obiad zjedz sałatkę lub zupę warzywną. Jeśli jesz kanapkę, dorzuć do niej sałatę albo przekąszaj warzywnymi słupkami (papryka, ogórek, marchewka).

5. W smoothie możesz zmieścić dwie porcje. Zmiksuj dwa kiwi z kawałkami ananasa i mango z chudym mlekiem i odrobiną soku z limonki – to idealne na zmęczenie.

6. Brokuł i kalafior szybko przygotujesz na parze. Pokrojone w łódki ziemniaki lub bataty wymieszaj z odrobiną oleju i przyprawami. Piecz w piekarniku jako alternatywę dla frytek.

7. Dodaj mrożone jagody do jogurtu.

RW 08/2016   

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij