Izotoniki dla biegacza: co pić podczas treningów i zawodów?

Sklepowe półki wręcz uginają się od sportowych napojów, a markety wciąż dostawiają nowe regały. Duży wybór potrafi być kłopotliwy, a odpowiedź na pytanie, co pić podczas biegania - niejasna. Na Twoje szczęście - znamy się na swojej robocie i wiemy, kiedy najlepszym wyborem jest woda, izotonik, a kiedy napój energetyczny.

Co pić podczas biegania? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zmienne - takie jak temperatura, długość Twojego biegu i Twoje tempo - wpływają na to, co powinieneś pić. Jeśli Twój trening trwa nie dłużej niż 30-55 minut, kilka łyków wody w trakcie biegu albo zaraz po nim powinno załatwić sprawę. Ale gdy dobijasz do godziny, musisz zadbać o to, by to, co pijesz, dostarczyło Ci odpowiedniej dawki węglowodanów i elektrolitów, takich jak sód czy potas - pomagają one organizmowi zatrzymywać płyny. Wybór napoju odbije się na zapasach energii i tym, ile przyjemności będziesz czerpał z treningu.

Co i kiedy w takim razie powinieneś pić? Oto nasz przewodnik.

Czas biegu: do 60 minut

Co pić: elektrolity w pastylkach

Tabletki z mikroelementami niemal nie zawierają kalorii, szybko rozpuszczają się w wodzie i są stosunkowo tanie. Używaj ich, jeżeli masz tendencję do wypacania elektrolitów (masz ją, jeśli po biegu i wyschnięciu na Twojej skórze pojawiają się białe plamki soli), jeśli biegasz w upale lub jeśli wolisz dostarczać sobie węglowodany z innych źródeł. Uważaj, jeżeli oprócz pastylek łykasz też żelki energetyczne, bo dodatkowa sól może obciążać żołądek.

Czas biegu: od 1 do 2 godzin

Co pić: izotoniki dla sportowców

Zapasy cukru w Twoim organizmie zaczynają się gwałtownie kurczyć, gdy czas biegu przekracza 60 minut. Sięgnij po napoje zawierające ok. 60 g węglowodanów (od 120 do 240 kcal) i od 300 do 1000 miligramów sodu na 1000 g. W napojach różnych marek znajdują się różne rodzaje cukrów, bo niektórzy biegacze przyswajają jedne lepiej od innych. Wypróbuj na sobie, który z napojów jest optymalny dla Twojego organizm. Możesz też spróbować samemu zrobić domowy izotonik według przepisu RW.

Czas biegu: 2 godziny lub dłużej

Co pić: rozrobiony z wodą koncentrat izotoniczny w proszku

Do standardowej dawki zalecanej przez producenta dosyp ok. 20-30% więcej proszku. W ten sposób zwiększysz zawartość sodu, dzięki czemu ograniczysz skutki intensywnego pocenia się i zapobiegniesz skurczom. Badania dowodzą, że biegacze pijący słone napoje wydzielają mniej uryny i tracą mniej elektrolitów.

Warto przeczytać: Izotoniki, hipotoniki, hipertoniki. Czym różnią się napoje sportowe?

Czas biegu: dzień startu w zawodach

Co pić: napoje sportowe z kofeiną

Napoje zawierające kofeinę świetnie sprawdzają się, gdy startujesz w zawodach lub gdy w dniu treningu czujesz się nieco ospale. Z badań przeprowadzonych w 2007 roku wynika, że kolarze, którzy spożyli dawkę napoju z kofeiną w czasie dwugodzinnego treningu, łatwiej pokonywali zmęczenie i mogli dać z siebie więcej pod koniec trasy. Ale zanim spróbujesz takich napojów w dniu zawodów, sprawdź, jak wpływają na Ciebie w normalny dzień treningowy.

Po bieganiu

Co pić: napoje regeneracyjne, koktajle białkowe, mleko czekoladowe, koktajle owocowe.

Łączenie białek z węglowodanami podwyższa poziom glikogenu w mięśniach i redukuje liczbę uszkodzeń włókien mięśniowych po treningu. Po długim treningu albo maratonie dostarcz organizmowi 1 gram węglowodanów i około 4 g białek na każdy kilogram masy ciała.

RW 04/2009

REKLAMA
}